Pokkaan daamia, orkesteri aloittaa soiton. Daami olettaa, että nyt mennään perinteisellä tyylillä. Aistin, että daami on valmiina tarkoin hiottuun askel askel nop noppiin. Tuleekin rumbaa,’’ noh kyllä kavaljeeri vie vaihtoaskelin’’ aistin daamin ajattelevan. Vien toki vaihtoaskelin kierroksen. Samalla virittäydyn daamin aaltopituudelle selvittääkseni onko pieni kiusoittelu paikallaan.
Hinuttaudun salakavalasti keskiparketille ja yllättäen, teenkin paikallaan olevan rumban askelikon! Tokihan daamin kasvoille tulee kauhistunut ilme, että ’’ei ei ei..mennään vaihtoaskeliiinn!’’ Vastustelusta huolimatta teetän kiusallani rumba-askelta. Hyvällä huumorilla menee askeleet, kaikki suojamuurit kaatuvat!
Sitten taas kiertämään vaihtoaskelin. Jos järkytys on positiivista, kuvio toistuu musiikin edetessä.
Eilen naistenhaulla eräs nti haki bugg tyyliselle tanssimusiikille. Aiempaa tanssikokemusta ei daamilla ollut, mutta haki kuitenkin rohkeasti. Sovimme heti alkuun, että mennään vaihtoaskelin, ndin toivomuksesta. Ensimmäisen kappaleen aikana muutinkin askelia katastrofaalisin seurauksin daamin ilmeitä katsellessani. ’’Hirveää eiiii…apuaa’’ mentaliteetti päälle. Kuitenkin kiusallani vein pitkän sivun bugina. Kaikki muurit nurin ja tosi riemukasta tirskuntaa seurauksena kiusanteostani.
Miten vaihtoaskelin tanssivat daamit suhtautuisitte, jos kohdallenne osuisi’’ kiusantekijä’’?
Hinuttaudun salakavalasti keskiparketille ja yllättäen, teenkin paikallaan olevan rumban askelikon! Tokihan daamin kasvoille tulee kauhistunut ilme, että ’’ei ei ei..mennään vaihtoaskeliiinn!’’ Vastustelusta huolimatta teetän kiusallani rumba-askelta. Hyvällä huumorilla menee askeleet, kaikki suojamuurit kaatuvat!
Sitten taas kiertämään vaihtoaskelin. Jos järkytys on positiivista, kuvio toistuu musiikin edetessä.
Eilen naistenhaulla eräs nti haki bugg tyyliselle tanssimusiikille. Aiempaa tanssikokemusta ei daamilla ollut, mutta haki kuitenkin rohkeasti. Sovimme heti alkuun, että mennään vaihtoaskelin, ndin toivomuksesta. Ensimmäisen kappaleen aikana muutinkin askelia katastrofaalisin seurauksin daamin ilmeitä katsellessani. ’’Hirveää eiiii…apuaa’’ mentaliteetti päälle. Kuitenkin kiusallani vein pitkän sivun bugina. Kaikki muurit nurin ja tosi riemukasta tirskuntaa seurauksena kiusanteostani.
Miten vaihtoaskelin tanssivat daamit suhtautuisitte, jos kohdallenne osuisi’’ kiusantekijä’’?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Et ole mikään kiusantekijä. vaikka niin kuvittelet. Olen iloisesti yllättynyt jos hakija vie taitavana erilaisilla vaihtoaskelilla, rumba,chacha ja muut kuviot ja pyörähdyksiä sen päälle. Jos taas on hakija joka yriittää näyttää osaavansa muutakin, ei pelaa.
Jatkanpa siis yllätyslinjalla :) Voin sanoa, että välittömämpää hetkeä ei ole epätoivon, kauhun, naurun tunnesekamelskassa. Mielestäni tansseihin mennessä kannattaa jättää aivotkin narikkaan ja pitää h a u s k a a !!
Olet ehdottoman oikeassa, juuri sen vuoksi tansseihin mennään: pitämään hauskaa!
Ja enemmän siitä tanssista saa tosiaankin irti kun "jättää ne aivot narikkaan" ja tanssii tässä hetkessä, kuuntelee sitä viejää sydämellään.
Osuisitpa joskus kohdalleni - tai tiedä häntä, ehkä olet jo osunutkin ;)
*glunksh* ;-)
Oih, minä ainakin ilahtuisin moisesta.
Osa tykkää muutenkin elämässä yllättävistä jutuista, ja uskaltaa irrotella ja olla myös epävarma. Toiset taas ovat turvallisuushakuisia ja nuttura tiukalla. Ehkä juuri jälkimmäisille tuollainen on erityisen hyväksi :) Jonkun naisen mielestä - joka siis on tottunut repäisevämpiin ja luovempiin miehiin - tuommoiset pyöräyttely on aivan normaalia. Myös vaikka kaupan hedelmäosastolla!
Sehän se tanssin hauskuus onkin, kun viejä vie ja mie vikisen. Huumorilla aina selvitään jos askellus ja kuvioit ei kohtaa. Tiukkapipot voi jäädä kotiin.
Joo ehdottomasti sun kannattaa jatkaa kiusoittelua ja yrittää keksiä mahdollisimman paljon erilaisia kikkoja joita viljelet mahdollisimman paljon tanssin aikana. Vanha aina toimiva ja hulvattoman hauskaa on
mitä käytit eli tanssityylin jatkuva vaihtelu tanssin aikana...Eli juuri kun nainen luulee päässeensä jyvälle miten aiot tanssia niin muutatkin tyylin toiseksi... Se sitä on sitten niin hulvattoman hauskaa että..
ihan perus rumba, cha cha, samba askelikkoja. Niitäkin vain mausteeksi
Joo, toi samban askeltyyppi eroaa niin paljon, että sitä ei oikein voi viljellä noiden toisten kanss, mutta muita voi sotkea niin paljon kun haluaa. Jos se jonkun mielestä on noin hirveän hauskaa.
viljelen myös sipuleita, tilliä ja pottuja- hauskaa sekin!
No niin .... Tämän homman taso selvisi nyt. Hyvää jatkoa viljelyksillesi.
Mitä tekemistä sun sipulinviljelyllä on tanssiasioiden kanssa ?
Jos tietosi ei riitä täällä keskustelemiseen niin sun kannattaa vaan lukea näitä juttuja ja yrittää vähän kerrassaan oppia aiheesta.
Siten voit joskus kirjoittaa tänne ihan oikeesti jotain juttuja.
Itsekin olen kiusantekijä. Vien hidas hidas nop nop mutta välillä vienkin ylimääräisen hitaan tai vaihtoaskelen! Pian daami kompuroi ja kaatuu kumoon kirkuen. Vastustelusta huolimatta luikertelen lattialle daamin viereen ja vien hidas hidas nop nop eteen taakse sisään ulos. Hyvällä huumorilla menee, kaikki suojamuurit kaatuvat! Tästä onkin hyvä lähteä jatkoille. Miten vaihtoaskelin tanssivat daamit suhtautuisitte, jos kohdallenne osuisi tällainen kiusoittelija?
"Miten vaihtoaskelin tanssivat daamit suhtautuisitte, jos kohdallenne osuisi’’ kiusantekijä’’?"
No pieksättäisin hänet sopivan tilaisuuden tullen jollakin tuttavallani.
o.ou
Näyttää siltä, että toiset näistä daameista on ihan haltioissaan tästä hauskuudesta minkä heille suot.
Minäkin innostun tästä kokeilemaan tuota h a u s k a a.
Olisko hyvä kiusoittelu kun tekee syvän taivutuksen ja jalalla estää daamin tukijalan siirron .. sitten taivuttaa ja päästää irti !
Senjälkeen ei varmaan hauskuudella ja riemulla ole enää rajaa ja voi olla, että siinä aivotkin lentää narikkaan.
Kiusottelulla ja nolaamisella on ero. Voit kokeilla tuota muutaman kerran, mutta saattaa olla ensitalven rukkaskiintiö täynnä, kyllä me naiset ymmärretään mikä on hauskaa ja mikä ei. Et sinä kuitenkaan viitsisi naista nolata ja menettää omaa mainettasi. Ethän? Enkä tiedä onko nuo rytminmuutoksetkaan kiusottelua vaan mukava lisä tanssiin, naisethan seuraavat miestä tanssilattialla kuin hai laivaa.
Joo, olet varmaan oikeassa ehkä tuo taivutuksesta irtipäästäminen menee kiusoittelussa vähän yli ja herättäähän se tietysti kiusallista huomiotakin, kun daami makaa lattialla selällään. Vaikka pelkästä huumorista ja hauskanpidosta siinä on vaan kyse.
Niitä nykyisin on niin tiukkapipoisia daameja jotka eivät enää huumorin päälle ymmärrä.
Ehkäpä kokeilen vaan noita rytminmuutoksia ja erilaisia askelluksia,
jos niitä jatkuvasti ja yllättäen vaihtelemalla saisi riittävän hauskuuden ja mukavan lisän tanssiin.
Arvasin, että et tosissasi tuollaista tee, saa sen hauskuuden muillakin keinoin. Pää asia on, että nautitaan ja jätetään se tiukkapipo pois.
Entäs jos....Tansittaisin daamia vaan ihan tavallisesti, mutta hyvin ilman mitään kiusoitteluja ja kommervenkkejä. Olisiko se semmoinen tanssiminen mistään kotoisin ?
siitä vaan, jatka valitsemallasi tiellä.
Se on hyvää tanssimista.
Tämä daami olisi aivan myyty ja haltioissaan joka ainoasta askelrikosta, joka vastaan tulee. Kiusoittelua peliin vaan=)
;-)
Hyvä tanssitettava seuraa tosiaan tekee mitä askelikkoja tahansa, mut moni daami joka luulee osaavansa tanssia hyvin. (Käynyt kursseja ja oppinut kuvioita.)Vieppä semmoista jotenkin muuten kuin HHNN tyyliin, ei seuraaminen onnistu ja syy on tietysti viejässä.
Tosin on varmasti viennissäkin eroja ja hyvää viejää on helppo seurata.
Ylä vartalo jo kertoo mihinpäin ja millaisella askeleella mennään.
"joka luulee osaavansa tanssia hyvin. (Käynyt kursseja ja oppinut kuvioita.)"
Tarkoittaako tämä sitä, että tanssia harjoitellut osaa tanssia huonommin?
En todellakaan sitä tarkoittanut. ( anteeksi ilmaisin väärin)
Vaan kun on käynyt "muutaman" kurssin, luulee jo osaavansa hyvin, todellisuudessa hyvän tanssitaidon oppiminen vie vuosia. Sanoisinko vuosikymmeniä.
Itse olen viä oppipoika. Tanssinut vain muutaman vuoden.