Omakanta uusittiin. Meni päin persiitä. Ennen sain siellä uusia reseptit, katsoa labratulokset ja lukea infoa joka käynnistä. Nyt ne sivut niin kummalliset, että uusimmat tiedot ja reseptit jossain huitsin hiidessä. helppoa ollut asiointi, mutta enää ei.
Osaavat kertokaa miten menettelen, käytän vain tietokonetta, puhelimen nettiä en käytä näkemisen esteiden takia.
Osaavat kertokaa miten menettelen, käytän vain tietokonetta, puhelimen nettiä en käytä näkemisen esteiden takia.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Reseptit: Löydät kaikki voimassa olevat reseptisi ja voit jättää uusimispyynnön.
Laboratoriotulokset: Löydät tutkimustulokset ja lähetteet helposti Potilastiedot-osion alta. Näet oletuksena viimeisimmän vuoden tulokset, mutta voit muuttaa aikaväliä pidemmäksi.
Ennen löytyi, ei siinä ollut mitään ongelmaa. Kyllä kait minä nuo olen osannut, mutta nyt ne uudet sivut ---- ei perkele vain toimi!!!!!!
Mikä ei toimi? Kyllä mulla toimii läppärilla uusi omakanta. Jos sun pitää uusia resepti niin painat reseptit kohtaa. Näkyviin tulee mitä lääkkeitä sulla on. Siinä lääkkeen perässä > merkki . Painat sitä. Vasemmalla puolella lukee reseptien uusiminen. Painat sitä jne
Voi, voi, etkö ymmärrä lukemaasi? Kerroin, että aina olen osannut nuo, mutta kun uusittiin niin meni huonommaksi. Todella harvoin jonkun asian uudistaminen parantaa mitään, tehdään vain jotta joillakin heeboilla on tekemistä.
Tuo sote ja hyvinvointialueet hyvä esimerkki kuinka saadaan palvelut pilattua huolella. Olisi pitänyt vain korjata entisen järjestelmän niin sanotut "valuviat" eikä sotkea koko toimintaa.
Ymmärrän.Eihän hyvinvointialueet ole sitä kantapalvelua tehnyt . Turhaan sinä hyvinvointialueita syytät kantapalvelun nettisivuista.
Mikä sun ongelma on jos kuitenkin osaat käyttää?
Ihan samanlainen se on kuin ennenkin!!!
Taitaa olla omassa ymmärryksessäsi vikaa.
Uudessa omakannassa, etusivulla lukee reseptit, klikkaat sitä niin oho.. reseptit tuli näkyviin. yhdellä klikauksella sen jälkeen kun omakanta on auki.. jos et sitä osaa nyt niin et kyllä ole ennenkään osannut.
Valittua reseptiä klikkaamalla, tulee "resptin uusiminen".. ja siitä taas eteenpäin..
No ei tod olekaan.
Mutta niinhän ne porukat haukkuu Yleä siitä että kesät on täynnä sysipaskoja Uuno Turhapuro-leffoja.
Spede ei ollut spede, myi juuri ennen liian aikaista kuolemaansa Uunot maikkarille.
Jos koira nostaa koipensa nostaa koipensa aina väärän puun alla, niin ei sitä ainakaan siitokseen pidä panna.
Lääkärit kirjoittaa omasta terveydestään lauseet. Minulle oli laittanut sillain kun sydän lyö levossa 40, kirjoitti näin: Sopii urheilutaustaan, koskaan en ole urheillut, jos ei juopottelua oteta urheiluksi, Viimeeksi oli laitettu: Juoksee 10-km lenkkejä päivittäin: olis pitänyt laittaa hölkkää noin 10 metriä jos sitäkään, polvivamma joka ei kestä juoksemista.Nämä vietit haittaa nyt kun on keuhkoissa vikaa, keuhkolääkäri lukee ettei voi olla keuhkofibroosi kun voi juosta noin pitkiä matkoja, isäni kun kuoli niin vasta nyt kuulin että kuoli lääkärin määräämään reseptiin, muualla kuoli kuin oulussa, täältä oli äkkiä soitettu ettei tarvi avata, sydänperäinen kuolema, tuli kiire ettei avata ja huomataan myrkytys.
vaihda Maisaan
Paavi on paras.
Oma kakkakanta ei kiitos heh.
Helpoiten pääsee kun reseptilääkettä hakiessaan kysyy farmaseutilta, että minkä verran reseptiä jäljellä. Se farmaseutti voi pyynnöstä uusia reseptin.
Näkeehän sen lääkkeen jäljellä olevan määrän ja reseptin voimassaoloajan myös siitä lääkepakkaukseen liimattavasta läpyskästä.
Pitää vain hallita sisälukutaito ja ymmärtää, mitä lukee.
Siis mikä tässä nyt jollain mättää!! Sieltä ne löytyy reseptien uusimiset kuten ennenkin ja omat tiedot. Minäkään en ole mitään mestari tietokoneen kanssa, mutta ihan helppo on omakanta.
Onko sinulla nyt varmasti oma tietokone kunnossa, ettei ole jotain häikkää ihan kotona sinulla.
Samaa mieltä.
Kaikki omakantasovelluksessa on niin kuin kommentoitte.
Keille lie suunnattu uudistus?
Tarkoitat ilmeisesti sitä kun omakanta on nyt sekä uudessa että vanhassa versiossa, mutta uuteen versioon pääsee yhdellä klikkauksella. Uudessa versiossa on mm. reseptien uusinta, joka on siellä yhtä helppo kuin vanhassa versiossa. Taitaa olla niin, että aloittajalle on kaikki vaikeaa, jos omakantakin on muka muuttunut jotenkin hankalaksi.
Se vaatii sopeutumista. Ohan maailma muuttunut ja sinun pitänyt sopeutua. Jos on liian vaikeaa niin apteekki uusii reseptit ja potilasasiakirjat voi tilata paperisena terveydenhuollosta.
Oli se ennen niiiiin helppoo kun jonotit paperisen reseptin kanssa teekoon luukulle ja tapasit siinä odotellessa kylän kaikki tarttuvia viruksia kantavat ja juoruämmät.
- Lindin Kaisa oli teekoossa, taitaa taasen olla raukka pieniin päin...
Sitten 3-5 päivän kuluttua sama da capo al fine, sait ne reseptit jonotettua luukulta. Joskus alle puolessa tunnissa.
Olisiko Suomessa yhtään isompia ongelmia? Ellei ole, nii watun hyvin on asiat.
Hetken aikaa minäkin klikkailin ja selailin niitä resepti sivuja , tutustuin, sieltä löytyy luettelo reseptien lääkkeistä ja uusimiseen on kuten ennen klikkaus kohdat. Jos hankaluuksia jollakulla niin pyydä joku apuun kanssasi.
Tänään kirjauduin Omakanta . Siellä oli linkki, missä kirjautua uuteen Omakantaan.
On se näin seniori kansalaiselle aina,kun joku uudistuu, että ...voi vittu ,osaanko ladata tämän uuden hökötyksen.
Ladata? Mitä ja mihin. Minä vaan avaan sen omakannan, ulkoasu on vähän muuttunut siinä uudessa versiossa.
Eihän omakantaa tartte ladata.
Mutta vain otettu lääke auttaa, eikä tollouteen ole lääkettä.
Reseptien uusiminen kävi helposti ja laboratoriotuloksetkin löytyi.
Ongelmallista oli etsiä muutaman vuoden takaisia yksittäisiä lääkärissä käyntejä.
Etsin tietoa, koska lääke on aloitettu ja koska olen käynyt ensimmäistä kertaa yhdenkin oireen takia vastaanotolla. Minun mielestä sieltä puuttui paljon tietoja ja päivämäärät oli ihan kummallisia.
Omakanta. Siinäpä sananikkareilla on väänneltävää. Aivan kuin ns toimeentulotuki. Käänneltävää kelalle ja pilhalle.
Lopetin omakannan käytön koska järkyttävän sekava
Suremme porukalla omakannan kokemaa pettymystä ja menetystä.
Helpostihan ne tiedot jollain lippulapulla pitää ja päivittää.
Onhan se ärsyttävää, kun on oppinut missä mitäkin on ja sitten järjestelmä muuttuu. Samanlainen kritiikkiaalto on seurannut myös muiden sivustojen muutoksia, kuten esim. Tori.fi -sivuston. Voi myös ajatella positiivisesti: aikoinaan opit käyttämään järjestelmää, tietämättä alkuun missä mikäkin on ja mitä kaikkea sivusto sisältää. Miksi et oppisi käyttämään uudelleenrakennettua järjestelmää samalla tavalla?
Enpä juuri huomannut siinä eroa entiseen....
Vai että näkemisen esteiden?-Ppilkutkin ja pisteetkin on niin hyvin paikollaakin että .Sihteerikköäko,vai tekoäly Alinko puheohjaistako tähänkin kirjoitelmaasi sitten käytit?
Lopeta haukkuminen. Näköeste on haitta
Joo, kunhan kaikki muistaa myös sen, kun alkaa päivitykset, niin kaikki onkin sitten muuttuneet mihin sattuu, hukassa jne, eli kaiken kaikkiaan.päin vittua, suomeksi sanottuna.
Haittaa muutos