Salasanojen hakkerointi

Kysyjä

Vaikka itselläni ovatkin PC-koneessa toimivat ja maksetut palomuuri, virustorjuntaohjelma, vakoilutiedostojen sekä muun roskan poistajat ja pari muutakin hyvää softaa niin onko silti helppo varastaa kenen tahansa salasana mistä tahansa koneesta minkä tahansa palveluun? Onko kokemuksia? Vaihdan itse säännöllisesti salasanaa koska nettiturvallisuuteni on tärkeä asia. Itselläni käytössä sekä PC että Mac ja aina poistan selaimesta kaikki tietoni...

8

1627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hengitä välillä...

      "onko silti helppo varastaa kenen tahansa salasana mistä tahansa koneesta minkä tahansa palveluun"
      Jäsentelepä tuota kysymyssarjaasi paremmin...

    • alakynnessä ollaan

      Tulipa asiaa viimeksi tänään mietittyä. On kaksi paikkaa, joihin on tyrkyllä skriptejä, missä voi hakkeroida salasanan käsittääkseni kenen tahansa koneella. Facebook ja Twitter. Eikä jää siihen. Noita rikollisia softia ei itse kannata lähteä kokeilemaan muutenkaan koska näiden väsääjät voivat ujuttaa selaimeen asennuksien kautta haittaohjelmia ja availla takaportteja koneeseen koska vain mielikuvitus on rajana rikolliselle paukapäälle joka saa "lelun" käyttöönsä. Eli haitta-ohjelman jota tyrkytellä.
      Ainoa mikä estää huono-onnisuuden on olla erittäin tarkka ja jos mahdollista, esimerkiksi palomuurin suoja-asetukset mahdollisimman tiukat. Kaikilla se ei onnistu, koska kikkailua ja klíkkailua se vaatii, joka kuluttaa suoraan sanottuna hermojakin. Myös kaikenlaiset fontti cachet tulisi poistella viimeistään mentäessä mahdollisille "kalastusalueille" eli missä kirjaudutaan alueelle missä itsellä on myös salattua tietoa. Mieluiten pysäyttää fonttipalvelu koneelta kokonaan ja valvoa järjestelmänhallinnasta ettei etäkäyttöasetukset ole päällä. Jos etäkäytön hallinnassa on rasti, se antaa ensimmäisenä luvan päästä koneelle suoraan jonkun ohjelmahaavoittuvuuden kautta. Vain rapina kuuluu, kun haitta-ohjelma tai urkintasofta käynnistää windows installerin kesken kaiken task engin avulla..

      Muistutan että mikään tietoturvaohjelma ei ole riittävän kattava tällä hetkellä vallalla oleviin monipuolisiiin hakkerointitekniikoihin. Palturia puhuvat jos muuta väittävät. Tietoturvasoftat suojaavat lähinnä vanhan polven haitoilta ja kulkevat aina hieman jäljessä. Maailmalla leviää "yleisessä" käytössä sellaisia väsäyksiä, ettei edes huomaa, kun ne ovat jo hypänneet "selkärepussa" jonkin koneen oman toiminnon kautta päälle.

      • Teksti on käsittämätöntä sekasotkua eikä sisällä mitään oikeaa asiaa.

        Tämä on luultavasti vain joku erikoinen trollaus.


    • Kysyjä

      Tiedän itsekin miten on turvallisinta jopa FB-ssakin. Eihän tästä keskustelusta tuu mitään asiallista vaikka aihe onkin asiallista. Oma koneeni on turvassa.

      • Mika22

        Käytä jotain Live-CD:tä Virtual Boxilla, niin ei pöpöt tartu...


    • XMAN

      Lähestyisin asiaa niin että ensin kaappaan sinun koneesi Administaror-HASH-tunniisteen BootCD:llä/USB-tikulla ja murran sen myöhemmin. Tämän jälkeen pääsen koneellesi ja laitan sinne halutut rootkit-sovellukset, jotka kopioivat kaikki tekemisesi, eli tunnukset ja salasanat ym.

      Jos sinulla on toooooodella hyvä Administator-salasana, jota ei saa järjellisessä ajassa sanakirja/rainbow-talukko/brutalforce -purulla auki, kopioin imagen järjestelmästäsi ja poistan sen jälkeen Administator-salasanasi esim. Offline NT Password and Registry Editor -boottilevyllä. Asetan koneeseen sopivat rootkit-ohjelmat jotka tallentavat taas kaiken tekemisesi. Tämän jälkeen palautan imagesta tarvittavat tiedostot, joista osaa olen muokannut. Koneen käsittelyä ei huomaa ja pääset taas omilla tunnuksillasi sisälle. Windows/Mac-järjestelmälokit näyttävät aikaa ennen muokkausta.

      Tai sitten käytän vain emolevylle/näppäimistöjohtoon/näppäimistön sisään/USB-PS2-näppäimistöjohdon väliin laitettua rautakeyloggeria, joka tallentaa kaikki näppäimistöpainallukset flash-muistiinsa, ja jota voi käyttää esim. langattomasti.
      Tai saahan nuo salasanat sopivaan paikkaan tietokoneen lähelle piilotetun langattoman minivideokameran kanssakin otettua, tai sitten mikrofonilla, joka kuuntelee näppäinpainallukset jostain piilosta, ja tiedosto tietokoneelle siirrettynä sopiva ohjelma selvittää näppäinpainallusäänistä mitä näppäimiä olet painellut. Muuttaa ihan tekstitiedostoksi kaikki näppäinpainallusäänet.

      Tässä näin alkuun.

    • tumpelo taas kysyy

      mikä on salasana jonka voi hakkeroida. Minulla ei ole muita salasanoja kuin sähköpostin salasana ja koko sähköpostia en ole käyttänyt.Onko jotain muita salasanoja.... sen kyllä ymmärrän että yrityksissä on eri työntekijöillä omat salasanansa firman koneille mutta pitääkö kotikoneella olla joku salasana.

      • outoa???

        Mun kaveri varasti jotenki mun salasanat ? En tiedä miten vaikka palomuuri ja virustorjunta päällä? Ainoastaan kaveri käski kokeilla hänen usb tikkua koneeseeni? Oli vain vähän aikaa?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7495
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4133
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3645
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3150
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2836
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      53
      2409
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2348
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      38
      2281
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2278
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe