Meidän 80-luvun talossa on iso makkaratakka takkahuoneessa ja tiilipiippu päällä, joille on annettu hellasärön toimesta purkutuomio. Talossa kun on jo varaava takka. Käytännön työohjeita kaipais, miten tuo parhaiten tee-se-itse mieheltä onnistuisi. Purettavaa punatiiltä on noin 5000 kg ja talo on yksikerroksinen. Takan taustalla oleva seinä on myös punatiilipintainen ja tulisi purkaa. Remonttifirma arvioi hinnaksi 4000 euroa, joten voishan sitä kesän aikana purkaa ite ja käyttää ne eurot johonkin muuhun.
Takan purku
7
1813
Vastaukset
- onnea hommaan
Hieno idea,purat itse ja örvellät tuolla rahalla koko kesän kännissä.
Eikä syksyllä ole mitään merkitystä tuliko ko.takka purettua vai ei.Akka on kuitenkin jo pakannut tavarat ja häipynyt kuvioista.
Ja purkaminen kannattaa aloittaa tuosta tiiliseinästä,(kuulostaa kantavalta) lumi ei talvella tipu niin helposti niskaan kun katto on keskeltä notkolla. - pajavasara rulez
Virittele ensin muovit ympärille ettei pöly leviä joka paikkaan. Sitten moska käteen - piikki toiseen ja isket sillä laastin kohtaan. Siitä se tiili kerrallaan lähtee purkautumaan.
- ja eiku piikkaamaan
Kaikki tavarat pois huoneesta ja tiivis muovi ja teippitiivistys. Se pölyn"piru" kun tunkee joka paikkaan. Muoviin avattava aukko josta kuljetat töhkän pois kottikärryllä. Tee lankuista ja levyistä tie kärryille ja levitä pahvi niitten alle suojaksi.Vuokraamosta saat PIIKKAUSKONEEN terävällä ja talttapää terällä vuokrattua. Hilti merkkinen paras. Ja ne HENGITYSSUOJAIMET ja SILMÄSUOJAIMET ja KORVATULPAT!!!!
- vvv-i8
Ota huomioo, kun purat takan, savupiippu tulee alas koko pituudessaan, ei se jää ilmaan roikkumaan. Mutta pitäiskö vielä miettiä sen hellakytän kanssa jos sittenkin antais takan olla?
- Kaikkea katsellut ja
Jostakin löydät kaupasta mm Gernin iskukoneen terineen 60.00 euron hintaan ja kestää yhden takan purun 2 vuoden takuulla, vuokrakoneet kun maksaa 20 euroa vuorokausi. Toiseen käteen sitten joku vesikannu tai ruisku niin saat osan pölystä sitoutumaan tiiliin kiinni. Hyvän kaverin kanssa takan purkaa muutamassa päivässä.
Tuossa kyllä miettisin asiaa uudelleen mikä takaasi vaivaa kun takkasydämen avulla siitä voisi saada toimivan pelin, eli lämmityslaitteen. Mikä on tuo "hellasärö".
Kannattaa muistaa, että punatiilenkin voi maalata ja peittää osin rappauksillakin. - 44444r
Joo, älä hitossa hyvää takkaa pura, ei mitään järkeä. Sano sille blondi vaimollesi että netissä kielsivät purkamasta takkaa.
- käsin
Poika ja vävypoika purkivat ison takan käsipelillä. Moska ja piikki ja isku saumaan. Itse kärräsin tavaraa sitä mukaa vaihtolavalle. Muovi yms. suojat oli. Ilta siihen meni. Helppo homma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063250Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391640Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus961488- 921399
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121198Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231029Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.52855