http://tapiolla.blogspot.com/
Lukekaa ja jakakaa :)
Sivu teille
11
5747
Vastaukset
- Luxx
Sivut näyttävät pohjautuvan enemmän tai vähemmän Esko Jalkasen kirjalliseen tuotantoon... Chakraosiossa käytetään näköjään hindulaisia mantroja, mutta länsimaisia vastineitakin on kyllä olemassa. Chakra on muuten suomalaisittain sakkara ja Kalevalassa sakkaroita kutsutaan sinihamosiksi.
- ...
"Chakraosiossa käytetään näköjään hindulaisia mantroja, mutta länsimaisia vastineitakin on kyllä olemassa."
Esim.?
"Chakra on muuten suomalaisittain sakkara"
Lähde?
- Luxx
Länsimaisia mantroja ei ole vaikea löytää, jos on kiinnostunut länsimaisesta okkultismista : )
Muinaissuomalaiset tietäjät tiesivät toki sakkaroista, sehän on vain suomalainen vastine itämaiselle chakranimitykselle. Suomalaisesta perimätiedosta on vain säilynyt vähän jälkipolville, mutta jotain tietoa vielä löytyy. Itse käytän mielelläni suomalaisia nimityksiä, onhan meillä myös bioenergialle eli ki:lle, chi:lle omakin nimitys.
Esko Jalkanen käytti bionenergiasta lyhennettä Be, jota edellämainitussa blogissa käytetään yleisesti, mutta suomalaisilla on elinvoimalle omakin nimi... Mikähän se voisi olla?! ; )- Luxx
Blogista vielä...Kuten mainitsin kirjoitusten perustuvan edesmenneen Esko Jalkasen teksteihin, niin tällaisessa kopioinnissa on hyvien tapojen mukaista ja suotavaa mainita henkilö/t, jonka ajatuksiin blogi perustuu. Joku voi närkästyä tällaisesta kopioinneista esim. Esko Jalkasen oppilaat eli lyhyesti; kunnia sille, jolle se kuuluu.
- ...
Missä niistä sakkaroista kerrotaan?
- Jutta
Metsänhoitaja Esko Jalkanen oli varmaan kova mystikko, mutta hänen nimeään kantava yhdistys tuntuu menevän sivuraiteelle. Katsokaa linkkiä ja lukekaa yhdistyksen säännöt yhdistyksen kotisivulta. Ei sallita muita mielipiteitä koska kaikki on ylhäältä ohjattua. Liikutaan sellaisella alueella, että kukaan ei voi sanoa absoluuttista totuutta ja silloin on helppo mollata ja manata ihmiset ties minne.
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/omat-kokemukset-uskonyhteisossa/179-esko-jalkanen-luonnonvoimat-yhdistys-r-y
Tyypillinen ilmiö kun henkilö kuolee ja hänen hyvästä työstään joku telee elinkeinon. Tulee mieleen väkisin, että onko auttaminen ihan pyyteetöntä?
Jutta
- Aivan,
Jaan blogissani paljon Eskon oppeja. Tahdon, että ihmiset tietävät niitä. Yhdistelen keräämiäni tietoja ja kerron ne. Käytän käsitteistä niitä nimiä, mitä olen tottunut käyttämään. Suoria kopioita en mistään ota. Anteeksi oikein paljon, jos joitain haittaa, etten lajittele kaikkia tiedonlähteitäni tekstien alapuolelle. :)
- 1 + 2
26.4.2013 tuo mainittu linkki ei enää toimi.
Jalkanen varmaan uskoi niinkuin saarnasi ja ainakin rahasti sen kun ehti samanhenkisiltä.
On se vaan kumma, että noihin erilaisiin oppeihin AINA liittyy rahastusta...
ja AINA löytyy ihmisiä jotka ovat valmiita nielemään syötti vapoineen.- ....
Yleinen ennakkoluulohan sekin on että aina sisältyisi rahastusta.
- Ajatusolento
Itse asiassa Esko Jalkanen ei ottanut palkkiota tarjoamastaan avusta. Se oli hänen uskomuksissaan karmallista ja väärin. Toki hän otti järjestämistään varpukursseista maksun, mutta pieni osa siitäkin jäi itse Jalkasen käteen. Tarkoitus ei todellakaan siis ollut ansaita rahaa.
Lisäsi jotkut Jalkasen opit alkavat olla hyvin kaukana uskomisen kysymyksestä. Osa niistä on todistettu oikeiksi ja antanut apua monelle ihmiselle.
Kannattaa tutustua mieheen. - Jutta-Jutta
Ajatusolento kirjoitti 16.5.13
Itse asiassa Esko Jalkanen ei ottanut palkkiota tarjoamastaan avusta.
Nykyään hänen oppejaan myydään. Mitä nämä seuraajat ovat.
http://kummituspalvelu.net/tietoa-kummituspalvelusta.htm
Goodset firma rahastaa Jalkasen nimellä jne.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2571878Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys151428Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2101287Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851135- 69978
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60933TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18904- 51846
Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126820Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61813