Varusmiespalveluksessa ulkomailla?

Asdertson

Cold Response -harjoituksessa Norjassa oli mukana suomalaisia VARUSMIEHIÄ.

Suomalaiset varusmiehet palvelevat ulkomailla. NATO-jäsenyyttä valmistellaan.

NATO-myötäilijät kiistävät,ettäkö tämä tarkoittaisi varusmiesten lähettämistä ulkomaille, silti näin TEHDÄÄN JO.

Cold Response -harjoituksissa norjalainen kuljetuskone putosi Ruotsin Kebnekaiselle. Osanottoni vainajien omaisille.

4

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kessuli70

      Suomalaiset varusmiehet ovat olleet mukana em kaltaisissa harjoituksissa kymmenkunta vuotta. Kyseessä kv tehtäviin erikoistuva joukko.

      • Asdertson

        Miksi?

        Kaltaisessamme yleisen asevelvollisuuden maassa on arveluttavaa, että pakolliseen maanpuolustukseen käytettävää koulutusaikaa voidaan käyttää ulkomailla toimivan ammattisotilasjoukon kouluttamiseen. Tämä erikoiskoulutus kestää 20 viikkoa - 5kk, sisältyen 12 kk armeijapalvelukseen.

        Minun armeija-aikanani armeijan asepuvussa ei saanut esiintyä mm. mielenosoituksissa tai muuten antaa omapäisiä lausuntoja. Armeija-aikana ei myönnetty passia ulkomaille pääsyn estämiseksi. Nyt varusmiespalvelustaan suorittavia nuoria kärrätään ulkomaantehtäviin.

        Olisivatkin ammattiarmeijalla vapaaehtoisesti intinjälkeisessä duunissa, mutta kun ovat asevelvollisuuttaan suorittavia varusmiehiä.


    • Günther Grenzland

      Puolustuspolitiikkamme on jakomielitautista: yhtäällä ei olla NATO:n jässeniä eikä edes pyrkimässä ja toisaalla toimitaan ikään kuin oltaisiin.

      MIssä linjan logiikka?

    • Asdertson

      Vastaavasti pitää saada myös siviilipalvelus - joka on jopa intin upseerikoulutusta pitempi kestoltaan - suoritettavaksi osittain ulkomailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3642
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3210
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2519
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      90
      2258
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe