tuolla toisella palstalla ei vastattu, joten kysyn täällä :)
mikä lintu/pöllö on kuvassa?
http://m.suomi24.fi/node/10508741
mikä lintu/pöllö on kuvassa?
http://m.suomi24.fi/node/10508741
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tuo rinnan kuviointi näyttäisi viirupöllöltä. En oikein saa tuosta selvää, että minnepäin se katsoo joten pään muto ja naaman kuviointi on?????
siiis: pään muoto eikä muto:)
kyllä haukka eikä pöllö.Veikkaisin kalasääski
aika ei sovi klasääskelle.Mehiläishaukka seuraava mahdollisuus.Samanlainen valkealla pohjalla ruskea kuvio.Pään muoto selvästi haukan
jos aika ei sovi kalasääskelle ei se silloin sovi myöskään mehiläishaukalle.
Zoomailin ja säädin hieman kuvaa, niin minusta tuo näyttäisi muuten kanahaukalta, mutta tuolla vaikuttaisi olevan jotkin ihme valkoiset "sarvet" silmistä niskaan. Ei missään kanahaukkakuvassa tuollaisia ole. Haukalta tuo kyllä minustakin vaikuttaisi.
rinnassa juovat on poikittain.Hiirihaukan sukulaislla pitkittäin.Mieleen tuli myös että se on joku täytetty kuva
http://www.lintukuva.fi/lajikuvat/accgen/
Ei nuolla ruskeilla versioilla, onko poikasia vasta, ole juovat poikittain. Mielestäni näyttää aikalailla tuolta ruskealta versiolta.
Kyllähän tuo on hiirihaukka eikä mikään pöllö.
kyllä ruskea ole vaan rinta on vaalea.Sen olemus on niin kummallinen että onko se yleensä lintu vai kuva.
Varpuspöllö koiras joka on selvästi naarasta pienempi.
Anteeksi varpushaukka.
No ei varmasti ole. Lintu on ensinnäkin aivan liian kookas ollakseen varpushaukka.
Hankala kulma tuossa valossa tunnistaa haukkaa. Hailakka kanahaukka voisi olla, mutta nokka ei ole kovinkaan 'kaareva'. Lähinnä näyttäisi kyllä varpushaukalta. Eli veikkaan varpushaukkaa. Koko on pelkkä kuvan luoma illuusio, koska tuo lintu on aika pienikokoinen. Nokan kulma on samanlainen kuin varpushaukalla. Jalohaukkojen ryhmässä nokka on mielestäni kaikilla paljon kaarevampi. Jopa ampuhaukan nokka on kaarevampi, joka tuo periaatteessa voisi olla silmäjuovan perusteella. Mutta ehkä lintu on kuitenkin liian kookas.
Kyllä tuo varpushaukka on.
Viirupöllön kroppaan on joku osannut kuvankäsittelyllä vaihtamaan pään.
Tuo rinnan kuviointi kun ei edes viittaa kanahaukkaan tai hiirihaukkaan.
samoin kuin kanahaukalla on tuo vaalealla pohjalla juovitus poikittain.Hiirihaukka ja piekana ja mehiläishaukka on juovitus pitkittäin.Niillä on aika paljon värimuunnoksia joten vaikea erottaa pelkän mahapuolen perusteella
Nuorella kanahaukalla rinta pitkittäisviiruinen, kanahaukalle näyttää...
ei taida olla koskaan tuollasta vyötärönmittaa.Ehdotan kuvamanipulointia
Moi
Kuvassa on nuori kanahaukka (l. viimevuoden poikanen)
Nuori koska rinta on pitkittäisviiruinen ja selkäpuoli enemmän ruskehtava kuin selvä harmaa.
Petolinnuilla yleinen tummuus/vaaleus vaihtelee.
terv. vierailija JoH