Tarhasiirat sisätiloissa - mikä neuvoksi?

Nyt tarvitaan fiksumpien apua!

Muutimme alkuvuodesta Pohjois-Helsingissä sijaitsevaan kaksikerroksiseen rivitaloon. Talon alempi kerros on ns. rinteessä (voisi siis kuvailla, että puoliksi maan alla), josta alkaa pieni piha. Nyt olemme viime viikkojen aikana törmänneet alakerrassa muutamaan Siiraan lattialla, tunnistukseni perusteella Tarhasiira.

Tutkin talon ulkopuolta. Talon seinään on rakennettu kiinni puuterassi (aikansa elänyt, puut kosteita ja varmasti paikoin lahoja), jonka lauteiden alla on paljon lehtiä. Lisäksi talon seinässä on kiinni 2 puista, hyvin vanhaa ja varmasti mätää säilytyslaatikkoa. Siistin eilen talon seinustaa ja revin muutaman seinässä kiinni olleen laudan irti ja puhdistin lehdistä. Samoin purin toisen säilytyslaatikoista ja sen mädän pohjan alta löytyikin kymmeniä siiroja. Siirat ovat siis esiintyneet juuri tämän ulkoseinän takana olevassa huoneessa, mutta myös muissa alakerran huoneissa on muutamia tavattu.

Olen siis aika varma, että siirat ovat nyt löytäneet jonkun tien taloon juuri tuosta ulkoseinän kautta (kaivautuneet, raot yms.). Pesin myös viemärit kloriitilla, jos olisivat päässeet sitä kautta.

Mikä nyt siis neuvoksi talon ulkopuolella/sisällä? Aion kesällä varmasti purkaa koko puuterassin ja rakentaa terassin esim. laatoista - auttaako/onko järkevää? Kannattaako ulkopuoli (talon seinusta) myrkyttää jollain? Entä sisällä? Vai onko peli jo menetetty jos siirat ovat päässeet sisälle asti - ovatko siis esim. rakenteissa?

Luin myös, että siirat sisällä voivat olla merkki kosteusvauriosta. Tämä varmaan kannattaa tutkia? Epäilen kuitenkin tätä, sillä alakerrassa kaikki seinät ovat täysin valkoisia ja mitään jälkiä kosteusvaurioista ei ole. Kannattaako tästä panikoitua?

Mikä siis ajaa siirat nyt sisään (kevät? Lumien sulaminen? vai onko ympärivuotinen ongelma?) ja onko mitään tehtävissä?

Onko siiroista jotain haittaa ihmisille vai onko haitta ainoastaan esteettinen? Vielä tarkennuksena, että siiroja näkee n. 1-2/päivä, ei siis mitään joukkohyökkäystä - vielä..

Olen kaikista vinkeistä hyvin kiitollinen - auttakaa tietämätöntä!

1

8527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noin vaan

      Tarhasiira (Oniscus asellus)
      Siirat eli saunamaijat ovat maaelämään mukautuneita äyriäisiä. Ne elävät kosteissa ja suojaisissa paikoissa syöden eläviä ja kuolleita kasveja sekä eläinten jätteitä. Kosteus saattaa houkutella ne sisälle saunoihin ja perunakellareihin. Kellarivarastoon ne voivat joutua myös esimerkiksi juurikkaiden mukana. Siiroista ei ole mitään haittaa. Helposti ne saa poistettua asettamalla illalla lattialle kosteita säkkejä tai pahveja. Aamulla kerätään pahvien alle hakeutuneet siirat pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2578
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2462
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      21
      1957
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1752
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      54
      1720
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      925
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    8. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      29
      818
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      807
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      36
      797
    Aihe