Sehän toki maksaa jos ne biisit haluaa ladata, mutta maksaako se haku mitään? Jos maksaa nii paljonko?
Onko Shazam ilmanen?
liiza95
11549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei maksa Shazam on täysin ilmainen.
siistiä! mut eiks se tavallaan joudu netin kautta hakemaan niitä biisejä nii luulis et se maksaa? vai mitä kautta se saa ne tiedot mikä biisi on kyseessä?
Kyllä. Sovelluksen käyttö on siis ilmaista mutta sen aiheuttamat datakulut maksavat liittymäkohtaisesti jos sinulla ei ole datapakettia tai jos et käytä sitä wlan verkossa.
no siis mulla on saunalahden liittymä ilman datapakettia että tiiäkkö paljon tulis maksamaan n. suunnilleen? oisko ollu joku saunalahti tikka tai joku tämmönen liittymä. ja mikä on wlan?
Yksi haku tulee maksamaan varmaankin yli 2 euroa. Wlan on sama kuin langaton lähiverkko:
http://fi.wikipedia.org/wiki/WLAN
http://www.mvnet.fi/index.php?osio=Tietokoneet&sivu=Langaton_kotiverkko
Alottajan kannataa liittää liittymään mobiililaajakaista-lisäpalvelu, jos aikoo dataa käyttää. Halvimmillaan Saunalahdelta saa sen 4,90/kk.
http://saunalahti.fi/gsm/mobiililaajakaista.php
4,90e/kk ei ole edes tupakka-askin hinta silti sillä voi surffailla satojen e edestä
0,5megalla pärjää ihan hyvin,kannattaa ottaa vaikka olis wlanki
eli jos mulla olis se mobiililaajakaista nii onko tuo Shazam sit ilmanen? ku sit maksan jo siitä netistä se ei enää erikseen velota mistään paitsi sit jos haluun ladata niitä biisejä?
Juuri näin! Eli jos ostat vaikkapa tuon 4.90/kk datapaketin niin voit surffata kännykällä netissä niin paljon kuin haluat. Toki jos tilaat maksullisia biisejä/ pelejä niin ne eivät kuulu tuohon datapakettiin.
ainakin toi kappaleen tunnistus näyttää olevan ilmainen kokoajan vaikka se yrittää välillä että rekisteröitkö nyt jne...music storesta tietty maksaa lataukset mutta muuten ei mene kuin dataa tohon tunnistamiseen,en jaksa perehtyä onko siinä joku jippo että saat jonku 30pv tota ilmasta pitää,vai mikä siinä on,mulle riittää toi tunnistus mikä on kyllä joskus aika kätsy juttu kun tietää oudotkin kappaleet
selvä, kiitos teille kaikille avusta! :) pelastitte mun päivän!