Koira pissaa sisälle

Eli meillä on yli kaksi vuotias uroskoira, joka lähes aina yksin jäädessään pissailee ympäri taloa. Makuuhuoneessa se ei pissaa, mutta oksentaa sänkyyn ja muissa huoneissa tuhoaa ovia yms. Ongelma on jatkunut jo pitkään, toisinaan on mennyt paremminkin, mutta ongelma palaa aina. Erityisesti lomien jälkeen ongelma pahenee. Tällä hetkellä koira pissailee vaikka olisi vain muutamankin tunnin poissa. Ratkaisuksi olen kokeillut uroksille tarkoitettuja housuja, mutta eivät auta. Myöskään luiden jättäminen ei auta. Onko kellään kokemusta tai neuvoja? Tilanne on todella rasittava.
7252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oliskohan se sitä merkkailua? Ja vielä tuhoaa oviakin? Ja mitä vielä?
Koiran merkkailu sisällä kertoo dominanssista. Laumanjohtaja merkkaa reviiri omalla virtsallaan ja ulosteillaan.
Onko teillä koira pomon paikalla?
Siinä tapauksessa johtajuuden ottaminen takaisin ihmiselle lopettaa merkkailun.
Tästä on olemassa monta onnistumiskertomusta.

Äänestä
  • Eli käytännössä? Ei kyllä vaikuta muuten olevan pomon paikalla. Meillä on myös kaksi muuta koiraa ja tämä on niistä alistuvin. Tottelee myös tosi hyvin, eikä uhittele tai muuta. Enemmän vaikuttaisi ehkä eroahdistukselta, en sitten tiedä. Tosi vaikea puuttua tilanteeseen, kun ei ole itse paikalla. Koira merkkaa usein vielä juuri kaikista huonoimpiin paikkoihin kuten nojatuoleja vasten ja oksennusetkin aina sänkyyn.

    Äänestä

Vaikuttaa kyllä enemmän eroahdistukseen viittaavalta.. Pissaako koira sisälle koskaan silloin, kun olette itse paikalla? Miten koira reagoi, kun olette lähdössä jonnekin? Vaikuttaako se ahdistuneelta, läähättää, pyörii jaloissanne tms? Entä kotiintulot, miten koira käyttäytyy silloin (onko se esim. yli-innokas)? Ahdistunut koira myös tuhoaa paikkoja ja ei yleensä pysty syömään esim. luita, joten niistä ei välttämättä ole apua. Tarvitsisi hieman lisää tietoa koiran käyttäytymisestä ja omasta toiminnastanne, jotta voisi auttaa..

Äänestä

Ei yleensä pissaa sisälle, jos ollaan itse kotona. Ei myöskään vaikuta mitenkään ahdistuneelta, kun ollaan lähdössä tai ei ainakaan läähätä yms, mutta on kyllä tosi innokas kun tullaan kotiin. Joskus se kyllä alkaa vinkumaan sen jälkeen kun ollaan lähdetty, mutta sitäkin on vaikea tietää, kun aloittaa vasta lähdön jälkeen. (silloin selvisi kun sisko jäi nukkumaan ylä kertaan ja kuuli ulinan).

Äänestä

Meillä samaa ongelmaa 2-vuotiaan uroksen kanssa, toki sillä on selvää eroahdistusta, vaikka sillä kaksi koira kaveria onkin, mutta ei lyhyiäkään aikoja osaa olla yksin kotona pissaamatta.

Äänestä

Suosittelen hakemaan eläinlääkäristä Clomicalm-kuurin. Kannattaa pyytää tarpeeksi pitkä kuuri, ainakin 4 kk:ksi lääkkeet. Jostain syystä haluaisivat antaa vain parin kuukauden kuurin. Samaan aikaan koiraa kannattaa alkaa kouluttaa uudelleen kuten pentua yksinoloon ja huomioida koiraa vain omasta aloitteesta. Koiraneuvolan sivuilla on ohjeita. Joitakin koiria voi helpottaa yhteen huoneeseen jättäminen yksinolon ajaksi ja joitakin taas koko asuntoon jättäminen.

Myös apteeksita reseptittä saatavaa Calmexia kannattaa kokeilla. Älä anna koiran kärsiä turhaan, kun apukeinoja on käytettävissä.

Äänestä

En tiedä, onko ongelma jo ratkennut, mutta toisille ongelman kanssa kamppaileville tiedoksi. Koira ei saa eroahdistusta, jos sillä on ihan mikä tahansa lauman jäsen kotona. Eli eroahdistukseen auttaa vaikka hamsteri.

Tuo ovien tuhoaminen ja merkkailu on selvä merkki johtajuuskiistasta, et ole ollut tarpeeksi voimakas johtaja, joten koira on ottanut sen paikan. Se tekee kaiken sen mitä ajattelee hyvän johtajan tekevän, eli ovien rikkomisella yrittää ns karata sun luokse, haukkumalla huutaa sua takaisin ja paikkojen tuhoamisella purkaa stressiä koska et ole paikalla. Se haluu ainoastaan pitää susta huolta, mikä ei onnistu jos et ole kotona.

Kuten tosta huomaa, koira ei millään tavalla sovi johtajaksi, joten asiaan on puututtava.

Eroahdistusta toi ei ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


- kirjoitti:

Eli meillä on yli kaksi vuotias uroskoira, joka lähes aina yksin jäädessään pissailee ympäri taloa. Makuuhuoneessa se ei pissaa, mutta oksentaa sänkyyn ja muissa huoneissa tuhoaa ovia yms. Ongelma on jatkunut jo pitkään, toisinaan on mennyt paremminkin, mutta ongelma palaa aina. Erityisesti lomien jälkeen ongelma pahenee. Tällä hetkellä koira pissailee vaikka olisi vain muutamankin tunnin poissa. Ratkaisuksi olen kokeillut uroksille tarkoitettuja housuja, mutta eivät auta. Myöskään luiden jättäminen ei auta. Onko kellään kokemusta tai neuvoja? Tilanne on todella rasittava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu