Kapitalismi on kovaa K U SEtusta.

Lue ja pala

Kerron sinulle rautalankamallilla.

) Raha on liikkeelle paneva voima. Sitä markkinoille annostelevat poliitikot pankin välityksellä. Ja itse luonnollisesti kahmivat kermat päältä, vaikka systeemi on jo konkurssissa ja pesää pyöritetään vain VELALLA !!!!

2) Sinun elämisesi ehdot NE (yllä) määrittelevät siten, paljonko antavat sinulle rahaa ja millä ehdoin. Loput ne pistävät kylmästi omiin taskuihinsa. Sinä olet tässä niille kuitenkin tärkeä pelinappula.

3) Rahan jaon ne järjestävät "työtä" vastaan itse sen hinnoittelemalla (näin jää raha itselle huomattavasti enemmän). On yrittäjiä ja "yrittäjiä". Nämä viimemainitut pistävät tosiasiassa voitot liiviin. Sinä yrittäjänäkin olet niiden ylläpitäjä.

4) TYÖTTÖMYYS on tässä kusetuksessa välttämättömyys eli kun et saa rahaa, ajattelet VAIN TYÖTÄ ja sen saamista. Näin olet niiden koukussa etkä mieti, kuinka ne sinua kusettavat.

5) Kun eläkeyhtiön johtajan edunajajaksi ilmestyi paperiliiton Jouko Ahonen, joka puolusteli vuotuisia miljoona-ansioita, veti juuri valtaa pitävä ay-eliitti Ahosen veke heti, koska Ahonen halusi itsekin heti samalle saaliinjaolle. Sinun SÄÄSTÖILLE. Ahonen oli heivattava sivuun heti, koska olisit saattanut tajuta, kuinka suhteellinen käsite raha on valtaapitäville ja kuinka helposti ne sitä tekevät.
VAIN JA AINOASTAAN YKSISSÄ TUUMIN SINUA KUSETTAMALLA:

a) http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=390297
(miljonäärit....)

b) http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=226907
(historiallinen rahanpesu...)

c) http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=293513
( vieläkö muistat hinnannostajia...)

2

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • U R BUSTED

      no mutta haans setä, olet näemmä vaihtanut palstaa. Uskotaanko täällä vielä sinun huruismiin?

      • aassiapitoinen

        mistähän tuollaisia arvailet`? Ja vaihdoitko itse palstaa?

        Minusta tuo näyttää erittäin asiapitoiselta kirjoitukselta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4199
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4100
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3269
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3241
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe