Hallituksen jäsenen erottaminen

Harmistunut

Meidän taloyhtiössä on yksi hallituksen jäsen alkanut sooloilemaan, ja itselläni on mennyt luottamus täysin koko kaveriin. Miten saan hänet erotettua hallituksen jäsenyydestä? Onko ainoa tie yhtiökokous, jossa tuon asian esille? Aion tehdä ainakin isännöitsijälle suullisen valituksen hänestä ja hänen mielivaltaisista päätöksistään kuuntelematta osakkaan kantaa.

22

4964

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • d,v.sdlk

      Yhtiökokous on tapahtuma missä jäsenet valitaan.

    • Harmistunut

      Näinhän se menee. Sooloilijamme on ollut muutaman kerran hallituksen puheenjohtaja, ja nyt hän on ollut pari vuotta hallituksen rivijäsen. Pahinta tässä on se, että hallitustamme johtaa taloyhtiön oma sisäpiiri. Ja suurin mätäpaise on juurikin tämä yksi hallituksen jäsen, josta teen reklamaation.

    • Just just

      Teet isännöitsijälle reklamaation?
      Voithan toki tehdä reklamaatiosi vaikka Sauli Niinistölle, mutta ei sillä mitään arvoa tai tulosta ole.
      Omistajat keskenään päättävät, miten heidän omaisuuttaan hoidetaan, ei siinä isännöitsijät, huoltoyhtiöt tai pyykkitupavuorojen jakajat mitään merkitse.
      Ei isännöitsijä ole mikään erotuomari tai muu rangaistusten jakaja riiteleville osakkaille.
      Jos et muuten ymmärrä asetelmaa, niin voit ajatella yritystä, jossa kaksi johtajaa riitelevät keskenään.
      No sinä olet tämä toinen johtaja ja sitten suivaantuneena teet valituksen kollegastasi alaisellenne ja odotat että tämä alainen tulee ja ratkaisee riitanne.
      Ou jee!

    • Harmistunut

      Tässä onkin jujuna myös se, että saan ilmaista kantani hallituksen jäsenestä, joka ei mielestäni enää nauti osakkaan luottamusta. Eroamaan häntä tuskin saan siis, mutta kantani saan tehtyä selväksi. Ero olisi työvoitto.

    • Täpö Täytinen

      Naama on lakannut miellyttämästä? Se ei nyt kuitenkaan voi olla erottamisperuste. Miten muka yksi hallituksen jäsen voi tehdä omin päin jotain mielivaltaisia päätöksiä? Keksitty juttu.

      • fvhkle

        Siinä tapauksessa pj. on saamaton.


    • Ex-Hpj...

      Eipä siinä juuri muuta mahdollisuutta ole, ellei hallituksen jäsen ole syyllistynyt tehtävässään laittomuuksiin suhteessa taloyhtiöön tai osakkaisiin nähden, joka sekin edellyttää tuomioistuimen päätöstä ja erillistä yhtiökokousta valitsemaan uutta hallitusta.

      Se vain hieman ihmetyttää, miten yksittäinen hallituksen rivijäsen voi sooloilla tehtävässään niin, että siitä aiheutuu haittaa yhtiölle, osakkaille tai asukkaille ja jos voi, silloin kyllä kannattaa tarkastella koko hallituksen toimintaa.

      Mielenkiintoista olisi myös kuulla, minkä tyyppisestä sooloilusta on kysymys? Onko teillä keskinäisiä riitoja?

      • Yksinkertaisempaa

        Jos normaalissa yhtiökokouksessa äänestetään toinen henkilö hallitukseen niin se siitä, hän ei enää jatka hallituksessa. Yhtäkään perustetta ei hänen poistamiseen hallituksesta silloin tarvitse, jos häntä ei äänestetä, ei hän ole hallituksessakaan, vaikka hän haluaisikin jatkaa. Taloyhtiöissähän hallitus valitaan aina hallituskauden päätyttyä uudestaan, yleensä vuoden välein ja silloin voidaan koko hallitus vaihtaa ilman perusteluja pelkällä äänestyksellä. Aivan samoin kuin hallituksen jäsen voi erota kesken hallituskauden ilman perusteluja pelkällä kirjallisella ilmoituksella.

