Voiko terveyskeskukseen soittaa, varata ajan ihan tavalliselle lääkärille ja saada sitä kautta masennukseen lääkereseptin? Vai pitääkö käydä psykologin kautta? Ja onko se yleensäkään yleislääkäri joka ne läkkeet määrää?
Lääkettä?
Eesis
4491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä terveyskeskuksesta ja yleislääkäriltä voi saada masennuslääkkeitä.
Itse aikoinani jouduin meneen terveyskeskuksen päivystykseen ahdstuksen vuoksi, koska öitä en saanut nukuttua. Lääkärin kans juttelin asiasta ja hän tuli siihen tulokseen että minulla taitaaa olla lisäksi masennus.. niinkuin itse olin arvellutkin. Hän kirjoitti masennuslääkkeitä ja rauhoittavia. Ja kirjoitti lähetteen mielenterveystoimistoon. En tiedä et onko tää normaali käytäntö.
Nyt kun ahdistus iski taas kimppuun, niin otin yhteyttä suoraan mielenterveystoimistoon ja varasin lääkäri ajan sitä kautte.
terveyskeskukseen. Terveyskeskuslääkäri voi aivan hyvin määrätä masennuslääkkeitä, aivan samoin kuin sulfaakin. Kysymys on siitä, että osaako hän arvioida tilannetta tarpeeksi hyvin. Hehän ovat yleislääkäreitä, jotka joutuvat hoitamaan liikavarpaista päänahan hilseilyyn. Siksi kehottaisin pyytämään lähetettä psykiatriselle poliklinikalle, jossa on ammatti-ihmisiä. En usko, että pelkät pillerit useinkaan auttavat, syitä pitäisi etsiä ja eteenpäin pitäisi päästä. Masennuslääkkeet eivät ole mitään antibiootteja, jotka purevat parin tabletin jälkeen. Siis ensin terveyskeskukseen ja sitten poliklinikalle.
Mä menin lääkäriin aikoinani tavattoman väsymyksen, ja ruokahaluttomuuden takia. myöskään ei kiinnostanut/innostanut juuri mikään. menin yleislääkärille, joka kertoi minulla olevan keskivaikea masennus. hän kirjoitti lähetteen terveyskeskuksesta psykiatrian lääkärille, joka teki lähetteen edelleen sairaalahoitoon. tämä on kaiketi kaupunki kohtaista, maaseudulla voi olla vaikeampaa ja sairaalakontaktit pidempien matkojen päässä, jolloin helposti otetaan pakkohoitoon.