Yksi pesän osakkaista haluaisi ostaa edesmenneen mummoni puhelinosakkeet itselleen. Miten tämä tehtäisiin osakkaiden kesken? Pitää varmaan tehdä kauppakirja - mistä sellaisen löytäisin? Ja pitääkö se viedä jonnekin virastoon tai lähettää verottajalle tms?
Mistä puhelinosakkeiden kauppakirja?
Uno
74643
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kauppakirja syntyy kynällä paperille. Uudempaa tekniikkaa ovat kirjoituskone tai tekstinkäsittely & printteri. Liitetään pesän papereihin. Mahdollinen leimavero selviää kysymällä verottajalta
Heh heh joo..
Tietääkö joku mitä kauppakirjassa pitää olla myyjien ja ostajan ja kauppahinnan päivän ja allekirjoituksien lisäksi?
Eikö tuota tarvitse siis toimittaa verottajalle..? Ilmeisesti siis paperi toimitetaan sinne myös missä perunkirja on tehty eli meidän tapauksessa OP:lle?
Verottajalta kysyn toki suoraan, mitä he kultakin haluavat..
"""Tietääkö joku mitä kauppakirjassa pitää olla myyjien ja ostajan ja kauppahinnan päivän ja allekirjoituksien lisäksi?"""
Lisäksi kohde joka vaihtaa omistajaa. (myyjä on sitten kuolinpesä, siinä ei ole useita myyjiä....allekirjoituksia voi toki olla useita)
""Eikö tuota tarvitse siis toimittaa verottajalle..? Ilmeisesti siis paperi toimitetaan sinne myös missä perunkirja on tehty eli meidän tapauksessa OP:lle?"""
Ei autokaupoistakaan toimiteta papereita verottajalle.
Ajattele asiaa siten, että pesässä olisi paljonkin omaisuutta, yrityksiä, asuntoja, taidetta, osakkeita jne.
Näiden arvo on jotain sillä hetkellä, kun pesä jaetaan vaikka 10v kuluttua, välillä on osteltu ja myyty tavaraa, saatu vuokratuloja jne. Ei tämä asia enää kuulu perunkirjoitukseen mitenkään.
Jos kyse on osakkaiden kesken tehdystä toimesta, kyse on ennemmin osittaisesta perinnönjaosta kuin kaupasta.
Juu on, eli onko siinä jotain erilaista mitä pitää tehdä/ottaa huomioon?
Nämähän ovat aivan eri asioita. Jos kyse on perinnönjaosta, osakas saa osakkeet perintönä, joka vähentää hänen osuuttaan. Jos osakas ostaa osakkeet, kuolinpesä myy ja saa kauppahinnan, jonka jälkeen kuolinpesässä on osakkaiden jaettavaksi enemmän rahaa.
"""Jos kyse on osakkaiden kesken tehdystä toimesta, kyse on ennemmin osittaisesta perinnönjaosta kuin kaupasta. """
Voihan sen tietysti jakaa perinnönjakona (osittaisena jakona), mutta jos on tarkoitus jakaa pesä vasta vuosien kuluttua, niin eiköhän ole yksinkertaisempaa että pesä myy osakkeet pois.