näin ulkopaikkakuntalaisen silmin, miksi rauma ei voisi "siistiä" yleisilmettään? lisää kauppoja, kauppakeskuksia, kahviloita jne. jne. Voisi nuorisokin viihtyä paremmin ja pidempään kaupungissa, jos olisi elämää. ette te taida vanhalla raumalla kuitenkaan pitkälle pötkiä. kuitenkin erittäin kaunis kaupunki kyseessä, mutta saisi olla myös hieman modernimpi.
että tällaista
tsup
20288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Perustapas jokin kuvailemasi liikeyritys; kahvila, kauppa tms.
Huomaat aika pian, että aate ei sitä elätä - asiakkaita pitää olla. Ja joka päivä ja riittävästi. Nuoris saattaa viihtyä paremmin, mutta Sinä et viihdy, jos nuoriso ei osta mitään...
Ei se yrityksen pyörittäminen ihan NIIN helppoa ole.
Niin ei varmaan olekaan, mutta luulisi kuitenkin Rauman kokoisessa kaupungissa edes joidenkin liikkeiden menestyvän... Eihän se ihan tuppukylä ole.
No voi Pyhä Yrjänä!! Luuletkos, ettei täällä sitten jotkut liikkeet menestykin?? Mitenkähän mahatavat vuodesta toiseen jotkut liikkeet sitten pysyä pystyssä??
Uusia kauppakeskuksia ja ym. ei kuitenkaan perusteta siitä vaan. Kysyntä luo liikeyrityksiä, ei niitä voi muuten perustaa. Tai voisit tietenkin itse perustaa sellaisen menestyvän kauppakeskuksen kahviloineen päivineen....
Älä nyt vedä hernettä nenääs!!!
Ajoin takaa esim. tunnettujen liikeketjujen liikkeitä, joita on Raumaa pienimmissäkin kaupungeissa ja menestyvät siellä. mutta ehkä raumalaiset eivät niitä tarvitse.
Pidä sinä ääliö vaan hernees omassa nenässäsi, äläkä tyrkytä sitä räkäklimppiä fiksummille. Mitäs jos yrittäisit ottaa selvää liike-elämän perusasioista ja ennen kaikkea menestyvän liikkeen toimintaedellytyksistä. Ei tarvitsis esittää mitään utopioita, kun ymmärtäis edes ne perusasiat.
Kannatta kokeille itse liikkeenpitoa. Kun ryhtyy itse yrittäjäksi, niin voi sitten jotain käsittääkin asioista, ainakin muutaman vuoden kuluttua.. Monen maailmalla menestyvän ketjun franchaisingyrittäjäksim pääsee yllättävän pienellä alkupääomalla. Siinä on hyvä harjoitella ensin ja ryhtyä sitten itse vuolemaan kultaa, kun on homman oppinut.
Siis mikä v.ttu sulla on ongelmana????
Eikö tääl saa edes asiallista keskustelua aloittaa, kun heti joku kimpussa? nyt en enää yhtään ihmettele miks raumalaisia pidetään sisäänpäin kääntyneinä ja omaan napaan tuijottelijoina!!
Voi elämä ja pyhä yrjänä, huh huh!
Oletpas nyt v.ttuinesi herkkäsieluinen. Perusta nyt se kauppakeskus tai edes kahvila, niin ymmärrät sitten jossain vaiheessa, mihin yritystoiminnan kannattavuus perustuu. Niitä kun ei yksinkertaisesti voi olla rajattomasti pienellä paikkakunnalla. Kannattaisi ehkä sinunkin v.ttuinesi tajuta, että on muutakin kuin sinun elämäsi ja illuusiosi.
Montakos kahvilaa, kauppakeskusta ynnä muuta sinä tarvitset.
Raumalla on kyllä useita kaikkia noita mainitsemiasi, mutta lisää vaan pitäisi saada.....
MIKSI.
Niitä on varmaan lähestulkoon niin monta kuin tämän kokoinen paikka pystyy elättämään.
Miten paikka olisi "siistimpi" jos olisi noita kaipaamiasi enemmän kuin tarpeeksi, ihmettelen vaan?
Siksi Rauma juuri on siisti, ettei täällä ole liikaa mitään, vaan kaikkea sopivasti.
