Onko joku käynyt San Agustinissa tai Tierradentrossa? Maksaako vaivan? Riippuuhan se tietysti mieltymyksistä, mutta onko siellä varsinaisesti nähtävää? Hienoja maisemia, mielenkiintoisia arkeologisia nähtävyyksiä, mukavaa patikoimista tai ratsastusta tms? Vai kannattaako sekin aika käyttää mieluummin vaikka Santa Martan ja Tayronan rannoilla tai viidakkomajassa löhöten? Tai Salentossa?
Aikaa on 4 viikkoa. Lennän Limasta Bogotaan ja Bogotaan tutustumisen jälkeen tarkoitus suunnata pohjoiseen päin Villa de Leyvaan, San Giliin, ja rannikolle Santa Martaan. Sieltä Cartagenaan. Kahvialue ja Salento tai joku muu paikka pitäisi nähdä. Mielessä oli että Cartagenasta voisi lentaa Caliin (en tiedä pääseekö Popayaniin lentäen) ja sieltä Popayanin ja San Agustinin suuntaan maitse. Paluu sitten Armeniaan ja Salentoon ja lopuksi Medelliniin josta lento Quitoon.
San Agustin ja Tierradentro
1
261
Vastaukset
- hkrhk
Erilaisia hienoja maisemia varmaan löytyy joka paikasta Kolumbiaa, sekä mukavaa patikoimista että ratsastusta... myös San Agustinissa että Tierradentrossa. Selvitä kuitenkin etukäteen noiden paikkojen tämän hetkinen tilanne jos olet aikeissa mennä, siellä on ollut sissitoimintaa ainakin aiemmin.
Bogostata pohjoiseen: Villa de Leyva, San Gil...ja vaikka Chicamocha on mukava automatka maisemineen, ja kivoja pikkukyliä matkalla.
Sieltä voi sitten suunnata tuonne karibialle, vaikka juuri rentoihin Santa Martaan, Tagangaan ja Tayronaan.
Cartagenan kautta poiketen voi lähteä kahville vaikka Armeniaan ja sieltä Salentoon josta voi tehdä päiväretken Valle del Cocoraan. Siellä voi patikoida kauniissa maisemissa tulivuorten juurella.
Jos lunta on ikävä voi mennä Manizalesiin ja sieltä ylös Parque de los Nevadokseen, hienoinpia paikkoja missä itse olen ollut: karua, vulkaanista ylävuoristoa, andien kondoreita eikä lokaali/turistitungosta.
Hauskaa matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117154
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t334209törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383688Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3981950- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi621367Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1751075Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111010