http://tapiolla.blogspot.com/
Lukekaa ja jakakaa :)
Vastaukset 11
- Luxx
Sivut näyttävät pohjautuvan enemmän tai vähemmän Esko Jalkasen kirjalliseen tuotantoon... Chakraosiossa käytetään näköjään hindulaisia mantroja, mutta länsimaisia vastineitakin on kyllä olemassa. Chakra on muuten suomalaisittain sakkara ja Kalevalassa sakkaroita kutsutaan sinihamosiksi.
- ...
"Chakraosiossa käytetään näköjään hindulaisia mantroja, mutta länsimaisia vastineitakin on kyllä olemassa."
Esim.?
"Chakra on muuten suomalaisittain sakkara"
Lähde?
- Luxx
Länsimaisia mantroja ei ole vaikea löytää, jos on kiinnostunut länsimaisesta okkultismista : )
Muinaissuomalaiset tietäjät tiesivät toki sakkaroista, sehän on vain suomalainen vastine itämaiselle chakranimitykselle. Suomalaisesta perimätiedosta on vain säilynyt vähän jälkipolville, mutta jotain tietoa vielä löytyy. Itse käytän mielelläni suomalaisia nimityksiä, onhan meillä myös bioenergialle eli ki:lle, chi:lle omakin nimitys.
Esko Jalkanen käytti bionenergiasta lyhennettä Be, jota edellämainitussa blogissa käytetään yleisesti, mutta suomalaisilla on elinvoimalle omakin nimi... Mikähän se voisi olla?! ; )- Luxx
Blogista vielä...Kuten mainitsin kirjoitusten perustuvan edesmenneen Esko Jalkasen teksteihin, niin tällaisessa kopioinnissa on hyvien tapojen mukaista ja suotavaa mainita henkilö/t, jonka ajatuksiin blogi perustuu. Joku voi närkästyä tällaisesta kopioinneista esim. Esko Jalkasen oppilaat eli lyhyesti; kunnia sille, jolle se kuuluu.
- ...
Missä niistä sakkaroista kerrotaan?
- Jutta
Metsänhoitaja Esko Jalkanen oli varmaan kova mystikko, mutta hänen nimeään kantava yhdistys tuntuu menevän sivuraiteelle. Katsokaa linkkiä ja lukekaa yhdistyksen säännöt yhdistyksen kotisivulta. Ei sallita muita mielipiteitä koska kaikki on ylhäältä ohjattua. Liikutaan sellaisella alueella, että kukaan ei voi sanoa absoluuttista totuutta ja silloin on helppo mollata ja manata ihmiset ties minne.
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/omat-kokemukset-uskonyhteisossa/179-esko-jalkanen-luonnonvoimat-yhdistys-r-y
Tyypillinen ilmiö kun henkilö kuolee ja hänen hyvästä työstään joku telee elinkeinon. Tulee mieleen väkisin, että onko auttaminen ihan pyyteetöntä?
Jutta
- Aivan,
Jaan blogissani paljon Eskon oppeja. Tahdon, että ihmiset tietävät niitä. Yhdistelen keräämiäni tietoja ja kerron ne. Käytän käsitteistä niitä nimiä, mitä olen tottunut käyttämään. Suoria kopioita en mistään ota. Anteeksi oikein paljon, jos joitain haittaa, etten lajittele kaikkia tiedonlähteitäni tekstien alapuolelle. :)
- 1 + 2
26.4.2013 tuo mainittu linkki ei enää toimi.
Jalkanen varmaan uskoi niinkuin saarnasi ja ainakin rahasti sen kun ehti samanhenkisiltä.
On se vaan kumma, että noihin erilaisiin oppeihin AINA liittyy rahastusta...
ja AINA löytyy ihmisiä jotka ovat valmiita nielemään syötti vapoineen.- ....
Yleinen ennakkoluulohan sekin on että aina sisältyisi rahastusta.
- Ajatusolento
Itse asiassa Esko Jalkanen ei ottanut palkkiota tarjoamastaan avusta. Se oli hänen uskomuksissaan karmallista ja väärin. Toki hän otti järjestämistään varpukursseista maksun, mutta pieni osa siitäkin jäi itse Jalkasen käteen. Tarkoitus ei todellakaan siis ollut ansaita rahaa.
Lisäsi jotkut Jalkasen opit alkavat olla hyvin kaukana uskomisen kysymyksestä. Osa niistä on todistettu oikeiksi ja antanut apua monelle ihmiselle.
Kannattaa tutustua mieheen. - Jutta-Jutta
Ajatusolento kirjoitti 16.5.13
Itse asiassa Esko Jalkanen ei ottanut palkkiota tarjoamastaan avusta.
Nykyään hänen oppejaan myydään. Mitä nämä seuraajat ovat.
http://kummituspalvelu.net/tietoa-kummituspalvelusta.htm
Goodset firma rahastaa Jalkasen nimellä jne.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1632721
- 561159
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160947Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....57877- 4809
- 83787
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.173770Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e177712Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.191670- 6664
- 53657
- 59656
- 67646
- 55598
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21588Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?123555Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66539Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32538- 34517
- 55508