Voin vastata asiallisiin kysymyksiin täsmätiedolla. Kysykää.
Tiedän kaiken maalämmöstä
Tietää.
30683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Paljonko 280 metriseen kaivoon laitetaan ongelmajätteeksi
luokiteltua lientä?
kuinka paljon on nibe 8kw jäähdytysteho kaivoon?
Heippa
Kerropa sitten
-miksi kaksoisvaipavaraaja olisi nykyhetkellä huonompi valinta lämpöpumpun varaajaan kuin kierukalla toimiva; miten se näkyy käyttäjälle asti (ja jos se on huonompi miksi sitä edelleen käytetään)?
-miten eroaa toimintaperiaatteiltaan (teknisessä mielessä tuon lämpimän veden jakaminen lämmitykseen ja käyttöveteen) esim Thermia diplomat, CTC ecoheat ja Lämpöässä - miksi esim CTCstä varoitellaan ettei lämmintä käyttövettä riittäisi kesällä, toisaalta millä esim thermia turvaa talvella patterien lämpimänä pysymisen (vastuksella?) jos käyttövettä meneekin poikkeuksellisen paljon
-samoilla meidän antamilla spekseillä on saatu kaivon aktiivisyvyystarpeeksi 140-190 -> kaikki myyjät vakuuttavat mitan sopivaksi, mihin uskoa - kultaiseen keskitiehenkö?
Mikä on paras maalämpöpumppu ja miksi ?
Glen Dimplex konsernin Dimplex mlp-pumput ovat laadullisesti ja teknisiltä ominaisuuksiltaa parhaita mitä markkinoiltamme saa. Säätöjä ja seurantaa löytyy pumpusta noin viiisikymmentä kertaa enemmän kuin mistään muusta. Eri malleja on kymmeniä, esim malleja joilla voidan tehdä 75asteista vettä pelkällä kompuralla.
Saksalainen valmistaja,dippainssejä tehtaalla on pelkästään saman verran kuin jollain pohjoismaalaisella nyrkkipajalla väkeä yhteensä.
Ovatkyllä sitten niin kalliita pumppuja, ettei niitä käytännössä tässä maassa aenneta. Yksittäiskappaleita ilmeisesti menee toimitukseen silloin tällöin.
Suomalainen ostaa samaa kuin naapurikin, ja pitää yleisintä laadukkaimpana....
Glen Dimplex konserni on kyllä irlantilainen, senkin pössi. Jotta se siitä saksalaisuudesta.
Eikä noilla näytä edes olevan MLP:tä Suomessa myynnissä.
Maalämpöpumppu on varsin simppeli laite tehdä. Ei siinä mitään ihmeellistä ole. Nykyiset hinnat ovat lähinnä ryöstöä. Ei sen kuuluisi juuri Ilppiä enempää maksaa.
Korkean lämpötilan veden tekeminenkään ei ole mitään salaista rakettitiedettä. Tahtoo vaan käydä kompuran päälle, joutuu menemään CO2 ratkaisuihin. Itse en ostais, koska tulee kalliiksi kun on niin lyhytikäinen värkki.
Lyhytikäisiä ne on Glen Dimplexinkin korkeapaineratkaisut, ne sitä pysty muuttamaan. Fysiikan lakihan se on .
"Paljonko 280 metriseen kaivoon laitetaan ongelmajätteeksi
luokiteltua lientä? "
ei yhtään, sillä kaivoa ei porata vaan kaivetaan säiliö maahan.
"kuinka paljon on nibe 8kw jäähdytysteho kaivoon? "
0kw, koska tuollaisessa paskalla ei tee mitään, öljykattila sen olla pitää.
"-miksi kaksoisvaipavaraaja olisi nykyhetkellä huonompi valinta lämpöpumpun varaajaan kuin kierukalla toimiva; miten se näkyy käyttäjälle asti (ja jos se on huonompi miksi sitä edelleen käytetään)?"
siksi, koska kaksoisvaippavaraajaa ei tarvita, oikein mitoitetussa kattilassa kyllä pelkkä kierukka riittää, kunhan lämmöntuottotapa vaan on ainoa oikea, eli öljy.
"-miten eroaa toimintaperiaatteiltaan (teknisessä mielessä tuon lämpimän veden jakaminen lämmitykseen ja käyttöveteen) esim Thermia diplomat, CTC ecoheat ja Lämpöässä - miksi esim CTCstä varoitellaan ettei lämmintä käyttövettä riittäisi kesällä, toisaalta millä esim thermia turvaa talvella patterien lämpimänä pysymisen (vastuksella?) jos käyttövettä meneekin poikkeuksellisen paljon"
kaikki ne on yhtä susia, milloin ei vesi riitä ja milloin on patterit kylmiä, kyllä kunnollisilla järjestelmissä on aina tulinen vesi ja kuumat patterit, kuten vaikkapa öljykattilalla.
"-samoilla meidän antamilla spekseillä on saatu kaivon aktiivisyvyystarpeeksi 140-190 -> kaikki myyjät vakuuttavat mitan sopivaksi, mihin uskoa - kultaiseen keskitiehenkö? "
kannattaa uskoa esim. http://www.oljylammitys.fi
"Mikä on paras maalämpöpumppu ja miksi ? "
hmm... parhaaksi sanoisin Oilonin, mutta jotta voit olla lämmitysmuotosi parhaudesta varma niin suosittelen siirtymään poltinosastolle.
Onpa todella asiallista, meinasitko oikeasti että joku tällä provokaatiolla siirtyisi öljylämmitykseen kun on jo tehnyt päätöksen maalämmöstä?
On se kyllä hulluus huipussaan jos joku tänä päivänä laittaa talonsa lämpiämään öljyllä kun litra maksaa 1,2€ litralta ja menekki 2500 kuten mulla oli.Tai sitten on oma öljylähde.Kaikki muu lämmitys on halvempaa
kaarlo ei vieläkään kestä totuutta, että hukkasi tonnin öljyä hataran talonsa ja turkkilaisten tekemän polttimen kanssa, sotkien noella sekä omansa, että naapuriensa katot :) ps. 119/160/198 vm72 tot 12kk 1600L 3hlö.
Mikä on kristinuskovaisen takaisinmaksutaivaaseen nousu nopeus?
Reunaehdoiksi saduille asetan että harva 24/365 pyörivä härpäke kestää 10 vuotta enempää, joten uuden mlp kaapin hinta pitää ottaa saduissa huomioon.
pitää välillä.
Ei kai sinun öljypolttimesikaan pohota 24/365? Vai pohottaako?
Meillä pumppu on käynyt 01.08.2011-18.03.2012 välisenä aikana 1118 tuntia eli 49 päivää, joten jokunen taukokin on ollut...
Minä tiedän kaiken maalämmöstä. Ei kiinnosta nuo pumput ja öljypolttimet. Niistä tietävät muut paremmin.
Täällä on niin avutonta porukkaa etteivät tiedä mikä ja missä on maalämpö. Ei kiinnosta enää tämä.
Tietävälle, millainen huipputeho kannattaa laskea 50 luvun rintsikkaan, jos kulutusteitoja ei iole? viisikymmentä wattia neliö vai jopa 75? Tässä on kahta näkemystä tullut vastaan
Mikä sun mielestä paras pumppu ?
Besserwisser
Mortonki.
Oon rakentamassa Tampesteriin 155m2 okt. yhteen tasoon.
Tulee LTO ja vesikiertonen lattialämmitys.
Osaakko antaa mulle suositusta millanen pumppu ja millanen varaaja ?
Eipä tunnu vastauksia heruvan tältä tietäjältä.
Kovat oli kehut tuolla ketjun alussa.
Talossani on sähkölämmitys ja kokonaiskulutus on 12 000kwh/a 182m2.
Paljonko saan tiputettua MLP:lä? Mikä on tma?
Niin, talossa ei ole vesikiertoista lämmitystä, jotta voit otta laskuissa huomioon.
Kiitos etukäteen.
Ei tässä tarvita tietäjää ja tuohan tietää vain maalämmöstä. Voit säästää noin 2000 euroa vuodessa.
Kerroppa minulle miten säästää 2000€ vuodessa, kun sähkölaskut on alle 1500 vuodessa. Maksaako mlp firma omistaan?
Taidat olla tietäjän veli! Olikea neropatti!
Minä otin keskiarvon. Maalämpöuskovaisten vastauksista arvoin keskiarvon.
Isäni tietää paljon. Isoisäni tietää kaiken.
Miksi porareikä on parempi kuin vaakaputkitus?
Miksi vaakaputkitus on parempi kuin porareikä?
porareikä vai peräreikä ?
ota yhteys energia expertteihin,kyllä T.W ääliö antaa vastauksen ruskealla kielellänsä,asiaan kuin asiaan.
Toiset saa stondiksen porareiän ajattelemisesta. Onhan se melkoinen penetraatio äiti maan sisuksiin.
Perverssejä.
isänmaa tulkitaan?