Onko kellään kokemusta moisesta metsästyskoirasta. Meinataan kaverin kans astuttaa omat koirat ja tehdä tulevia riistakoneita. Saataisiin molempien rotujen hyvät puolet esiin ja perinnölliset taudit pois. Vanhemmat on omasta takaa. Tuleekohan iso pentue?
Karkeakarvainen saksanseisoja*munsterinseisoja
10
772
Vastaukset
- Hupi
Minulla Ei ole kokemusta kummastakaan rodusta henk. koht. Mutta kiinnostaisi tuo yhdistelmä - onko teidän koirat miten petoverisiä?
- Just...
...ja joo ;-)
(Vähän mielikuvitukseton provo) - Munsteri
järkeä mukaan, molemmissa roduissa tehdään arvokasta jalostustyötä ja sitten on olemassa tällaisia idiootteja.
- avanssia
Ei kai se ole keneltäkään pois jos haluaa itselleen hyvän metsästyskoiran, sellaisen joka toimii, eikä kannata pelätä turhaan perinnöllisiä tauteja. Saksanseisojakerhossa eivät juuri ajattele muuta kuin näyttelypelleilyä, onpahan tullut siihenkin tutustuttua.
Ja saahan sitä arvokasta jalostustyötä tehdä itse kukin joka haluaa.
Mutta jos hyvä metsästyskoira kiinnostaa, niin kohta voisi olla tarjolla.- Heh joo...
Näitä juttuja lukiessa tulee väistämättä mieleen epäilys, että sulle ei kukaan saksanseisojakasvattaja enää suostu myymään pentua.
Mutta tee vaan noin. Sekarotuinenhan on aina terve ja ennen kaikkea paljon parempi metsästyskoira kuin paperikoira. Saahan se molempien vanhempien parhaat ominaisuudet, eikä yhtään huonoa... ;-)
- kiinnostunut
Onko muuten iso - vai pienmunsteri? Ja oliko petoverta koirissa? Jos on, niin ehdottomasti kiinnostusta olisi!
- Se syö
Vähän on karhun verta.
Räyff!!
- avanssia
Pienimunsteri olisi. Riistaverisiä molemmat, karkkari varsinkin.
Useimmat kasvattajat ovat epärehellisempiä kuin käytettyjen autojenkauppiaat. Lupaavat maat ja taivaat ja papereita löytyy kyllä, eihän niiden alkuperää kukaan kyseenalaista. Rahat kouraan, aina käteisenä.
Ja näillä palstoilla tällaiset kasvattajat puolustelevat toimintaansa. - Munsterikasvattaja
Hei, ei perinnölisiltä sairauksilta pääse näin eroon voi hyvässälykyssä tulla molempien perinnölliset sairaudet ( vaikkakin ne ovat samoja näissä roduissa ) se minkä käyttöominaisuuden pentu perii on luojan päätettävissä.Pelkkää arpapeliä ei mitään varmaa pohjaa tälläisissä risteytyksissä.
- voeelamankevat
Oonkin miettiny miten karkeakarvaisen saksanseisojan metsästysominaisuudet saisi pilattua. Mutta juu, sekotetaan munsteria siihen, niin eikhään onnistu..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351953
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1261599Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11496Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras871410- 321371
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1311179Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet501080- 241069
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221011Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n66868