OOn kuullu että ei tulis niin kauheeta krapulla jos juo vaan vähän ja ottaa viinan kans pillerin... Siis jonkun ihan tavallisen särkylääkkeen. Onko joku okeillut? Toimiko?
Pillerit ja alkoholi
Veera
21153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei kait mikään pilleri alkoholin kans ole hyväksyttävää, mutta itse aika harvoin krapulaa potevana otan nukkumaan mennessä Burana 400 mg ja saman aamulla kun herään. On auttanut ainakin mulle. On muitakin halvempia ibuprofeeni-lääkkeitä, kuten Ibusal jne. mutta jostain syystä Burana on paras vaikka vaikuttava aine on esim. Ibusalissa sama. En tiedä mistä johtuu. Onko kukaan muu huomannut saman jutun?
...ennen nukkumaan menoa jotain hiilihydraattipitoista (se estää verensokeria laskemasta liian alas, kun alkoholi alkaa poistua verestä - alhainen verensokeri aiheuttaa päänsärkyä yms.) ja ota pari b-vitamiinitablettia (esim. B-kombin strong). Selviät vähemmällä särkylääkkeiden käytöllä.