Isännöitsijän vastaus

Tuossa rivitalossa on saunatilat sellaisessa kunnossa, jossa ei
kyllä kukaan mene edes väkisin.. .

Kosteusvauriota on aikalailla ja maalit hilseilleet jne.

Kyselin isännöitsijältä miten on, eli miksi ei ole kelpuutettvassa kunnossa
ja sinne jos terveystarkastajan ottaisi niin kiinni menisi koko paikka.

Isännöitsijä vain ehdotteli koko paikan sulkemista?

Ilman saunomista sitten mennään taloyhtiössä ??

Jos saunatilat kunnossa, niin niistä saunavuoroista oikein maksetaan ja
eikös sillä saada katettua kuluja??
4174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Osakkaathan ne noista asioista päättää, yhtiökokouksessa. Yhtiökokous valitsee hallituksen, joka sitten pomottaa isännöitsijää. Ja isännöitsijä sitten tekee, mitä pomo käskee.

Elikkäs teitin yhtiössä osakkailla politiikkana, että saunatiloja ei kunnosteta.

Äänestä

Ei isännöitsijä päätä teidän saunatilojen kunnostuksesta, vaan viime kädessä te, eli osakkeenomistajat yhtiökokouksessa.

Esitä seuraavassa yhtiökokouksessa päätettäväksi, että yhtiön hallitus valmistelee saunatilojen korjauksen, ja että se tuo suunnitelman rahoitussuunitelmineen yhtiökokouksen päätettäväksi.

Äänestä

Sun täytyy tutustua tarkemmin as.oy:n hallintotapaan.
Olettaen, että kysymys on omistusasunnosta. Osakkaat päättävät minne ja miten rahoja käytetään, ei isännöitsijä.
Ylin päättävä elin on yhtiökokous. Menet siis sinne kertomaan huolesi. Lisäksi olet yhteydessä as.oy:si hallitukseen ja yhdessä mietitte miten homma toteutetaan.
Ja ennen kaikkea olet valmis avaamaan lompakkoasi, mikään näet ei ole ilmaista eikä raha kasva puussa siinäkään yhtiössä, jossa asut.
Saunavuorojen maksut eivät todellakaan kata isompia remontteja, jolleivat ne ole kolmi-tai nelinumeroisia per kerta.
Eli osakkaana olet yhtä vastuullinen kaikesta kuin naapurisi ja velvollinen toimimaan asioiden hyväksi.
Vuokrataloissa systeemit on tietty erilaiset.

Äänestä

taloyhtiön vaivoja täällä valittaa yhtiökokus on sitävarten ja talonhallitus .Kirjallisesti hallituksen puheenjohtajalle ja varmuudeksi myös isännöitsijälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saunatonttunako? kirjoitti:

Tuossa rivitalossa on saunatilat sellaisessa kunnossa, jossa ei
kyllä kukaan mene edes väkisin.. .

Kosteusvauriota on aikalailla ja maalit hilseilleet jne.

Kyselin isännöitsijältä miten on, eli miksi ei ole kelpuutettvassa kunnossa
ja sinne jos terveystarkastajan ottaisi niin kiinni menisi koko paikka.

Isännöitsijä vain ehdotteli koko paikan sulkemista?

Ilman saunomista sitten mennään taloyhtiössä ??

Jos saunatilat kunnossa, niin niistä saunavuoroista oikein maksetaan ja
eikös sillä saada katettua kuluja??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu