Eli siis tossa syksyllä ostin järjestelmäkameran (canon EOS 550D), mutta kun otan kuvan sisällä huoneessa kuvista tulee todella huono laatuisia, ohjekirjaa on yritetty lukea, mutta ei siitä ole ollut apua.. kuvista tulee vain hyvälaatuisia jos käytän salamaa, mutta salamavalokin vääristää kuvaa hieman, kuvista tulee ns. tummempia kuin todellinen huoneen valaistus on.. Kiitos sille joka vaivatuu auttamaan. :) P.s muutakin perustietoa tämän kameran käytöstä olisi kiva saada..tuotakun en niin osaa käyttää..
Järjestelmäkameran kanssa kaipaisin apua..
5
262
Vastaukset
- Onneton vastaaja
Mars kirjastoon ja lainaa muutama valokuvauskirja.
- kjjhjjugjk
Objektiivin valovoima ei riitä ja joutuu nostamaan herkkyyttä, silloin kuva huononee ja käsivaralta myös helposti tärähtää.
Kameran kiinteä suora salama ei anna syvyyssuunnssa tasaista valoa. Etuala palaa ja tausta jää tummaksi.
Tarvitaan useampi salama, tai heijastus katosta tai seinästä. Se ei kuitenkaan ole mahdollista kameran kiinteällä salamalla. tarvitaan erillinen.
Jalusta, AV-valotus ja aukko 5,6 kittilinssillä, kiinteä ISO, korkeintaan 800 niin onnistuu sisäkuvaus, jos kohteet ei liiku. Liikkuviin kohteisiin on pakko käyttää salamaa, tai hankkia jokin 1,4-2.0 valovoimainen objektiivi.
"Perustieto" löytyy mukana tulleesta manuaalista.
Valokuvausoppaita löytyy kirjastosta ja jotain netistäkin.
Pistä vaikka hakuun "valokuvauksen alkeet". - Elinchrom D-Lite 2
Sisäkuvaukseen kannattaa käyttää useampaa salamaa. Jos otat esim. henkilökuvaa, tarviit 2 salamaa kohteeseen ja sitten vähintään yksi taustalle.
Tossa hyviä vaihtoehtoja:
Elinchrom D-Lite 2 salamavalosetti, 2 valoa
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/10419/cbckf/Elinchrom-D-Lite-2-salamavalosetti-2-valoa
Elinchrom D-Lite 2 it studiosalama
http://www.topshot.fi/product/6373/elinchrom-d-lite-2-it-studiosalama - Nikoni
Laitat herkkyyden vaan rohkeesti tarpeeks isoks, kyllä se 550d ainakin ISO 3200 kestää. Eli meet M modeen ja laitat asetukset 1/20 f3.5 ISO 3200. Jos tarvitset vielä enemmän valoa niin ISO 6400. Ja jos tulee kuviin paljon melua voit convertata mustavalokosiks
- -romppu-
Kiitos pajon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372340
- 551337
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361276- 631191
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39914Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122798- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan57582