Tietääköhän kukaan onko Keskitorilla jo auki se siemenkauppa, eikös sillä sellainen ollut.Tai onkohan lähellä D-terminaalia siemenkauppaa kun ei nyt ehtisi Tallinnaa ympäri juosta siinä päiväristeilyn ajassa.Tahtoisin siis katsoa vähän erikoisempia siemeniä mitä Suomesta enkä netistä löydä.
Kukkien siemeniä
Aikas Hortonomi
112398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Keskturgin siemenkauppa on auki, se on yhdessä kulmassa
kun tullaan Lastekodun puolelta, siinä sivuilla alkaa ne kirpputorikaupat.
Jihuu ! Siis huomenna puotiin. Se on siis Lastekodu tn suuntainen puurakennus ja sen edessä alkaa ne kohtisuorat diverssikapat.
Ihan perällä ,kun kävelee ne oikean reunan osto/myynti laatikot ja pääse hapankaalin makuun . Takana oli viimevuonna myös siemenkauppa, suutari jne !
http://www.infotelefon.ee/?action=naitaFirma&id=90427
ei ollut viimeviikolla
sivuja voi jo alkaa vilkuilla
http://www.seemnemaailm.ee/fin/kontakt.htm
tämä mielenkiintoinen
http://www.selteret.ee/?cat=150
koko Viro
http://infotelefon.ee/?action=otsiTegevusalaFirmad&tegevusala=513925
mutta kun maltat hetken, alkaa jo siementä ilmaantua joka ruokakaupan ja huom ehituskaupan kassan viereen
Jos tiedät latinalaisen nimen ,kaiva viroksi
http://www.ut.ee/taimenimed/
tässä jo kääntäjää
http://aiandus.ee/kontakt.php
Postimyynti
http://www.seemnemaailm.ee
http://www.seeds-world.com
http://www.seemnemaailm.ee/fin/
Lähetin sähköpostilla kysymyksen – saako tilata Suomeen.
Kyllä saa, vaikka sivulla on kirjoitettu, että vaan Virossa. Ilmeisesti täyty erikseen sopia.
Minulla asia on vielä keskeen. Itse haluan sieltä tomaatin ja kurkunsiemenettä.
http://translate.google.com/translate?sl=et&tl=fi&js=n&prev=_t&hl=fi&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http://www.seemnemaailm.ee/fin/index.php?GID=49
Kartoitin eilen torin http://www.keskturg.ee/infoeng.htm tilanteen: Siellä mm 3 siemenkauppaa ja ovet viuhu tiuhaan mm http://seemnemaailm.ee/ se toinen on pienempi heti Lastekodu tn suuntaisen parakin vika ennen oikealla olevia diverssi-vaate laatikoita. Ja kun sitä sivua jatkaa noiden ohi -tulee ne hapankaalit vasemalla
-jatkat vaan eteenpäin, onkin isompi lato Liivamäe suuntainen http://www.tourism.tallinn.ee/map
(Tässä se onglma, että myyjät venäläisiä ! Pitää ennakkoon syynätä latinalaiset nimet, että tietää, mitä haluaa !) -viertä reunustava lato ..mm köögivilja=juurekset ja tässä siemenkaupassa myös pieniä työkaluja . Ihan perällä on siis vasen kulma 3. siemenkauppa, antiikkia ja suutari ja noiden kahden parakin tangerauskohdassa onkin portti sinne Liivamäe kadulle. Johtaa siis Keldimäe tn, jonne tulee bussi 17A Kristiine Puukool OÜ
http://www.kristiineaiakeskus.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=28:uus-kodulehe-kujundus&catid=2:uudised ja Kristiine keskus. Me tultu alas ihan torin ulkopuoleiselta sivulta oikeaa , jossa ne maalaiset autoineen http://valipala.blogspot.com/2011/09/arbuuseja-ja-viiriaisenmunia.html , nyt oli jo keltaisia tulppaaneita yhdellä punajuuri-kaalikauppiaalla !
Kohta tulee karhunlaukka-nippuja =karulauk ja sitten kukeseen = kanttarelleja !!!
Kiitos oikein paljon hyvistä neuvoista, ensi viikolla katsastetaan paikat ja syynätään vielä Rimi.Jos sopivaa ei löydy niin sitten tilaan tuolta siemenmaailmasta, sieltä olenkin jo aiemmin katsellut ja se tosiaan ongelma kun pussit on venäjänkielisiä.Neljän tunnin risteilyllä kun ei ole aikaa liiemmältä kun juoma asiatkin pitää hoitaa :) ja kiva jossain vähän istuskellakkin, hyvää ilmaa lupailevat.
Kiitos vielä kerran ja lisääkin vinkkejä otetaan vastaam seuraan palstaa kyllä.
ja ehtii kyllä
Nopsasti satamista bussi 2 ja pysäkille Keskturg
http://soiduplaan.tallinn.ee/#bus/2/b-a
ja takas D-terminaal kauppoihin
siellähän kaikki mahdolliset puodit
tai A-terminaal Sadama-market http://www.viinaavirosta.com/2010/08/sadama-market.html
tai konkissa olevat A-terminali 2. korrusel, transiittsoonis asub Merekauplus. Eckerömarket http://www.matkalehti.fi/index.php?name=Show&nodeIDX=12801
Mulle on nälkään riittänyt kuuma tseburek http://www.jellona.net/ruoka/tseburek.htm
torilta luukusta ostettuna vastapäätä kalamakasiinia - tuoksu vie perille .
Tai Lastekodu tn/Kreutzvaldin kulman Näm Näm baarin anti, on terassi mm
http://keskustelu.suomi24.fi/node/5607510
Miten on Kaubamaja, onko siellä siemenhyllyjä ja puutarhaosastoa?
http://www.kaubamaja.ee/toidumaailm
Mitäh???
Toidu tarkoittaa g-kääntäjän mukaan 'Ruoka'.
En etsi ruokaa vaan siemenhyllyjä ja puutarhaosastoa.