Silmätön harlekiininuoliainen?

kääkk

Hei, sain kaverilta muutaman harlekiininuoliaisen, joiden joukossa on yksi kaveri jolla ei ole silmiä ollenkaan. Kaverini ei ollut raaskinut lopettaa sitä, mutta itse en oikein tiedä mitä mieltä olen siitä, kärsiiköhän se vaiko ei. Se on jo aika iso, n.4-5cm pitkä, ja muuten ihan normaali rakenteeltaan, mutta silmät siltä tosiaan puuttuvat. Silmien tilalla on vain heikosti näkyvät viivat, ikään kuin silmä olisi kiinni ja kala nukkuisi, jos se niin voisi tehdä.

En oikein löytänyt edes googlella mitään vastaavia juttuja, tai sitten en vaan taas keksi oikeita hakusanoja. :(

2

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mooses 15:2

      Jos joku sinun kaverisi olisi sokea, niin olisitko valmis lopettamaan hänet? Haloo! Jos kala nuolee kuten silmälliset kumppaninsa, niin miksi lopettamaan häntä. Silmä sinne toinen tänne ja silmä silmästä. Kyseinen kala pystyy selvästi elämään normaalisti vammastaan huolimatta. Anna armon käydä oikeudesta.

    • Harlekiini

      Mielestäni minulla on akvaliikkeestä ostettu harlekiininuoliainen, jolta toinen silmä on ikäänkuin kiinni tai puuttuu. Harlekiini porskuttelee kuten muutkin ja on vallannut akvaarion etulasilta parhaimman paikan:). Joten menoa ei haittaa. Toinen silmä toimii normaalisti mielestäni:).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      164
      11531
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8142
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      6024
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4987
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      21
      4757
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      39
      4394
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4285
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      101
      3652
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1791
    Aihe