http://tapiolla.blogspot.com/
Lukekaa ja jakakaa :)
Sivu teille
11
6363
Vastaukset
- Luxx
Sivut näyttävät pohjautuvan enemmän tai vähemmän Esko Jalkasen kirjalliseen tuotantoon... Chakraosiossa käytetään näköjään hindulaisia mantroja, mutta länsimaisia vastineitakin on kyllä olemassa. Chakra on muuten suomalaisittain sakkara ja Kalevalassa sakkaroita kutsutaan sinihamosiksi.
- ...
"Chakraosiossa käytetään näköjään hindulaisia mantroja, mutta länsimaisia vastineitakin on kyllä olemassa."
Esim.?
"Chakra on muuten suomalaisittain sakkara"
Lähde?
- Luxx
Länsimaisia mantroja ei ole vaikea löytää, jos on kiinnostunut länsimaisesta okkultismista : )
Muinaissuomalaiset tietäjät tiesivät toki sakkaroista, sehän on vain suomalainen vastine itämaiselle chakranimitykselle. Suomalaisesta perimätiedosta on vain säilynyt vähän jälkipolville, mutta jotain tietoa vielä löytyy. Itse käytän mielelläni suomalaisia nimityksiä, onhan meillä myös bioenergialle eli ki:lle, chi:lle omakin nimitys.
Esko Jalkanen käytti bionenergiasta lyhennettä Be, jota edellämainitussa blogissa käytetään yleisesti, mutta suomalaisilla on elinvoimalle omakin nimi... Mikähän se voisi olla?! ; )- Luxx
Blogista vielä...Kuten mainitsin kirjoitusten perustuvan edesmenneen Esko Jalkasen teksteihin, niin tällaisessa kopioinnissa on hyvien tapojen mukaista ja suotavaa mainita henkilö/t, jonka ajatuksiin blogi perustuu. Joku voi närkästyä tällaisesta kopioinneista esim. Esko Jalkasen oppilaat eli lyhyesti; kunnia sille, jolle se kuuluu.
- ...
Missä niistä sakkaroista kerrotaan?
- Jutta
Metsänhoitaja Esko Jalkanen oli varmaan kova mystikko, mutta hänen nimeään kantava yhdistys tuntuu menevän sivuraiteelle. Katsokaa linkkiä ja lukekaa yhdistyksen säännöt yhdistyksen kotisivulta. Ei sallita muita mielipiteitä koska kaikki on ylhäältä ohjattua. Liikutaan sellaisella alueella, että kukaan ei voi sanoa absoluuttista totuutta ja silloin on helppo mollata ja manata ihmiset ties minne.
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/omat-kokemukset-uskonyhteisossa/179-esko-jalkanen-luonnonvoimat-yhdistys-r-y
Tyypillinen ilmiö kun henkilö kuolee ja hänen hyvästä työstään joku telee elinkeinon. Tulee mieleen väkisin, että onko auttaminen ihan pyyteetöntä?
Jutta
- Aivan,
Jaan blogissani paljon Eskon oppeja. Tahdon, että ihmiset tietävät niitä. Yhdistelen keräämiäni tietoja ja kerron ne. Käytän käsitteistä niitä nimiä, mitä olen tottunut käyttämään. Suoria kopioita en mistään ota. Anteeksi oikein paljon, jos joitain haittaa, etten lajittele kaikkia tiedonlähteitäni tekstien alapuolelle. :)
- 1 + 2
26.4.2013 tuo mainittu linkki ei enää toimi.
Jalkanen varmaan uskoi niinkuin saarnasi ja ainakin rahasti sen kun ehti samanhenkisiltä.
On se vaan kumma, että noihin erilaisiin oppeihin AINA liittyy rahastusta...
ja AINA löytyy ihmisiä jotka ovat valmiita nielemään syötti vapoineen.- ....
Yleinen ennakkoluulohan sekin on että aina sisältyisi rahastusta.
- Ajatusolento
Itse asiassa Esko Jalkanen ei ottanut palkkiota tarjoamastaan avusta. Se oli hänen uskomuksissaan karmallista ja väärin. Toki hän otti järjestämistään varpukursseista maksun, mutta pieni osa siitäkin jäi itse Jalkasen käteen. Tarkoitus ei todellakaan siis ollut ansaita rahaa.
Lisäsi jotkut Jalkasen opit alkavat olla hyvin kaukana uskomisen kysymyksestä. Osa niistä on todistettu oikeiksi ja antanut apua monelle ihmiselle.
Kannattaa tutustua mieheen. - Jutta-Jutta
Ajatusolento kirjoitti 16.5.13
Itse asiassa Esko Jalkanen ei ottanut palkkiota tarjoamastaan avusta.
Nykyään hänen oppejaan myydään. Mitä nämä seuraajat ovat.
http://kummituspalvelu.net/tietoa-kummituspalvelusta.htm
Goodset firma rahastaa Jalkasen nimellä jne.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4783595Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422968Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872886SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1502774- 1652123
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012085Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä141944- 1021854
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501569Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361530