Vauvan ilmavaivat - maitoallergiaako

Huolestunut äiti

Moi! Neljän kuukauden ikäinen lapsemme kärsi kovista vatsavaivoista (lähinnä ilman kertyminen, vatsa ihan kova pallo) elämänsä ensimmäiset 1,5 kk - lopulta vasta minun maidoton ruokavalioni auttoi ja vatsavaivat helpottivat, niin että yöllä saimme kaikki nukuttua. Kokeilin nyt uudelleen palauttaa maitoa omaan ruokavaliooni (pieninä määrinä), mutta vajaan viikon maitotuotteiden käytön jälkeen vauvamme vatsa oli taas kuin suuri, kova pallo ja pieruja tuli runsaasti. Erityisesti ilta-aika ja nukkumaan meno oli itkeskelyä. Aloitin kahdeksan päivän jälkeen maidottoman ruokavalion uudelleen, ja oireet helpottivat huomattavasti jo parissa päivässä. Iho vauvallamme on siisti, eikä erityisempää ihottumaa ole. Voisiko kyseessä kuitenkin olla maitoallergia vai mistä voisi johtua. Kaikki käyttämäni maitotuotteet ovat laktoosittomia, joten ainakaan laktoosista ei voi johtua. Itselläni on lisäksi lapsena ollut maitoallergia ja minulla on myös atooppinen ihottuma.

Miten asiassa kannattaisi edetä? Kannattaisiko minun kuitenkin ottaa maitotuotteet omaan ruokavaliooni takaisin, vaikka vauvamme vatsa niistä ei pidäkään? Vai kannattaisiko maidotonta ruokavaliota jatkaa vielä ja kokeilla maidon käyttöä uudelleen myöhemmin, kunhan kiinteät ruoat on aloitettu?

Kiitos kovasti vastauksestasi jo etukäteen!

1

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yleisesti katsotaan, ettei äidin kannata noudattaa erityistä ruokavaliota. Ainakin pieniä määriä maitotuotteita kannattaisi käyttää päivittäin. Lapsen vatsavaivat lienevät pikkulapsille tyypillistä koliikkia, siis toiminnallisia vatsavaivoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2835
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      95
      1079
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      921
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      885
    5. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      867
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      857
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      814
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      810
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      744
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      739
    Aihe