Apuu..ekaa kertaa linnaan. Mestana Keravan vankila.

melkein linnakundi

Mitä tapahtuu Keravalla kun astun portista sisään jne...?

20

7563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha ja vapaa.

      Olet menettänyt elämäsi pelin.

      • vanha ja vapaa.

        Sen pelin nimi on muuten vapaus ja itsemääräämisoikeus.


      • Ajatusta?

        Vankila-aikasi alkaa silloin kun pelko/tms. valtaa sydämesi. Unohda vankila kunnes olet siellä, muuten tuhlaat kallista aikaasi olemalla vankilassa ajatuksissasi. Silloin et ehdi elää nykyhetkessä.

        George Harrison kevennys, jees musaa:

        http://www.youtube.com/watch?v=wynYMJwEPH8


    • Niemisenkirsti

      Kun astuu portista sisään tapahtuu portista sisään astuminen. Sinut nimittäin asetetaan kaikille neljälle "narikkaan" jossa pamput astuvat pakaroiden välissä olevasta portista sisään, he nuuskivat ja tutkivat tarkasti peräsuolesi ettet ole piilottanut sinne mitään. sitten sinut sijoitetaan matkaselliin jossa tapahtuu sama juttu mutta silloin vankien toimesta. sinut asetetaan kaikille neljälle matkasellin pöydälle jossa sinun portista astutaan sisään eli sinua astutaan.

    • SelliyliopistostaHei

      Et kewrtonut mitään menneisyydestäsi?
      Kysymyksesi saattaa sisältää myös toisen vaihtoehdon.
      Eli menetkö Keravalle vartijaksi vai vangiksi?
      Linnankundeja ne ovat vartijatkin. Myös linnannaisia.

    • melkein linnakundi

      Okei. Mut jos joku alkaa kiusaa ni kerron heti vartijoille.

      • vanha taimitarha oy

        Tuo jos mikä on miehen puhetta. Ei vankiloissakaan saa kiusata ketään. Siitä on kerrottava vartijoille ja johdolle välittömästi, suoraan, ilman rutinalappua..
        Keravalla saatat törmätä pieniin liivipoikasiin. Niillä voi lukea liiveissä smurffit tms. Ja joillakin on yllään Pikku Kakkosen t-paita, TV-2, ne pojat kannattaa laittaa ojennukseen.


    • ent.KNV

      Portilla annat sille pienessä kopissa istuvalle elämään kyllästyneen näköiselle henkilölle ns. vankilaan passitus lapun ja sen jälkeen joku toinen samannäköinen olio tulee hakeman sut portilta. Sitten narikkaan ja (ainakin vuosia sitten) pintapuolinen tarkastus, ja selliin tai ennemmin vois´sanoa huoneeksi jossa on 3-8 vankia (yleensä kaikki ensikertalaisia) riippuen "huoneen" koosta. Viikon sisällä joudut käymään Johtajan/Apulaisjohtajan ja vartijapäällikön juttusilla joka päättää mihin "töihin"joudut. Kysy heti taloon mennessä että koska pääsee kantiiniin ns. tulo-ostoille. Kaikki muu asia menee ja tulee sitten aikanaan. (niiltä "huone" kavereilta voi kysyä tapaamisista, ulkoilusta ym.ym.ym.)

    • pelokas ollut

      Jos joku kiristää tai painostaa niin rohkeasti vaan vartijaan tai esimieheen yhteyttä.

      • Ei pelätä kannata.

        Ennen kuin menee vankilaan, kannattaa luoda hyvät suhteet vankeinhoidon ylijohtajaan, Riseen yleensä. Se pelittää ja ennakkoedut.


      • näin minä tein
        Ei pelätä kannata. kirjoitti:

        Ennen kuin menee vankilaan, kannattaa luoda hyvät suhteet vankeinhoidon ylijohtajaan, Riseen yleensä. Se pelittää ja ennakkoedut.

        Risen johtajan kanssa kannattaa ruveta kirjeShakkiin. Kun kirjeitä satelee sulle ovat vartiat höveleitä.
        Risen kirjeitä ei saa avata.


    • kerava2002-pyv2003

      PArhaiten pärjäät vankilassa kun et juttele liikaa pampuille, etkä utele muiden asioita. Ja et ole huonomainen seksirikollinen tai mikään muu akkojen hakkaaja. Keravalla on värikästä sakkia mutta kyllä niiden junnujen kanssa pärjää, minun keravalusimisen aikaan oli kyllä paljon kusipäitä ja isosuita mutta kertaakaan en pampuille puhunut mitään että nuo kääpiöt vittuilee vaan annoin samalla mitalla takasin. Oikeestaan siellä oli mun aikaan 1 ainut vanki joka oli kyllä kova maineeltaan ja sen kanssa tulinkin hyvin juttuun ja naurettiin joskus ipanoiden käytökselle vaikka me kumpikin oltiin myös 18-20vuotiaita ipanoita. Jos sä vankilassa turpaaksi saat tai rassia siinä on kyllä sinun syytä vähintään puolet, todella harvoin linnassa hupia hakataan ketään...paitsi niitä pedareita,raiskareita ja sellirosvoja ja akkojen hakkaajia,mummojen/pappojen ryöstelijöitä.

    • Ketjun aloittaja

      Totta kai, mutta se oli ittestä kiinni lähtikö mukaan siihen.

      • pylly.vasten.pyllyä.pum

        Mikäpäs siinä, jos vapaan normaalin yhteiskuntaelämän sijaan kiinnostaa olla lukojen takana hikisessä miesporukassa. Jokainen tekee valintansa itse. Minulle heterobaari on mielekkäämpi mesta.


    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4113
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3744
    3. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2689
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      33
      2686
    5. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2599
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2406
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      40
      2374
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2306
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe