raskaus ja yt-neuvottelut

Töissä on menossa yt-neuvottelut. Minua ei voi irtisanoa, koska olen raskaana ja sen on moni muukin tajunnut, Joudun töissä kestämään "nokkimista" ja huomauttelua että "suahan ei voi irtisanoa" vaikka olen yrittänyt pitää matalaa profiilia ja olla hiljaa tukena työkavevereilleni. Jotenkin käytös on ymmärrettävääkin, koska onhan tilanne erityisesti heille raskas, mutta tämä on alkanut käydä minulle todella rankaksi. Töihin lähtö on vastenmielistä, kun mietin mitä sanomista päivä taas tuo tullessaan. Tilanne on jo valmiiksi minulle vaikea; tärkeimmät työtoverit menettävät ehkä työpaikkansa ja minä työtoverit. Mielessä on käynyt hakisinko vain sairaslomaa, niin helpottaisi ehkä edes hetkeksi..
82032
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei se raskaus mikään suoja irtisanomiselle ole (raskaus ei saa olla irtisanomisen syy, mutta raskaankin olija voidaan irtisanoa. Työnantajan on vian tuolloin kyettävä todistamaan, että irtisanominen ei johdu raskaudesta)

Toisaalta sitten lomilta palattuaan saattaakin olla ikävä tulevaisuus ja potkut odottamassa.

En kyllä tajua miksi sairaslomaa suunittelet moiset asian takia. Eiköhän ne työkaverisi aikuisia ole ja ymmärtävät, että sinä et ole näitä veemäisiä sääntöjä laatinut. Kannattaisi muuttaa omaa suhtautumista ja olla murehtimattta turhista ja ymmärtää miksi työkavereitasi vituttaa. Eivät he sinua siitä syytä tai raskauttasi, vaan ovat surullisia oman työpaikan menettämisestä.

Äänestä

No eihän se raskaus sinua irtisanomiselta suojaa jos siellä on meneillään yt-neuvottelut...

Äänestä
  • helpottaa kun sanot ettei sinulla mitään suojaa ole sen enempää kuin muillakaan.Miten joku edes tänä päivänä niin luulee..

    Äänestä

irtisanomisen katsotaan johtuvan raskaudesta, jos työnantaja irtisanoo raskaana olevan. Vai millä luulette työnantajan todistavan, ettei irtisanominen johtunut raskaudesta, jos olisi voinut laittaa jonkun muun pois???EI MILLÄÄN.

Äänestä
  • Jos on vaikka jäätelöhihnalla töissä ja kaikki tuon hihnan työntekijät irtisanotaan, niin siinä on ihan riittävästi todisteita, vaikka odottaisi kuutosia.

    Jos hihnalta irtisanotaan yksi ja tuo yksi on raskaana ja hän olisi vielä ollut talossa 5 vuotta, kun muut 3 vuotta, niin sitten voi olla vaikeaa osoittaa miksi juuri raskaanaolija irtisanottiin, kun olisi pitänyt irtisanoa joku noista ns. viimeisinä tulleista.

    Äänestä

Moikka

Älä suottaa pelkää. Sinua ei voida irtisanoa, juuri millään ilveellä mikäli kyseessä on suurempi yritys, jolla useita eri toimipisteitä. Tai jos irtisanovat saat hyvät kipurahat, kun riitautat liiton kautta jutun. Se kannattaa ehdottomasti tehdä, koska raskaana irtisanottu on oikeudessa varma voittaja.

Ainakin minä aikoinani otin ihan reilusti sairaslomaa, koska tilanne sitä vaati. Se ei sinun kruunuasi siellä työpaikalla kiillota, vaikka pysyisit siellä toisten nälvittävänä. Ajattele nyt vain vauvan parasta, äläkä katkeria työpaikan mammoja.

Soita neuvolatädille ja kerro tilanne. Pyydä häntä varamaan sinulle lääkäriaika lääkärin todistusta varten.

Sitten vain lepäät kotona ilman henkistä taakkaa ja keskityt vauvan hyvinvointiin. Ja ole iloinen siitä, että nälvijät tod. näk. lentävät pellolle ja sinä saat pitää paikkasi :)

Äänestä

No kyllä raskaana olevalla parempi suoja on kuin ei-raskaana olevalla. Jos kahdesta pitäisi irtisanoa toinen.

Äänestä

Raskaana oleva voidaan irtisanoa, jos työ loppuu eikä voida uudelleensijoittaa tai -kouluttaa toisiin tehtäviin. Käytännössä harvoin irtisanotaan, koska kuten yllä on mainittu, työnantajalla on todistustaakka siitä että johtuu muusta kuin raskaudesta. Mutta heti kun palaat töihin äitiysloman jälkeen, voidaan aloittaa yhden henkilöt yt:t. Mutta mikäli sinut nyt irtisanoittaisiin, niin liittoon yhteyttä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saara27 kirjoitti:

Töissä on menossa yt-neuvottelut. Minua ei voi irtisanoa, koska olen raskaana ja sen on moni muukin tajunnut, Joudun töissä kestämään "nokkimista" ja huomauttelua että "suahan ei voi irtisanoa" vaikka olen yrittänyt pitää matalaa profiilia ja olla hiljaa tukena työkavevereilleni. Jotenkin käytös on ymmärrettävääkin, koska onhan tilanne erityisesti heille raskas, mutta tämä on alkanut käydä minulle todella rankaksi. Töihin lähtö on vastenmielistä, kun mietin mitä sanomista päivä taas tuo tullessaan. Tilanne on jo valmiiksi minulle vaikea; tärkeimmät työtoverit menettävät ehkä työpaikkansa ja minä työtoverit. Mielessä on käynyt hakisinko vain sairaslomaa, niin helpottaisi ehkä edes hetkeksi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu