Mielenkiintoinen tilasto

864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Afrikan luonnonsuojelualueilla paikallisen väestön motivaatio eläinlajien suojeluun on kasvanut, kun heille on (kannan niin salliessa) sallittu jonkinlainen metsästyskiintiö."

"Tätä kannattaisi suomalaistenkin metsästäjien pohtia: jos halu sudenmetsästykseen on niin suuri kuin viikonlopun innostus osoitti, eikö susikannan kannattaisi antaa kasvaa sellaiselle tasolle, että kaatolupia heltiäisi nykyistä paremmin? Nyt jo pelkkä salametsästys syö uhkaavan paljon susikannan elinvoimaa."

- Siis eikö tämä salametsästyksen määrä kerro juuri sitä kieltä että suomessa ei myönnetä niin paljon lupia kuin tarpeen olisi? Kanta sallii hyvinkin lisälupien myynnin, mutta koska niitä ei myönnetä ihmisten asenteet salakaatoja kohtaan ovat myönteiset.

Ehkä tosiaan tätä tarkoitit(vaikka et sitä tuonut mitenkään esiin) ja että juuri tätä linkilläsi ehdotat?

Äänestä

Tosi mielenkiintoinen tilasto

Ylimäärä susia?

Valtio
Asukkaita


Pinta-alaa (km^2)
Asukkaita/km^2 Susia
Suomi 5 400 519 338 430 18 150
Portugali 10 760 305 92 090 114 300
Slovakia 5 477 038 49 035 111 350
Puola 38 441 588 312 683 122 500
Italia 61 016 80 301 338 200 700
Bulgaria 7 093 63 110 879 69 900
Espanja 46 960 137 504 782 91 2 000
Romania 21 904 551 238 391 91 3 500
Turkki 71 551 700 780 580 93 9 000

Noilla luvuilla ei pitäis susipeloa olla, eihä niit oo suomes montaaaa.

Äänestä
  • Norjassa vielä vähemmän, arviolta 40. Ruotsalaiset on niin hulluja että siellä niitä ei ole kohta ollenkaan, siis susia.

    Äänestä


Afrikassa salakaadetaan niin paljon ettei siellä kohta ole paljon mitään. Salakaatajia on ollut aina ja niitä mätämunia tulee ikävä kyllä olemaan jatkossakin. Jos esim susikantojen annettais lisääntyä, niin mikä olisi se määrä? Entä mikä olisi sitten se määrä kun niitä sais ampua? Mä en luota tuohon että annetaan lisääntyä ja sit kuka tahansa niitä listii.

Nyt jo itketään kun kauriseläimet on kortilla...no kauriita metsästettiin viimevuonna yli 2000, siitäkin oli mainintaa että kanta on pienentynyt, kukas muu siihen on syyllinen kuin ihminen itse. Jopa metsäpeuroja metsästettiin luvalla yli 40 ja ihan vaan siksi että käyvät pellolla syömässä maanviljelijöiden rehut.

Äänestä

" ja ihan vaan siksi että käyvät pellolla syömässä maanviljelijöiden rehut. "

- No jos sulla olis vaikka palstaviljelys, niin etköhän itsekin pitäisi tuholaiset poissa? Myrkyllä ja/tai hauleilla, mieti kumpi kivuttomampi...

Äänestä
  • No ei minua haittais jos ne muutaman rehun huiviinsa heittäis.

    Äänestä

  • Myy-Pikkuinen kirjoitti:

    No ei minua haittais jos ne muutaman rehun huiviinsa heittäis.

    Tai sitten aitaisin alueen. =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


just joo yöt töisä kirjoitti:

http://suomenkuvalehti.fi/blogit/tarinoita-tieteesta/ylimaara-susia

Joten.l HALOO HALOO

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu