Muistihäiriöt tuottavat ongelmia

Huolestunutminä

Moi!

Elikkäs olen töissä stressaavassa työpaikassa. Olin siellä kesätöissä ja silloin neljän viikon kuluttua työn alkamisesta minulla alkoi ilmetä erikoisia muistiongelmia, unohdin mm. jatkuvasti tavaroita väärään paikkaan ja jos minun käskettiin hakea 2 asiaa, unohdin aina toisen.

Sitten aloin unohtamaan turvavyön laiton autolla ajaessa. Kun lopetin kesätyöt, reilun viikon kuluttua muisti palautui hiljalleen normaaliksi.

Nyt olen sitten työharjottelussa samassa firmassa ja samat muistiongelmat alkoivat ja viikon kuluttua kun olin aloittanut työt. Nyt olen ollut 5 viikkoa siinä firmassa töissä ja muistiongelmat ovat pahentuneet, olen mm. ajanut pitkän matkaa takakontti auki, en saa painettua mieleeni asioita ja jos pitää lähteä jotain tavaroita hakemaan, saatan unohtaa mitä piti hakea.

Ja tänään olin kaupassa laskemassa rahoja valmiiksi ennenkuin annoin ne kassalle, niin piti jatkuvasti katsoa ja varmistaa että paljonko mulla oli sitä rahaa vasemmassa kädessä.

Pitäisi vielä jaksaa toukokuun loppuun asti painaa töitä tässä firmassa, mutta alkaa jo epäilyttämään että miten minun muistini käy loppupeleissä? Unohdanko kohta kenties nimeni tai vastaavaa?

6

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stressiapua

      Uskon, että muistihäiriöt johtuvat stressistä. Itsekkin unohtelen asioita, jos olen stressaantunut. En usko, että kyse on mistään sen vakavammasta. Kannattaa vaihtaa työpaikkaa, jos se aiheuttaa stressiä.

    • 6-6=x

      Vaikuttaa aika selkeästi siltä, että muistihäiriöt johtuvat stressistä. Lyhytaikainen kuormitus on ok ja muisti palautuu, mutta jos sitä kestää vuosia, voi käydä köpelösti ja tulee uupuminen ja sitten ei muisti enää välttämättä palaudu. Minulle kävi niin. Älä jää tuohon työhön, ellet pysty muuttamaan sitä itsellesi sopivammaksi, koska sinulla on vain yksi pää ja muisti ja niitä ei voi vaihtaa uuteen!

    • jk

      niinkö

      • j k

        vai iin


    • langaton teknologia

      stressaa elimistöäsi ja huonontaa muistiasi eli työpaikallasi on langattomia tukiasemia tai joudut puhumaan paljon puhelimeen ajaessasi autoa.

    • aikainendementia

      Tai... Muisti toimii kuten ennen mutta sitä muistettavaa tulee niin paljon enemmän että sitä ei ehdi kunnolla kirjoittamaan korvien väliin. Se on kuin entisen järjestelyn sijasta nakkelisi vaan laatikoita varastoon sikin sokin ja enintään ehtii selkeän sisällön kuvauksen tilalle kirjoittaa vaan että "sisältää a", "sisält", "sisältää luvun "... siis kirjanpito jää vajaaksi.
      Tilanteen helpottuessa sitten katsoo monta kertaa rahamäärän kädestään siksi että joka kerta kyllä "tallettaa" muistiin paljonko sitä oli, mutta töissä opitun selviämiskeinon takia taaskaan ei kirjoita ylös että missä laatikossa olikaan muistiinpano jossa luki rahanmäärä. Näin pienienkin tekemisen parissa on ihan bööörnaut ja masentuu kun ei kykene toimimaan. Pitkä lepoloma, rauhallisesti, vähän normirutiinia, riittävästi yöunia... ja näytät päällesi että kaikki on ihan okei, ei tarvi oikeasti yrittää kiireellä muistaa kaikkea. Pyöritellään muistilaatikkoja käsissä ja kirjoitetaan rauhassa niihin mitä sisältö on ja vaikka toistetaan ääneen jos ei muu auta... En muista enää mitä yritin kirjoittaa, sori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3105
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      65
      2653
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2240
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1691
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1519
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1130
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe