Muistihäiriöt tuottavat ongelmia

Huolestunutminä

Moi!

Elikkäs olen töissä stressaavassa työpaikassa. Olin siellä kesätöissä ja silloin neljän viikon kuluttua työn alkamisesta minulla alkoi ilmetä erikoisia muistiongelmia, unohdin mm. jatkuvasti tavaroita väärään paikkaan ja jos minun käskettiin hakea 2 asiaa, unohdin aina toisen.

Sitten aloin unohtamaan turvavyön laiton autolla ajaessa. Kun lopetin kesätyöt, reilun viikon kuluttua muisti palautui hiljalleen normaaliksi.

Nyt olen sitten työharjottelussa samassa firmassa ja samat muistiongelmat alkoivat ja viikon kuluttua kun olin aloittanut työt. Nyt olen ollut 5 viikkoa siinä firmassa töissä ja muistiongelmat ovat pahentuneet, olen mm. ajanut pitkän matkaa takakontti auki, en saa painettua mieleeni asioita ja jos pitää lähteä jotain tavaroita hakemaan, saatan unohtaa mitä piti hakea.

Ja tänään olin kaupassa laskemassa rahoja valmiiksi ennenkuin annoin ne kassalle, niin piti jatkuvasti katsoa ja varmistaa että paljonko mulla oli sitä rahaa vasemmassa kädessä.

Pitäisi vielä jaksaa toukokuun loppuun asti painaa töitä tässä firmassa, mutta alkaa jo epäilyttämään että miten minun muistini käy loppupeleissä? Unohdanko kohta kenties nimeni tai vastaavaa?

6

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stressiapua

      Uskon, että muistihäiriöt johtuvat stressistä. Itsekkin unohtelen asioita, jos olen stressaantunut. En usko, että kyse on mistään sen vakavammasta. Kannattaa vaihtaa työpaikkaa, jos se aiheuttaa stressiä.

    • 6-6=x

      Vaikuttaa aika selkeästi siltä, että muistihäiriöt johtuvat stressistä. Lyhytaikainen kuormitus on ok ja muisti palautuu, mutta jos sitä kestää vuosia, voi käydä köpelösti ja tulee uupuminen ja sitten ei muisti enää välttämättä palaudu. Minulle kävi niin. Älä jää tuohon työhön, ellet pysty muuttamaan sitä itsellesi sopivammaksi, koska sinulla on vain yksi pää ja muisti ja niitä ei voi vaihtaa uuteen!

    • jk

      niinkö

      • j k

        vai iin


    • langaton teknologia

      stressaa elimistöäsi ja huonontaa muistiasi eli työpaikallasi on langattomia tukiasemia tai joudut puhumaan paljon puhelimeen ajaessasi autoa.

    • aikainendementia

      Tai... Muisti toimii kuten ennen mutta sitä muistettavaa tulee niin paljon enemmän että sitä ei ehdi kunnolla kirjoittamaan korvien väliin. Se on kuin entisen järjestelyn sijasta nakkelisi vaan laatikoita varastoon sikin sokin ja enintään ehtii selkeän sisällön kuvauksen tilalle kirjoittaa vaan että "sisältää a", "sisält", "sisältää luvun "... siis kirjanpito jää vajaaksi.
      Tilanteen helpottuessa sitten katsoo monta kertaa rahamäärän kädestään siksi että joka kerta kyllä "tallettaa" muistiin paljonko sitä oli, mutta töissä opitun selviämiskeinon takia taaskaan ei kirjoita ylös että missä laatikossa olikaan muistiinpano jossa luki rahanmäärä. Näin pienienkin tekemisen parissa on ihan bööörnaut ja masentuu kun ei kykene toimimaan. Pitkä lepoloma, rauhallisesti, vähän normirutiinia, riittävästi yöunia... ja näytät päällesi että kaikki on ihan okei, ei tarvi oikeasti yrittää kiireellä muistaa kaikkea. Pyöritellään muistilaatikkoja käsissä ja kirjoitetaan rauhassa niihin mitä sisältö on ja vaikka toistetaan ääneen jos ei muu auta... En muista enää mitä yritin kirjoittaa, sori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      177
      1934
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      694
    Aihe