Minä se vuan halluun kyssyy jotta pittääkö tosisssaanni osata ruottia ennenku peäsee arrmeijahan.Ruotiukot miulle sannoivat jotta se onnii ehoton erellytys !
Pittääkö osata ruattia
6
297
Vastaukset
- Sven Dufva
Totta kai pitää osata ruotsia!
Miten muuten se Sven Dufva ymmärtäisi mitä Sandels sanoo?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10525487 - kustakuuleminen
Ei tarvihe osata ruohtia. Ne kö taistelloot meijänki puolesta, ku eivät kuulema mukkaa mahu yhtee varuskuntaakkaa.
- Sattumakorppi
Kuka tietää mistä sana "natsa" armeijan slangiin tulee? Luulin sen johtuvan tumpatun tupakan muodosta, niinkuin korpinjämä on. Mutta ei. Idässä kuulemma käytetään esimiehistä nimitystä "natsalniekka" ja komentovallasta "natsalnajuu"- nimitystä. Vanhana ukkona vasta selvisi, mitä TJ tarkoittaa. Sota-aikana rintamalta lähetetyissä kirjeissä ei saanut mainita paikan nimiä; sensuuri olisi kuitenkin poistanut, joten kirjeen loppuun laitettiin TJ= Täältä Jostain.
- TJ 0 (1990)
TJ on selvästi tarkoittanut kahta eri asiaa eri aikoina.
Toki termi "täällä / siellä jossain" oli sota-ajan ihmisille tuttu, kun kenttäposti kulki salanumeroilla ja sensuuri tarkasti, ettei rintamakirjeissä paljastettu asemapaikkoja.
Olavi Paavolainen kokosi 1943 useamman rintamarunoilijan teoksen otsikolla "Täältä jostakin"
http://kirjasto.kuopio.fi/work?workid=2e5faa6d-6ca1-43a2-9ee8-85e732d6583e
Sota-aikana suosittu laulu Vili Ronkainen: "Kirje sieltä jostakin":
http://www.youtube.com/watch?v=PMx5Eg2eNdc
- TJ 0 (1990)
"Vanhana ukkona vasta selvisi, mitä TJ tarkoittaa. Sota-aikana rintamalta lähetetyissä kirjeissä ei saanut mainita paikan nimiä; sensuuri olisi kuitenkin poistanut, joten kirjeen loppuun laitettiin TJ= Täältä Jostain. "
Minusta tässä on väkisinkin sekoittunut kaksi asiaa. Armeija on niitä paikkoja, joissa kirjainlyhenteitä viljellään ahkerasti, joten tässä lie kyse kahdesta eri aikaisesta mutta muuten identtisen näköisestä lyhenteestä.
Nykypäivän ilmaus TJ, jonka perässä tulee joku numero (365-0), tulee sanoista "tänään jäljellä".
Sota-aikana tällaista varusmiesten palveluspäiviä laskevaa järjestelmää ei voinut olla, koska kukaan ei tiennyt, milloin sota loppuisi ja palvelus päättyisi.- sattumakorppi
Muistan hyvin kuinka 70-luvun alussa sotaväessä arvailtiin tämän TJ-kirjainyhd. merkitystä. Näitä oli joka paikassa. Pahin oli Päävartion rk-patruuna, josta oli ruuti kaadettu pois ja tilalle pantu rullalle kierretty paperilappu, jossa TJ-lukema. Tositilanteessa nalli olisi työntänyt luodin piipun alkuun; sotilas olisi suorittanut latausliikkeen uudelleen ja normaali patruuna olisi ehkä hajoittanut rk:n. Vaikka onhan ne suunniteltu kestämään melkein mitä vaan sotahommissa. Hevosenleikkiä kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701073
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132847- 84783
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55529Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294515Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?36509Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49467
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53454