        Eli, jos et halua hänen jatkavan, äänestä jotain toista varsinaisessa yhtiökokouksessa ja yritä saada muita puolellesi. Jos saat riittävästi ääniä taaksesi, ei häntä enää näy hallituksessa.


      • Ex-Hpj...
        Yksinkertaisempaa kirjoitti:

        Jos normaalissa yhtiökokouksessa äänestetään toinen henkilö hallitukseen niin se siitä, hän ei enää jatka hallituksessa. Yhtäkään perustetta ei hänen poistamiseen hallituksesta silloin tarvitse, jos häntä ei äänestetä, ei hän ole hallituksessakaan, vaikka hän haluaisikin jatkaa. Taloyhtiöissähän hallitus valitaan aina hallituskauden päätyttyä uudestaan, yleensä vuoden välein ja silloin voidaan koko hallitus vaihtaa ilman perusteluja pelkällä äänestyksellä. Aivan samoin kuin hallituksen jäsen voi erota kesken hallituskauden ilman perusteluja pelkällä kirjallisella ilmoituksella.

        Eli, jos et halua hänen jatkavan, äänestä jotain toista varsinaisessa yhtiökokouksessa ja yritä saada muita puolellesi. Jos saat riittävästi ääniä taaksesi, ei häntä enää näy hallituksessa.

        Juuri näin, mutta kun kysymys kuului: "Miten saan hänet erotettua hallituksen jäsenyydestä? Onko ainoa tie yhtiökokous, jossa tuon asian esille?"


      • Harmistunut
        Ex-Hpj... kirjoitti:

        Juuri näin, mutta kun kysymys kuului: "Miten saan hänet erotettua hallituksen jäsenyydestä? Onko ainoa tie yhtiökokous, jossa tuon asian esille?"

        Itseasiassa kirjoitin tuon tekstin hieman kiihtyneenä, joten sen piikkiin voi vähän laittaa. Tuskinpa häntä mitenkään saa erotettua, mutta voin tuoda julki oman kannan, ja sen, että hän ei nauti luottamustani hallituksen jäsenenä.


    • Harmistunut

      Heips taas. Juttelin isännöitsijän kanssa, ja hänellä ei ollut tietoa siitä, että hallituksen jäsen oli päättänyt alkaa kaverinsa kanssa yhdessä korjaamaan omia jälkiään, kun hallituksen jäsenelle sattui pieni vahinko eräässä hommassa. Tästä ei isännöitsijäkään selvästi pitänyt. Lupasi ottaa asian esille seuraavassa hallituksen kokouksessa.

      Ja mitä tulee hallituksemme puheenjohtajaan, niin hän ei ole saamaton. Hänestä ei ole mitään negatiivista sanottavaa.

      Eli tehtiin korjauksia salassa isännöitsijältä ja osakkaalta kohdassa, jossa olisi voinut olla kosteusvahingon vaara olemassa. Tietysti on tässä hyvääkin se, että virheet korjataan, mutta ei niitä salaa tehdä. Vaan niistä ilmoitetaan osakkaalle ja isännöitsijälle, joka siunaa korjauksen, ja sen, että tekijällä riittää pätevyys sen tekemiseen. Tee-se-itsemiehet ei mun asuntoa räpelöi. Tämä on periaatekysymys.

    • Turhautunut

      Meidän taloyhtiössä on yksi osakkeenomistaja alkanut sooloilemaan, ja itselläni on mennyt luottamus täysin koko kaveriin. Miten saan hänet erotettua osakkaan roolista? Onko ainoa tie yhtiökokous, jossa tuon asian esille? Yhtiökokouksessa aion ainakin näyttää porukoille ns. "närhen munat", ja vaadin että yhtiökokous alentaa osakkeenomistajan tavalliseksi vuokralaiseksi. Sitten se on helpompi häätää koko yhtiöstä.

      • Harmistunut

        Et sitten jaksanut kopioida koko tekstiä?


    • Jep jep.....sama homma......mä en oo luottanut siihen läskiin ukkoon koskaan, en
      edes silloin, kun se oli taloyhtiönsä talonmies-ukko. Nykyinen on vissiin joku vielä läskempi hullu ukonretale, joka ei viitti tehdä itse mitään, vaan antaa käskyläisille-
      en työt tehtäväksi......mä en kuulu sen taloyhtiöön, missä "päätetään" asioista, kos-
      ka sekin MAKSAA ! Ei siellä kuunnella KETÄÄN, joka ei oo SEN taloyhtiön/hallituk-
      sen JÄSEN ! se pitäisi olla ilmaista, ja että KAIKILLA asukkaila on MAHDOLLISUU
      S käydä kokouksissa. Ja sanoa kantansa kaikkiin asioihin, mitä siellä "käsitellään".
      Isännöitsijälle ei kannata tehdä mitän kanteluja yms, ei meidän ainaskaan kuuntele
      , vaan paiskoo luurin korvaan heti.......mee suoraan POLIISIN puheille ! tai uhkaa lä
      hettää johonkin isoon lehteen tai uutisiin pieni vinkki......se kyllä taitaa panna siihen
      ukkoon/akkaan vähän vauhtia !! muutenkin hävettää koko laiton touhu !!

    • Ex. hall.

      Varmaankin teillä on järjestyksessä pykälä, että jos 1/3 osakkaista haluaa yk:n koolle se on koolle kutsuttava. No kevätkokous on ovella eli varmaan siellä voit tuoda esille epäluottamuksen ko. henkilöä kohtaan ja et puolla vastuuvapautta. Eli jos haluat käsitellä virallisesti asiaa yk:ssa ota yhteys isännöitsijään ja varmista, että asia ehtii vielä esityslistalle.

      • Ei 1/3 osa

        10 % äänivallasta riittää yhtiökokouksen koolle kutsumiseen...


    • ....,,,,

      Yhtiökokouksessa on jo asunto-osakeyhtiölain mukaan päätettävä vastuuvapauden myöntämisestä hallituksen jäsenille ja isännöitsijälle. Ei siitä mitään esitystä tarvitse tehdä. Asia käsitellään joka tapauksessa kokouksessa. Tietysti pitää kaikki aiheutettu vahinko ja siitä seuraava korvausvelvollisuus selvittää vastuuvapauden epäämisen perusteeksi.

      • soulong

        .. ja sitten äänestetään vastuuvapauden myöntämisestä...


      • qwerty6+11
        soulong kirjoitti:

        .. ja sitten äänestetään vastuuvapauden myöntämisestä...

        Miten tuo kommentti jalosti asiaa?


      • souvhat
        qwerty6+11 kirjoitti:

        Miten tuo kommentti jalosti asiaa?

        Miettisit vähän ennenkuin kyselet tyhmiä. Jos asiasta äänestetään, niin lopputulos voi olla jotain... tai sitten ei. Riippuen kokouksen osallistujien määrästä ja tietenkin mielialasta.


    • qwerty6+11

      Olen muutamassa kymmenessä yhtiökokouksessa ollut puheenjohtajana
      eikä vielä kertaakaan ole äänestetty sen perusteellä, että jonkun hallituksen jäsenen naama ei ole miellyttänyt jotakuta osakasta.
      Vastuuvapaudesta päätettäessä on aina mennyt niin, että myötämistä joku kannattaa, epäämistä ei kukaan ehdota, ja se on siinä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3230
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      158
      1259
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      47
      829
    Aihe