Raumalla ei menesty muu kun urheilu ja vapaa-aika Nurmi, se nuorten riistäjä joka muka myy shokkihintaan ja silti on katetta 200%.
Myös osuuskauppaketju menestyy ja apteekit.
Mutta onhan valtakadulla Block vai miten se nyt kirjoiteteaan. Katso hyvä alustaja paljonko siellä on väkeä arki-iltaisin ja jos on niin oluella vaikka tarjolla olisi hienojakin juomia., Amerikka pikkukylässä.
Rauma ei ole mikään metropoli, se on arki-iltaisin ja muutekin kesäajan ulkopuolella hyvin hiljaiseloa viettävä idyllinen kaupunki jossa nyt kylläkin on vierailevaakin väkeä OL3:n takia, mutta 97% heistäkin menee työajan jälkeen omiin asuntoihinsa, iltapala ja nukkumaan.
Sellaisen joka haluaa että 24/7 on hääviä ja bilettä niin pitää mennä joko Helsinkiin tai siitä sitten suurempiin Euroopan metropoleihin ja sieltä Ammeriikan maahan esim Las Vegasiin.
Mutta kun ei siellä näytä olevan menoa päivisinkään... Eikä tarvi mennä edes helsinkiin, menoa löytyy myös jyväskylästä ja tampereeltakin.
Hei nyt on hääviä.
Perustin just kiinteistöfirman ja laitan pystyyn kauppakeskuksen et nuoriso voisi hengailla ja ehkä jäädä notkumaan työttömänä kaupunkiin.
Mitäpä väliä kannattavuudesta, pääasia on että nuoriso viihtyy ja suomi24kitisijät saavat kauppakeskuksen josta eivät osta mitään koskaan.
Talkoillahan täällä eletään.
Hääviä.
Kauppakeskuksen tarkoitus on että nuorisolla on kiva paikka maleksia.
Joskus joku voi jotain ostaakin. Mutta tärkeintä on lorviminen jossain missä kulkee muitakin ihmisiä.
Nyt ei ollutkaan kyse nuorisosta, vaan kypsemmästä ikäpolvesta. kyllä minäkin näin alle 40 vuotiaana kaipaisin kaupunkiin elämää! kun ei siellä päivälläkään näytä ihmiset liikkuvan, kahvilat ja kaupat tyhjillään keskustassa jne. jne. kesällähän siellä elämää on, kiitos karavaanareiden ja turistien!
Ottais Rauma mallia muista "nykyaikaisista" kaupungeista, mitkä kehittävät ja uudistavat imagoaan.
Jaa, että pitäisi vielä työikäisen valtaväestönkin notkua ostareilla arkipäivinä!! Mistä ihmeestä noita kaheloita DiipaDaapoja oikein sikiää?
Ja mallia pitäis otaa varmaan Helsingistä, jossa toimettomia maahanmuuttajia sun muita vähemmän työtä tekeviä riittää kaikille uusillekin ostareilla, vai???
juuri niin! mikäs sen mukavampaa, kun viettää vapaapäivää kaupungilla ostareita kiertäen. Tosin sinähän et taida niistä mitään ymmärtää. diipadaapa landiasta sitä tullaan.
Niin, onhan se toki diipadaapalandiasta tulleille sopivaa huvittelua. Ja miksei olisi. Sopiihan se maahanmuuttajillekin ja jopa kotimaisille tyhjäntoimittajille.
Haistakaa rauman muIkut VlTTU !
Taitaa Pyhällä yrjöllä olla vakava asenneongelma. mikä lie metsäpirtin poika jostain takapajulasta. Voi voi.
blokin aloittajalla häviä mielipidettä mistä pitää ruikuttaa.
Kyllähän Rauman kasvot ovat kaunistuneet parinkymmenen viime vuoden aikana aika merkittävästikin. Kirjastossa näytillä olevassa postikorttinäyttelyssä voi ehkä tästä vakuuttua?
Kanaalin rannassa oli ennen karmea kaupungin varastoalue, nykyisin uusia asuintaloja ja valtion virastotalo. Nykyisen Prisman paikka oli myös ennen aika masentavan näköinen, Rauman itäisen sisääntuloväylän varrella.
Kauppoja Rauman keskustassa on nykyisin ihan mukavasti. Ei täällä kauppojen puutteen vuoksi kukaan nälkään kuole.