Mihin menee kaupungin rahat?

Kyllä tässä saa miettiä, kuinka kaupunki ja sen johtoryhmä suoraan sanottuna törsää rahansa.

Marokon matkoja, ostetaaan 200.000 tontteja, lyödään rahaa 300,000 sinne sun tänne jonnen joutaviin pyöräteihin morsius-saaressa. Lista on pitkä.

Vanhustenhuoltoa pilkataan. Sairaalan osastoja laakkautetaan. Kunhan vaan saadaan se jonnenjoutava pyörätie porvareille.

Ettekös päättäjät häpeä tekosianne? Ottakaa nyt järki käteen ja laittakaa asiat arvojärjestyykseen. Vai menikö pää sekasin Marokon matkalla.
11201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei ne osaa hävetä,ei äly kertakaikkiaan riitä.

Äänestä
  • Ne on niin terveitä ja nuoria kaikki siellä kaupungin valtuustossa, etteivät tarvi mitään vanhusten hoitopalveluita tai muitakaan terveyden hoito palveluita.
    Toivottavasti sitten vanhana, kun näitä palveluita tarvitsevat, niin silloin he jäävät kaiken avun ulkopuolelle, koska heille tärkeämpää on rahoitaa jotain ulkomaan matkoja ja omia palkkojaan, eikä terveyden huoltoa ja vanhusten hoitoa.
    Ei kannata auttaa näitä kaupungin valtuuston jäseniä, jos he joskus tarvitsevat jotain terveyden hoidon tai vanhusten hoidon palveluita, koska he ovat päättäneet, ettei näitä palveluita tarvita.

    Äänestä

Eiköhän olisi palkan korotuksen aika! Sen verran ovat tehneet hyvää työtä. Hommat lisääntyneet, tarkoitan kahvitunnit pidentyneet.

Eniten v.........a, kun asioi siellä se että saa etsiä puolipäivää ihmistä, joka vastaa että eikun se on lomalla. Voitko tulla ensi viikolla uudestaan. Menen seuraavalla viikolla ja vastaus, nyt se on sairauslomalla. Tais olla stressiloma loman jälkeen.

Äänestä
  • Kaksikielisyys ottaa ison siivun;tarhat, koulut, hallinnot, käännökset yms

    Äänestä

  • Aivan turhaan... kirjoitti:

    Kaksikielisyys ottaa ison siivun;tarhat, koulut, hallinnot, käännökset yms

    höpö höpö. Kaksikielisyys on aina ollut, ja tulee aina pysymään. Sekin on arvokkaampaa ja tärkeämpää kuin se mihin rahat tällä hetkellä törsätään. Kaksikielisyys, kulttuuri, urheilu, koulut, sairaalat eivät koskaan ei edes pulaikana, ole se säästökohde josta ensimmäiseksi karsittiin. Nyt pelataan teatteria ja turvataan omat tuhansien eurojen palkat. Paskat jos kaksikielisyys on se mistä aloitetaan. On kuules monia asioita jonossa jotka tulee moneen kertaan kaksikielisyyden edelle, josta pitää säästää.

    Pienestä siivusta puhutaan. Ne maksavat kielestä huolimatta samat verot kuin sinäkin.

    Äänestä

  • Aivan turhaan... kirjoitti:

    Kaksikielisyys ottaa ison siivun;tarhat, koulut, hallinnot, käännökset yms

    kaks kielisyys on plus miinus nolla. Tuo ja vie, mutt tulos on mitätön. En lähtis poistamaan

    Äänestä

  • Ja jos on sovittu tapaamisaika esim. klo 13, niin kyllä saa oottaa 13.15 ja sitten tullaan porukalla röökiltä dunkaten.

    Äänestä

  • Mitäpä tarvit asioida? Minulla ei ainakaan ole koko instansille mitään asiaa. Pärjäis hyvin ilman ja menneisyyttä miettien paremmin kuin ei koko kaupunkia olisi rasitteena elämäntaipaleella.

    Äänestä

NE TÄYTYY SIT ENS VAALEISSA ÄÄNESTÄÄ VAIHTOON

Äänestä
  • jäi ässä pois nimestä

    Äänestä

turpaan niitä pitäs vetää vappuna kunnon mellakka pystyyn............

Äänestä

Kommentoi aloitusta


marokkolainen esteri kirjoitti:

Kyllä tässä saa miettiä, kuinka kaupunki ja sen johtoryhmä suoraan sanottuna törsää rahansa.

Marokon matkoja, ostetaaan 200.000 tontteja, lyödään rahaa 300,000 sinne sun tänne jonnen joutaviin pyöräteihin morsius-saaressa. Lista on pitkä.

Vanhustenhuoltoa pilkataan. Sairaalan osastoja laakkautetaan. Kunhan vaan saadaan se jonnenjoutava pyörätie porvareille.

Ettekös päättäjät häpeä tekosianne? Ottakaa nyt järki käteen ja laittakaa asiat arvojärjestyykseen. Vai menikö pää sekasin Marokon matkalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu