Kissamme

on alkanut syömään ihan sikana.... aina huutaa ruokaa ja huutaa niin kauan kuin saa sen, vaikka keskiyöllä.... ajattelin oiskohan joku sairaus, kun ei kerran liho, matoja ei ole
362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos on vanhempi kisu, kannattaa tarkistuttaa kilpirauhasarvot. Klpirauhasen liikatoiminta on yleisin vanhemman kissan aineenvaihduntasairaus. Oireilee lisääntyneenä syömisenä, laihtumisena ja hyperaktiivisuutena mm.

Äänestä

Joo kiitos vastauksesta. Pitää käyttää verikokeissa , toivotaan et Kurko terve

Äänestä
  • Jep jep! Kyllä tuo kuulostaa kilpirauhasen liikatoiminnalta, mutta jos se sitä on niin ei syytä huoleen, sillä killi rauhoittuu taas omaksi vanhaksi itsekseen kun lääkitys saadaan kohdalleen.

    Alkuun saatetaan joutua päivittäisen lääkkeen määrää säätämään useampaankin kertaan kunnes se on juurikin se mitä kissasi tarvitsee, ja näin ollen kontrolleissa joudutte sen kanssa käymään useinkin, mutta kyllä se maksaa vaivan! Itse jouduin oman kattini kanssa käymään alkuun kontrollissa 3 kk välein, mutta jatkossa jo paljon harvemmin. Ja kyllä sen kissasta sitten näkee kun on aika lähteä lääkäriin ja tarkistaa että lääkkeen määrä on se oikea! Kun hötköily ja huuto alkaa niin mars vastaanotolle.

    Varsinkin vanhenevalle kissalle kannattaa aina ottaa normaalien verikokeitten (esim. maksa) yhteydessä otattaa myös kilppariarvo jota kovinkaan moni ell ei välttämättä älyä tehdä. Omaakin kissaa hoidettiin ensin maksasairaana kun sillä oli häikkää maksa-arvoissa, mutta onneksi lopulta löytyi sen verran fiksu ell joka tajusi että kilpirauhanen on tutkittava. Koska kilpirauhasen liikatoiminta rasittaa maksaa, korjautui maksavikakin kun kilpirauhanen saatiin lääkityksellä normaaliksi.

    Mut joo, vaikka Kurkolla olisikin kilpparin liikatoiminta, niin ei se ole itkun paikka, sillä vaiva on helposti hoidettavissa. Tosin vaatii päivittäisen lääkityksen ja alkuun enemmän ja lopulta vähän vähemmän eläinlääkärikeikkoja.

    Mun kissa on vuosia elänyt terveenä diagnoosin jälkeen, vaikka muutamaan kertaan onkin jouduttu lääkitystä milloin lisäämään, milloin vähentämään.

    Menkää kiiruusti eläinlääkäriin, sillä tiedän kokemuksesta että huutavan, kiljuvan, hötkyilevän, jatkuvasti ruokaa kinuavan ja taas sekoilevan kissan kanssa elo ei ole autuutta. Oma katti huusi käytännössä 24/7 ennen kuin oikea diagnoosi tehtiin, ja tuolloin meillä ei nukkunut kukaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut kirjoitti:

on alkanut syömään ihan sikana.... aina huutaa ruokaa ja huutaa niin kauan kuin saa sen, vaikka keskiyöllä.... ajattelin oiskohan joku sairaus, kun ei kerran liho, matoja ei ole

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu