Elektronisen häiriön merkkivalo

Vähän autoileva

Saisko apua enemmän tietäviltä?
Näppärään kulkupeliin (Megane 1.6 -99 bensa) on ilmaantunut ikävä vika.
Katsastuksen (kerralla läpi) jälkeen huomasin, että taka-akselistosta kuului narskumista, ikään kuin "siellä tarvittaisiin voitelua".
Elektronisen häiriön merkkivalo palaa. Etenkin liikennevaloissa tyhjäkäynti kuulostaa siltä, että kone sammuu.
Muuten käynnistyy hyvin kovillakin pakkasilla. Akku vasta vaihdettu.
Ai niin, pissapoika ei toimi vaikka nestettä on laitettu ja vuotoa säiliöissä ei ole.
Voisiko tuo merkkivalo johtua pissapojasta.

Onko iso vika - kalliskin?

1

356

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • renoooo

      Taka-akselin narskumista on vaikea kommentoida, mitään sen kummemmin voitelua vaativia osia sieltä tuskin löydät. Iskareista voi olla kaasut pihalla, toisaalta jos iskarit on loppumassa niin katsastuksessa tod.näk. asia olis huomattu.

      Rellujen takajarrut tuppaa kosteella kelillä (tai pakkasella) vähän jumittamaan, jos se "narskutus" onkin enempi rahisevaa ääntä liikkeelle lähdettäessä (ja muutaman kerran jarrua painettuasi rahina loppuu) niin kengät kannattaa tarkistaa.

      Tyhjäkäynti tuppaa noissa vaeltelemaan (ominaisuus), jos kierroslukumittari näyttää ettei kierroksia ole juuri ollenkaan niin paljon puhutut puolat (tai joku niistä) voi olla tulossa tiensä päähän.

      Pissapoika on sulakkeen päässä kuten valojen pesulaitekin (eri sulakkeet), tsekkaappa että ovat ehjiä. Tai sitten pesijän moottori on kaputt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe