Matkatavarakäytäntö muuttuu

Kuvat uudesta Boeing 787.sta näyttää, mihin suuntaan matkustamon matkatavaroiden tilat kehittyy.
Kun useat lentoyhtiöt ovat pitkään hinnoitelleet lipun halvemmaksi niille, jotka matkustavat pelkkine käsimatkatavaroineen, on tätä usein perusteltu paino- ja polttoainekustannuksilla. Tosiasiassa yksi suuri syy on matkatavarakäsittely. Se vie aikaa, aiheuttaa kustannuksia ja on häriöaltis. Esim. yhden myöhästyneen laukun roudaaminen taksilla parisataa kilometriä, syö usean matkustajan katteen.

Suurentuneet matkustamon matkatavaratilat vähentävät ruumaan menevien matkatavaroiden määrää. Säästyy aikaa ja kustannuksia. Ruumaa voidaan käyttää sellaisen rahdin kuljettamiseen josta yhtiö saa tuloja. Lipun hinta laskee.
Olettaisin että jo pian tulee ainakin kotimaan liikenteeseen vuoroja, joihin voi ottaa pelkästään käsimatkatavaroita. Suurimpana ongelmana on matkustamon hyllyjen ja luukujen rakenteellinen kesto ja painorajoitukset.

Tiskitsekkausen poistuminen, yksi ja sama turvatarkastus matkustajille ja matkatavaroille jne, varttitunti ennen lentoa kentälle riittää.
6298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suurempi määrä käsimatkatavaroita tarkoittaa vain, että boarding muuttuu vielä nykyistäkin hitaammaksi. Varsinkin USA:ssa, jossa ruumaan menevistä tavaroista menee yleensä lisämaksu, ja käsimatkatavaroiden kokorajoitukset ovat löysempiä, boardingissä menee käsittämättömän paljon aikaa, ja usein lento myöhästyy jo sen takia. Epäilisin että isommat hyllyt ovat lähinnä pelkästään sitä varten että nykytyylillä edes saadaan vähän helpommin kone lastattua matkustajilla.

Varttia ennen kentälle on kyllä pelkkää unelmointia, varsinkin jos ja kun boarding vain hidastuu entisestään. Eivätkä isommat käsimatkatavarat turvatarkastustakaan ainakaan nopeuta.

Äänestä

Taitaa homma kaatua siihen, että näennäisturvallisuuden takia matkustamoon otettaville tavaroille on poskettomasti rajoituksia. Juuri kuulin perheestä, joka aikoi lentää pelkkien käsimatkatavaroiden kanssa, kun ei paljoa tavaroita tarvittu, mutta sitten yksi perheenjäsen ilmoitti, että pitää saada hänen lempihiuslakkansa mukaan. Sellaista hurjan vaarallista tavaraa ei tietenkään saa viedä kabiiniin.

(Ratkaisivat ongelman sillä, että ostivat kohteessa purkin sitä hiuslakkaa. Halvempaa, koska lensivät yhtiöllä joka veloittaa ruumamatkatavarasta erikseen. Ja tietysti matkustaminen on *paljon* mukavampaa kun on vain käsimatkatavaraa.)

Lisäksi yhtiöillä on yleensä yhden käsimatkatavaran sääntö. Tai niin sanotaan, käytäntö saattaa joustaa. Joten jos haluaa käsilaukun ja läppärin mukaan, niin pitää olla isompi kassi, johon molemmat mahtuvat, vaikka tässä ei järkeä olekaan.

Tuollaisia sääntöjä vielä saatetaan muuttaa, mutta esimerkiksi nesteitä koskevia rajoituksia pidetään tiukasti yllä viranomaisten toimesta, ja nesteeksi tulkitaan hammastahnakin.

Äänestä

Eikös 787 ole nimenomaan pitkänmatkan lentoja varten kehitetty malli? Eli silloin siinä on matkustajilla keskimääräistä enemmän matkatavaraa, kuin koneissa keskimäärin.

Äänestä

Kuulostaa hyvältä!

Lentokoneiden matkatavaroiden käsittely johtuu pitkälti lentokoneiden muodosta:

Lentokone = sylinteri, junavaunu = suorakaide.

Valitettavasti lentokoneen sylinterin muotoiseen runkoon on aika vaikeaa saada asiallisia matkatavaran säilytystiloja matkustamoon, erillisellä matkatavaratilalla saadaan rungon tyhjä tila hyödynnettyä.

Matkustajien kannalta olisi loistavaa jos kaikki matkatavarat saisi suoraan matkustamoon, koska ajoissa kentälle lähtöselvitys / laukkujen jättö laukkujen odottaminen määränpäässä lisää helposti lentoaikaan tuntikausia turhanpäiväistä odottamista.

Tosiasiassa kentällekin joutuu menemään niin aikaisin vain siksi, että lähtöselvityksen yms. muodollisuuksien hoitaminen vie arvaamattoman pitkän ajan, joskus pääsee nopeasti läpi, mutta toisinaan ei. Ihmiset eivät yleensä riskeeraa kalliita lippujaan, vaan tulevat useita tunteja aikaisemmin, varmuuden vuoksi.

Jos koko lähtöselvitys / matkatavaroiden luovutus eliminoitaisiin, niin kentälle voisi tulla hyvin paljon lyhyemmässä ja ennustettavammassa ajassa ennen lentoa, siis 2 tunnin sijasta vaikka 30 minuuttia ennen.

Junissa on ihan normaalia, että juna-asemalle voi tulla 10 minuuttia ennen aikataulun mukaista aikaa ja silti ehtii junaan ihan hyvin. Tämä johtuu nimenomaan siitä, että junaan nousemiseksi ei tarvita mitään lähtöselvityksiä ja turvatarkastuksia. Olisi paljon eteenpäin, jos koko lähtöselvitys ruljanssi saataisiin eliminoitua.

Äänestä

No mites ne sukset ja surffilaudat viedään kabiiniin ?

Äänestä
  • Aina on erikoisia tavaroita. Itse vuokraan sukset periltä, jos surffaisin niin varmaan sen laudankin sitten vasta periltä. On tietysti "laatutietoisempiakin" harrastajia ja he varmaan haluavat viedä ne omat kamat mukana. Ne laitetaan tietysti ruumaan, ei kai tämä nyt yllätyksenä tullut?

    Mutta käsimatkatavaroilla matkustaminen on juhlaa karusellin vieressä odottelun sijaan. Online-checkinin jäljeen suoraan taksista turvatarkastukseen, koneesta suoraan passintarkastukseen, omat kamat aina mukana eivätkä väärässä kohteessa eksyneenä. Oppii samalla matkustamaan kevyesti ja sekin on kohteessa ihan mukavaa, aina käyttämättömät varapaidat jne saavat jäädä kotiin. Puhdasta pitää tietysti löytyä päälle, joskus saattaisi vaikka pestä vaikka omassa hotellihuoneessa jos ei raaskisi käyttää pesulapalvelua.

    Käsimatkatavarakiloja voisi nostaa johonkin standardiin, nyt kilot vaihtelevat yhtiöittäoin kovasti. BA:lla yleiset matkatavararajat eli 23 kg ja kunhan itse jaksaa nostaa lokeroon, Finnairilla 8 kg, halpayhtiöillä 5-6 kg (kuulemma...)

    Kabiiniaukku 55x40x20 riittää viikonkin matkalle, kunhan saa ottaa messenger-tyyppisen olkalaukun tai siisti pienen repun lisäksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rojut cabiiniin kirjoitti:

Kuvat uudesta Boeing 787.sta näyttää, mihin suuntaan matkustamon matkatavaroiden tilat kehittyy.
Kun useat lentoyhtiöt ovat pitkään hinnoitelleet lipun halvemmaksi niille, jotka matkustavat pelkkine käsimatkatavaroineen, on tätä usein perusteltu paino- ja polttoainekustannuksilla. Tosiasiassa yksi suuri syy on matkatavarakäsittely. Se vie aikaa, aiheuttaa kustannuksia ja on häriöaltis. Esim. yhden myöhästyneen laukun roudaaminen taksilla parisataa kilometriä, syö usean matkustajan katteen.

Suurentuneet matkustamon matkatavaratilat vähentävät ruumaan menevien matkatavaroiden määrää. Säästyy aikaa ja kustannuksia. Ruumaa voidaan käyttää sellaisen rahdin kuljettamiseen josta yhtiö saa tuloja. Lipun hinta laskee.
Olettaisin että jo pian tulee ainakin kotimaan liikenteeseen vuoroja, joihin voi ottaa pelkästään käsimatkatavaroita. Suurimpana ongelmana on matkustamon hyllyjen ja luukujen rakenteellinen kesto ja painorajoitukset.

Tiskitsekkausen poistuminen, yksi ja sama turvatarkastus matkustajille ja matkatavaroille jne, varttitunti ennen lentoa kentälle riittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu