Kumpaakos suosittelette? Pioneer pärjännyt hyvin Eisan testeissä, mutta Onkyotakin kovasti käyttäjät kehuneet. Vai tuleeko mieleen jokin muu vaihtoehto samaan 300-500e hintahaarukaan? (Leffakäyttö 80%, musiikin kuuntelu 20%)
pioneer vsx-921 vai onkyo tx-nr609
3
358
Vastaukset
- ehdottaja.
EISA ei tee testejä. Se jakaa 'palkintoja' fiiliksen mukaan, aivan kuin Nobel.
Tuskin noissa on juurikaan äänellisiä eroja. Tee valinta sulle tärkeiden ominaisuuksien mukaan.
Kai tiedät mitä tarvit? - av-vitsaus (org)
Kyllä, EISA ei tee mitään testejä, vaan se kerää yhteen eri maiden alan lehtien testien tuloksia ja laskee niistä parhaimmat tuotteet. Itse en ole antanut tuollaisille "awardseille" minkäänlaista painoarvoa, koska muutamia ulkomaalaisia lehtiä joskus selailleena totesin, että meninki on mitä on.
Kotimaisista testeistä perinpohjaisia ovat Tekniikan maailman ja Hifimaailman, mutta kaupasta sen laitteen saa ja kannattaa miettiä etukäteen että mitä liitäntöjä tarvitsee, mitä muita ominaisuuksia ja paljonko tarvitsee tehoa. Noissa halpislaitteissa ei äänenlaatuun kannatta satsata kauheasti miettimisaikaa.- jäkä.jäkä.jäkä.
Niin ja 1600mhz muisti on paaaaalllljjjjjooooonnn nopeempaa kuin 1333mhz.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä362917- 1732285
- 622284
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331978Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411336Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221333- 141330
- 101214
- 111194
- 221191