Olette nimestä Kim? onko se miehen vai naisen nimi?
omasta mielestäni enemmän miehen nimi.
Mitä mieltä??
4
163
Vastaukset 4
- brittirouva
Tunnen sekä miehiä, että naisia, joiden nimi on Kim, itse pidän sitä enemmän naisen nimenä, koska tulen englanninkielisestä kulttuurista, jossa se on paitsi ristimänimenä, myös usein käytössä lempinimenä Kimberly- nimisillä.
- ..............
Suomessa se on miehen nimi. Muualla maailmassa voi olla eri juttu.
- nomieeee
MIEHEN nimi.Ainakin suomessa ja naapurimaissamme.
- kimmick
Kuten edellä on todettu, sitä on käytetty maaimalla sekä miehen että naisen nimenä.
Wikipediasta: http://fi.wikipedia.org/wiki/Kim
"Suomessa Kim on pääasiassa miehen etunimi. Nimi on vuoden 2009 loppuun mennessä annettu 6381 henkilölle, joista 321 on naisia ja 6061 miehiä.[2]. Kimin nimipäivä on 20. maaliskuuta, jolloin on myös Akin ja Joakimin nimipäivä."
Kannattaa myös katsoa sama sivu englanniksi etymologiaa varten.
Varsinkin amerikkalaiset käyttävät paljon lempinimiä, ja samaa lempinimeä voi käyttää sekä miehestä että naisesta, esim: Samuel->Sam, Samantha->Sam.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 382231
- 56726
- 41711
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne73545- 45510
- 62502
- 42500
T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6487Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh25487Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k16484