Mulkoileva Kunniahauki Väävö uiskentelee huhujen mukaan ympäri Tervakosken Alasjärveä matalikkopuolueen piirijärjestöiltamissa vierailemassa ja puhumassa kalastusalueiden yhdistämistä vastaan. Hänellä on suuri 12kg suunnitelma, salainen tosin. Sen mukaan eteläinen kalastusalue irroitetaan muusta vesialueesta ja suljetaan miinoin ja torjuntaohjuksin turvatulla panssariteräsverkkoaidalla omaksi ghettoalueekseen. Suuremmasta osasta Alasjärveä tehdään kuningaskunta jonka kuninkaaksi Väävö on jalomielisesti mulkoillen lupautunut. Iltamista on sukeutunut hurmoksellisia tilaisuuksia kun Väävö on puhaltanut veteen ISOJA kuplia jäniksenkorvat kaulan, tai jotain sieltä suunnalta, ympärille kiedottuna.
Pienet vihreät ahvenet ovat paenneet kauhuissaan kuultuaan Väävön suunnitelmista, ja anovat oleskeluoikeutta eteläisellä kalastusalueella.
Väävön kuningassuunnitelma
6
238
Vastaukset
- ahvenet .
pienet ahvenet pakenivat kuningashaukea kaksikerrospussilla ja ajurina oli punasilmäinen särki joka oli hieman nauttinut toivanjoen pontikankyllästämää vettä.
ahvenet haluavat vallata vähikkälän soramontun ja täyttää sen pullovedellä. uusi koti pienille ahvenille - jakarandabudha
Sovittujen sanojen puhuja Kilkkapuhde on saanut armahduksen. Hän saa Mooseksen armosta palata takaisin ammattiliitto MOKAn palvelukseen. Mutta kuka olikaan syyllinen?
Väävö ei ota asiaan kantaa. Hän aikoo kierrellä kaislikoita pieniä vihreitä ahvenia mulkoilemassa. Ahventen vaalipussin kuljettaja paasaa MOKAn puolesta, mutta eiväthän ahvenet mitään kuule kun niillä ei ole korvia.
Dalai Lahna istuu evät ristissä ja kurluttaa OMMMMM.... Väävön puhaltamat kuplat kohoavat hiljalleen kohti Alasjärven pintaa. Peurat kavahtavat niiden tuoksua. - dalai Lahna
Dalai Lahna täten hyväksytään vähikkälän kyyläyhdistyksen eläintarhan uudeksi häkkieläimeksi.... 12kg hauki j ajänis odottavat jo innolla !!!
- väävö
mitä vittua?
- Kunnonkoululainen
kielenkäyttö
- Kyylähullut
Hetken jo luulin koittaneen ja oraakkelimme nousseen sairasvuoteensa remmeistä meitä opastamaan salatuimman tiedon rivien välejä lukemaan! Mutta täällä vain melskaa kakarat ja kyylähullut...!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3602838SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401532
- 691149
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8932- 39810