Öljyt öljyt,,,

Mitkä öljyt pysyy moottorissa paremmin,,itse käytän nyt mobil 5w 40 3000
kuluu sitä jonkin verran per 1000km,,, Olen aika paljon käyttänyt mobilii
haluttas tietää joku muu merkki , onko jollain vähentynyt kun vaihtaa merkin:
10410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mahdoton sanoa, kun öljynkulutus on niin moottori kohtaista ja jos siinä moottorissa on vikaa, niin sitä ei mikään öljymerkki korjaa.

Castrolia monet kehuu, joten kokeile vaikka sitä.

Äänestä

Ei se öljymerkin vaihto korjaa sun väljää moottoria, ihan turhaan tuollaisia mietit. Laita ennemmin sitä halvinta öljyä niin ei lisäykset tuu niin kalliiksi.

Äänestä

ei merkkn vaihtoi taida auttaa mut kokeile viskositeetin muuttamista 10/30w

Äänestä
  • Kerropas nyt puavo123 kaikille, että miten se, että kaveri vaihtaa autoonsa ehdotuksesi mukaisesti ohuemman öljyn kuin mitä nyt, auttaa vähentämään öljynkulutusta?

    Äänestä

Minä vaihdoin mobilin Teboilin diamondiin. Öljynkulutus väheni oleellisesti.

Äänestä

Kertokaapas jotta voiko -00 bemariin laittaa diamond diesel öljyt bensaversion sijaan jota tullu käytettyä,nyt vain ylimääränen diesel pönikkä hyllyssä,viskot samat, onko ihmeempiä eroja muuta kun pesevyydessä,vanha yli 200tkm ajettu auto,tuskin siitä on
moksiskaan?

Äänestä

Huomasin että 5w30 öljyäkuluu vähemmän kuin 5w40 öljyä. Öljynvaihto valillä 5w40 oli kulunut mittatikun asteikon lähes puoleen väliin siis n. 6 dl /15tkm ja 5w30 öljyän.puolet siitä,ilmeiseti tuota ohuempaa oljyä jää vähemmän sylinteri seiniin ja palaa siten vähemmän. niin yli 200tkm ajettu toyota.

Äänestä

valvolinel tais olla joku kuluneille moottoreille mainostettu öljy

Äänestä
  • Näin on,tuota maxlifeä kokeilin 200tkm volkkarissa(vei sen litran 5oo0km-7000km välil)mut ei tuota kulunut yhtään vähempi.Sitä keväästä syksyyn kokeilin,silloin siitä oli vain 10w-40 versio.Parhaiten konees pysyi ihan perus 5w-40 mopilatit,sitä volsu volsumaiseen tapaan söi sen litran n 7tkm matkal.Eli sitä lisäsin vain kerran kesässä(n 15 ajoin silloin vuodes)Koneena 1.6 vm 95 golf(saksasta uitettu,joten tuo 190tkm suht lähellä oikeaa)silloin auto 11v vanha.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaihtasin merkin kirjoitti:

Mitkä öljyt pysyy moottorissa paremmin,,itse käytän nyt mobil 5w 40 3000
kuluu sitä jonkin verran per 1000km,,, Olen aika paljon käyttänyt mobilii
haluttas tietää joku muu merkki , onko jollain vähentynyt kun vaihtaa merkin:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu