Tulostuspään tyyppi on väärä ?

canon pixma mp510

Tulostimeni näytössä lukee virheilmoitus: " tulostuspään tyyppi on väärä. asenna oikea tulostuspää".

Tulostin on tavallinen Canon pixma MP510 mustesuihku-tulostin. Ongelmana on se, että virheilmoitus näkyy koko ajan näytössä. En pääse edes valikkoon, enkä mihinkään. Tulostimella ei voi nyt tehdä siis mitään.

En ole vaihtanut tulostuspäätä, vaan se on alkuperäinen. Mustan värin mustekasetin olen vaihtanut vain.

---Pitäisikö ostaa uusi tulostin ? vai mitä ?

5

5247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyn vaan
    • canon pixma mp510

      Pitääkö tulostuspää puhdistaa jotenkin itse märällä talouspaperilla ? siinä on jotain mönjää....asetuksista voisi tehdä puhdistuksen jos sinne pääsisi.

      Ja tuon huoltoon laittaminen ei varmaan olisi kannattavaa, kun about 50 egellä saa uuden tulostimen. huolto olisi ehkä kalliimpaa.

      • 38

        Niin...eikös se tulostuspää ole siinä kasetissa. Jos se ei koneelle kelpaa se on joko väärä, tai vioittunut.


    • ap

      eikös tulostuspää oo se osa mihin 4 mustekasttia voi laittaa kiinni, ja se on siis se neliskulmainen 'kotelo' kaseteille? mustekasetit on mustekasetteja.

      • päätulostin

        Ei


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      105
      1001
    Aihe