Keskustellaan nykyhetkestä.
Kerokaahan ken tietää, kuka/mikä puolue/yhdistys huolehtii siitä että eläkkeesaajat saavat asianmukaista kohtelua myös eläkkeiden riittävyydessä kuluen kasvaessa joka suunnalta? Välittääkö eläkkeiden kehityksestä yksikään vallassa oleva puolue, kun mitään ei lukujen ja ehdotuksien valossa ole esitetty. Uusi hallitus perusti työryhmä Eetun, jossa on tarkoituksena käsitellä jo eläkkeellä olevien, kuin eläkeasioita muutenkin. Jäseninä on mm. miljonääriyrittäjä Vaasasta RKP:sta, eli perheensä ovat yrittäjiä. Kysyn aivan rehellisesti kenenpuolia kuvittelette tällaisen henkilön ajavan ja mihin suuntaan?
V. 2005-2011 palkansaajien tulot ovat keskimäärin nousseet 75,7 %:a ja samaanaikaan eläkkeet ovat nousseet 35,7 %:a, eli eläkkeet ovat tässä ajassa laskeneet 46,34 %:a verrattuna palkansaajiin.
Eikö olisi oikein ja kohtuus nostaa eläkemaksut nyt työssä oleville, jotta heillekin kertyy eläkkeitä - eikö olisi oikein ja kohtuus katsoa ettei kukaan työnsä jo tehneistä putoa (tai nostaa jo siellä olevat) köyhyysloukusta? Eläkeläinen ei ole vain vanhus, jolle pitää löytää se viimeinen peti, missä hänet makuutetaan ennen hautaamista. Eläkeläistenkin pitää kyetä maksamaan laskunsa ja peruselämään kuuluvat kulunsa, ei heillä kaikilla ole jättiomaisuuksia. Itseasiassa harvalla näin on. Eikö eläkkeet pitäisi oikeasti tarkastaa ylim. indeksikorotuksella liian alas vajonneita, verottaa normaalipalkansaajien mukaisesti ja proksessiivisena?
Siis mitä ehdotuksia ja mieltä olette?
ELÄKKEENSAAJAT, lähellä eläkeikää olevat...
2
224
Vastaukset
- eläkeläiset yhteen
Tänne on vaikea löytää ja siksi ehdottaisin ihan jonkun poliittisen puolueen sivuilla keskustelua. Siihen sopii hyvin Ipu, koska Senioripuolue ry. on sen jäsenjärjestö ja taatusti ainoa joka aidosti haluaa eläkkeensaajien ja vanhusten asiat paremmalle tolalle.
Niin paljon olisi tekemistä.
mm. itse henk.koht. olin tuttuun RKP:n kansanedustajaehdokkaaseen, joka vaikuttaa Eetussa, yhteydessä. Hänen oma kantansa on esim. että nyt kun yhtiöt purkavat yksityisiä eläkekassojaan rahat PITÄÄ TULOUTTAA YRITTÄJÄLLE/FIRMAN pääomiksi - eli pois niistä tarkoituksista (eläkeläiset) joiden hyväksi ne aikoinaan on luotukin. Tämä on vain yksi pieni asia, mutta tämä koskettaa myös vielä työelämässä olevia myös. Summa on suuri, yli miljardi euroa.- Anja Koivistoinen
Mikä on se viisasten kivi, jolla saadaan eläkeläiset yhteiseen rintamaan?
Senioripuolue on yrittänyt, mutta huonoin tuloksin. Tietysti pitää katsoa peiliinkin. Puolueella ei ole ollut varoja, jäsenmaksuilla ei puoluetta näkyvästi pyöritetä. Toinen vaikeus on media, joka ei korvaansa lotkauta Eduskunnan ulkopuolisille puolueille. Kolmas ongelma on aktiivitekijöinen puute.
Ongelmathan ovat sitä varten, että ne ratkaistaan.
Nyt, jokaisen on haluttava muutosta ja sitouduttava siihen. Pienelläkin panostuksella on merkitystä. Mutta, jos jäädään odottamaan valmista niin mitään ei tapahdu eikä mitään saada aikaan.
Nyt on viimein aika toimia.
Kunnallisvaalit oli ja meni ja sama meno jatkuu, kun samat puolueet ja ihmiset ovat päättämässä.
Suomen Senioripuolue ry. on eläkeläisten asialla. Se ottaa kantaa muihinkin asioihin, mutta eläkeläiset ja ikäihmiset ovat tärkein asia.
Itsenäisyyspuolue on EU-kriitinen kaikkien suomalaisten asialla.
Valitettavasti pienpuolueet jää valtapuolueiden jalkoihin, kun media hehkuttaa vain komen ja nyt neljän valtapuolueen asioita päivittäin. Ja pienpuolueilla ei ole puoluetukia, jolla voisi ostaa näkyvyyttä. Kuuluutan tasa-arvoa tähän asiaan.
www.senioripuolue.fi
www.itsenaisyyspuolue.fi eli www.ipu.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit735834KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2624671Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202578Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282493Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT871530Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111393- 1051337
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281296seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1071238Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191191