Seuraranking

Eräässä vanhassa ketjussa keskusteltiin Suomen judopääkaupungista. Plussaa sai mm. dojon hyvästä ilmastoinnista. Nuorten SM:n tiimoilta joku ihmetteli suurten seurojen olematonta kisaajamäärää.

Tästäpä tuli mieleeni, että miltähän näyttäisi lista, jossa NSM-mitalien lukumäärä suhteutetaan seuran jäsenmäärään. Alla olevassa listassa seuran vuosien 2011 ja 2012 NSM-mitalien määrä on jaettu jäsenmäärällä ja kerrottu Lindströmin vakiolla siten, että parhaan seuran tulokseksi saadaan tasan 100. Jäsenmäärät ovat vuosien 2009-2011 syysliittokokouspapereista. Mukana ovat vain tämän vuoden mitaliseurat.

Chikara ja Helsingin JudoSport on yhdistetty, koska jälkimmäisen tietoja ei löytynyt. Pahoittelut siitä.


SEURA MITALIT JÄSENET TULOS
Raision Ryhti 8 43 100
Kirkkonummen JS 10 87 62
Mikkelin Judo 11 108 55
Judo-Kan, Espoo 12 133 48
Hämeenlinnan JS 13 165 42
Ålands Judoklubb 4 57 38
Iisalmen JS 5 74 36
Meido-kan 12 179 36
Nummelan Judo 9 152 32
HJS Chikara 7 125 30
Darmakai, Laukaa 4 72 30
Raahen Judo 4 75 29
Maskun Tempo 5 99 27
Ju Shin Kan, Ähtäri 2 40 27
Himangan JS 1 20 27
Hontai Judo, Helsinki 5 110 24
Kankaanpään Judokat 2 51 21
Lahden JS 4 113 19
Orimattilan JS 4 121 18
Tapanilan Erä 3 92 18
Oulun Judokerho 4 131 16
Koyama, Rovaniemi 3 120 13
Joen Yawara 4 162 13
Fudoshin 4 164 13
Tomodachi, Kuopio 1 41 13
Pingviinit 2 94 11
Tampereen Judo 6 289 11
Budoviikingit 1 67 8
Jukara 3 202 8
Sakura, Kuopio 2 177 6
Savonlinnan Shikata 1 100 5
Hyvinkään JS 1 109 5
Tikkurilan Judokat 2 488 2
15705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tee aikuisten SM sama

Äänestä
  • Tämmöisen sain aikaiseksi aikuisten vuosien 2011 ja 2010 SM-kisoista:

    SEURA MITALIT JÄSENET TULOS
    Kamppailu-Urheilijat 2 29 100
    Shisei, Turku 1 15 97
    Chikara, Helsinki 7 125 81
    Seibukan, Kurikka 4 82 71
    Raision Ryhti 2 43 67
    Joen Yawara, Joensuu 7 162 63
    Holjutai, Hollola 2 47 62
    Kouvolan Judoseura 1 24 60
    Riihimäen Judoseura 3 74 59
    Keido-kan, Siuntio 2 52 56
    Judo-Kan, Espoo 5 133 55
    Lahden Judoseura 4 113 51
    Tampereen Judo 10 289 50
    Fudoshin, Pori 5 164 44
    Rauman Judoseura Samurai 1 37 39
    Sobudo, Somero 1 41 35
    Oulun Judokerho 3 131 33
    Lohjan Urheilijat 2 89 33
    Tapanilan Erä, Helsi 2 92 32
    Arashi, Loviisa 2 101 29
    Nummelan Judo 3 152 29
    Kankaanpään Judokat 1 51 28
    Ålands JK, Maarianha 1 57 25
    Jukara, Vantaa 3 202 22
    Turun Judoseura 2 139 21
    Kamiza, Lappeenranta 2 146 20
    Hämeenlinnan JS 2 165 18
    Kirkkonummen Judoseu 1 87 17
    Finndai, Helsinki 1 96 15
    Bodonos, Kerava 1 97 15
    Savonlinnan Shikata 1 100 15
    Jigotai, Jyväskylä 2 209 14
    Orimattilan JS 1 121 12
    Tikkurilan Judokat 3 488 9
    Meido-kan, Helsinki 1 179 8

    Äänestä

  • fjdksdfldf kirjoitti:

    Tämmöisen sain aikaiseksi aikuisten vuosien 2011 ja 2010 SM-kisoista:

    SEURA MITALIT JÄSENET TULOS
    Kamppailu-Urheilijat 2 29 100
    Shisei, Turku 1 15 97
    Chikara, Helsinki 7 125 81
    Seibukan, Kurikka 4 82 71
    Raision Ryhti 2 43 67
    Joen Yawara, Joensuu 7 162 63
    Holjutai, Hollola 2 47 62
    Kouvolan Judoseura 1 24 60
    Riihimäen Judoseura 3 74 59
    Keido-kan, Siuntio 2 52 56
    Judo-Kan, Espoo 5 133 55
    Lahden Judoseura 4 113 51
    Tampereen Judo 10 289 50
    Fudoshin, Pori 5 164 44
    Rauman Judoseura Samurai 1 37 39
    Sobudo, Somero 1 41 35
    Oulun Judokerho 3 131 33
    Lohjan Urheilijat 2 89 33
    Tapanilan Erä, Helsi 2 92 32
    Arashi, Loviisa 2 101 29
    Nummelan Judo 3 152 29
    Kankaanpään Judokat 1 51 28
    Ålands JK, Maarianha 1 57 25
    Jukara, Vantaa 3 202 22
    Turun Judoseura 2 139 21
    Kamiza, Lappeenranta 2 146 20
    Hämeenlinnan JS 2 165 18
    Kirkkonummen Judoseu 1 87 17
    Finndai, Helsinki 1 96 15
    Bodonos, Kerava 1 97 15
    Savonlinnan Shikata 1 100 15
    Jigotai, Jyväskylä 2 209 14
    Orimattilan JS 1 121 12
    Tikkurilan Judokat 3 488 9
    Meido-kan, Helsinki 1 179 8

    Noi jääsenmäärät on täyttä huuhaata. Niiden paikkaansapitävyys riippuu täysin siitä ilmoittaako seura kurssilaiset(iso massa) jäsenikseen vai ei. Monet seurat ei ilmoita koska haluavat välttää liiton maksuja. Esimerkiksi Tikkurila ilmoittaa tunnollisesti kaikki alkeiskurssilaisetkin liittoon ja siksi sen virallinen jäsenmäärä on huikea, lähes 500. Onhan se iso seura muttei sentään noin paljon isompi kuin muut pk seudun seurat. Sama taitaa koskea Tamperetta. Sekin ilmoittaa kurssilaiset. Sitten on iso joukko seuroja joiden oikea jäsenmäärä on jotain ihan muuta kuin listaamasi kun kpuolet on nk. kirjaamattomia jäseniä.

    Vertailusi on järjetön.

    Äänestä

  • järjetön vertailu kirjoitti:

    Noi jääsenmäärät on täyttä huuhaata. Niiden paikkaansapitävyys riippuu täysin siitä ilmoittaako seura kurssilaiset(iso massa) jäsenikseen vai ei. Monet seurat ei ilmoita koska haluavat välttää liiton maksuja. Esimerkiksi Tikkurila ilmoittaa tunnollisesti kaikki alkeiskurssilaisetkin liittoon ja siksi sen virallinen jäsenmäärä on huikea, lähes 500. Onhan se iso seura muttei sentään noin paljon isompi kuin muut pk seudun seurat. Sama taitaa koskea Tamperetta. Sekin ilmoittaa kurssilaiset. Sitten on iso joukko seuroja joiden oikea jäsenmäärä on jotain ihan muuta kuin listaamasi kun kpuolet on nk. kirjaamattomia jäseniä.

    Vertailusi on järjetön.

    Tiedän, että jäsenmäärät ovat hieman epämääräisiä. Esim. Kouvolassa jäseniä oli yhden listan mukaan vain 12. Katsoin toista paperia ja siinä jäseniä oli 24. Pienten seurojen kohdalla virhe voi olla suurikin, mutta suurilla seuroilla tulos ei paljon muutu vaikka peruskurssilaisia olisi/ei olisi huomioitu.

    Poliittisesti korrektia on tietysti olla tekemättä listoja, jos on pienikin virheen mahdollisuus.

    Äänestä

  • fjdksdfldf kirjoitti:

    Tiedän, että jäsenmäärät ovat hieman epämääräisiä. Esim. Kouvolassa jäseniä oli yhden listan mukaan vain 12. Katsoin toista paperia ja siinä jäseniä oli 24. Pienten seurojen kohdalla virhe voi olla suurikin, mutta suurilla seuroilla tulos ei paljon muutu vaikka peruskurssilaisia olisi/ei olisi huomioitu.

    Poliittisesti korrektia on tietysti olla tekemättä listoja, jos on pienikin virheen mahdollisuus.

    Kyllä muuten muuttuu. Uskallan väittää että Suomessa on useita seuroja joiden jäsenmäärä tuplaantuisi jos kaikki seurassa harjoittelevat ilmoitettaisiin.

    Esimerkki seurasta X jonka virallinen jäsenmäärä n. 80: X järjestää 3 alkeiskurssia vuodessa, kussakin 20 osallistujaa. Lisäksi samainen seura järjestää 4 muksujudokurssia joissa kussakin 30 osallistujaa. Nämä kaikki jätetään ilmoittamatta liittoon.

    Laske siitä.

    Äänestä

  • fjdksdfldf kirjoitti:

    Tiedän, että jäsenmäärät ovat hieman epämääräisiä. Esim. Kouvolassa jäseniä oli yhden listan mukaan vain 12. Katsoin toista paperia ja siinä jäseniä oli 24. Pienten seurojen kohdalla virhe voi olla suurikin, mutta suurilla seuroilla tulos ei paljon muutu vaikka peruskurssilaisia olisi/ei olisi huomioitu.

    Poliittisesti korrektia on tietysti olla tekemättä listoja, jos on pienikin virheen mahdollisuus.

    Kyllä muuten muuttuu. Suomessa on useita seuroja joiden jäsenmäärä tuplaantuisi jos kaikki seurassa harjoittelevat ilmoitettaisiin.

    Esimerkki seurasta X jonka virallinen jäsenmäärä n. 80: X järjestää 3 alkeiskurssia vuodessa, kussakin 20 osallistujaa. Lisäksi samainen seura järjestää 4 muksujudokurssia joissa kussakin 30 osallistujaa. Nämä kaikki jätetään ilmoittamatta liittoon.

    Siitä laskemaan.

    Äänestä

  • nope... kirjoitti:

    Kyllä muuten muuttuu. Suomessa on useita seuroja joiden jäsenmäärä tuplaantuisi jos kaikki seurassa harjoittelevat ilmoitettaisiin.

    Esimerkki seurasta X jonka virallinen jäsenmäärä n. 80: X järjestää 3 alkeiskurssia vuodessa, kussakin 20 osallistujaa. Lisäksi samainen seura järjestää 4 muksujudokurssia joissa kussakin 30 osallistujaa. Nämä kaikki jätetään ilmoittamatta liittoon.

    Siitä laskemaan.

    tulipas sekoiltua. luulin ettei eka viesti lähtenyt ja kirjoitin saman tekstin uusiksi. harmi ettei täällä voi poistaa tuplia.

    Äänestä

Onks tässä siis 2 vuoden mitalit? Jos, niin heti näkyy virhe ainakin yhden seuran kohdalla. Tarkempaa laskentaa.

Äänestä
  • Tein listan melko nopeasti ja siellä varmastikin on virheitä. Toivottavasti perusidea kuitenkin selviää. Kuten edellä todettiin, pelkästään jäsenmäärän epämääräisyys on suuri virhelähde.

    Perusidea on mielestäni tämä: Jotkut seurat ovat menestyneet huonosti aikuisissa, mutta hyvin junnuissa. Toiset taas toisin päin. On siis nousevia ja taantuvia seuroja. Nousevat seurat tekevät jotain hyvin, taantuvien kannattasi ehkä istua alas miettimään.

    Äänestä

Hyvä ja suuntaa antava lista. Pikku virheistä viis, johtopäätökset on oikean suuntaiset.

Äänestä

Tikkurilan jäsenmäärä on korkea, mutta menestystä ei juurikaan ole. Nyt Seuran PJ Esa Niemi on uudistamassa Judoliiton sääntöjä. Jään mielenkiinolla seuraamaan hänen ehdotuksiaan äänimäärän demokratisoimiseksi, joka ehkä saaattaa johtaa siihen että Tikkurilan valta kapenee.

Äänestä

Eihän kukaan nyt vaan luule että pieni jasenmäärä olisi jotenkin hyvä juttu, kun se auttaa näillä listoilla pärjäämisessä? Mitä enemmän jäseniä sitä paremmat mahdollisuudet tehdä treenejä, joissa samankokoiset ja samanmieliset (kisamieliset) pääsevät treenaamaan yhdessä. Esim. Tikkurila näyttää listoilla huonolta muttei ollenkaan niin huonolta, jos katsotaan tuloksia junnucupissa sekä E-,D- ja C-junnuissa. Meidokan oli junnu SM paras seura, mutta aikuisissa 1 mitali. Kun seurat on liian pieniä, nää on enemmän vetäjä/treeniryhmäjuttuja kuin seurakohtaisia juttuja.

Äänestä
  • Aivan, suuruudesta pitäisi kaiken järjen mukaan seurata menestystä sekä absoluuttisesti että suhteellisesti pieniä seurojan enemmän. Miksi näin ei ole? Itse epäilen, että joillekin seuroille hyvä taloudenpito on kilpailumenestystä tärkeämpää. Perus- ja jatkokurssilaiset tuovat rahaa, mutta kilpailijoista on menoja.

    Hyvä, jos Tikkurilassa on kasvamassa uusi kisaajapolvi. Tilanne on vanhempien kilpajunnujen määrän osalta näyttänyt hieman - hmm - oudolta.

    Äänestä

Muistit kai että puhumme judosta? Poikien mitallitaulu kehiin.

Äänestä
  • Ja samalla vertailuun mukan kaupunkien koko!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fjdksdfldfj kirjoitti:

Eräässä vanhassa ketjussa keskusteltiin Suomen judopääkaupungista. Plussaa sai mm. dojon hyvästä ilmastoinnista. Nuorten SM:n tiimoilta joku ihmetteli suurten seurojen olematonta kisaajamäärää.

Tästäpä tuli mieleeni, että miltähän näyttäisi lista, jossa NSM-mitalien lukumäärä suhteutetaan seuran jäsenmäärään. Alla olevassa listassa seuran vuosien 2011 ja 2012 NSM-mitalien määrä on jaettu jäsenmäärällä ja kerrottu Lindströmin vakiolla siten, että parhaan seuran tulokseksi saadaan tasan 100. Jäsenmäärät ovat vuosien 2009-2011 syysliittokokouspapereista. Mukana ovat vain tämän vuoden mitaliseurat.

Chikara ja Helsingin JudoSport on yhdistetty, koska jälkimmäisen tietoja ei löytynyt. Pahoittelut siitä.


SEURA MITALIT JÄSENET TULOS
Raision Ryhti 8 43 100
Kirkkonummen JS 10 87 62
Mikkelin Judo 11 108 55
Judo-Kan, Espoo 12 133 48
Hämeenlinnan JS 13 165 42
Ålands Judoklubb 4 57 38
Iisalmen JS 5 74 36
Meido-kan 12 179 36
Nummelan Judo 9 152 32
HJS Chikara 7 125 30
Darmakai, Laukaa 4 72 30
Raahen Judo 4 75 29
Maskun Tempo 5 99 27
Ju Shin Kan, Ähtäri 2 40 27
Himangan JS 1 20 27
Hontai Judo, Helsinki 5 110 24
Kankaanpään Judokat 2 51 21
Lahden JS 4 113 19
Orimattilan JS 4 121 18
Tapanilan Erä 3 92 18
Oulun Judokerho 4 131 16
Koyama, Rovaniemi 3 120 13
Joen Yawara 4 162 13
Fudoshin 4 164 13
Tomodachi, Kuopio 1 41 13
Pingviinit 2 94 11
Tampereen Judo 6 289 11
Budoviikingit 1 67 8
Jukara 3 202 8
Sakura, Kuopio 2 177 6
Savonlinnan Shikata 1 100 5
Hyvinkään JS 1 109 5
Tikkurilan Judokat 2 488 2

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu