Olemme muuttaneet talven aikana Turunseudulle ja nyt olisi hakusessa venetarvikeliike täältä päin. Pitäisi saada vene kesäkuntoon ajoissa.
Turkulaiset venetarvikeliikkeet
20
2644
Vastaukset
- M.D.
Turussa alalla on lähiaikoina tapahtunut aika paljon muutoksia:
- Osa Meredinin henkilökuntaa pitää nykyään omaa venetarvikekauppaa Raisionlahden venesataman yhteydessä
- Captain's shop on lopettanut Raisiosta
- Raisioon on avattu uusi vene- ja tarvikekeskittymä (mm. Mikmarine) Myllyn alueelle
- Turun lukko on lopettanut venetarvikemyynnin
- Entisellään jatkavat Turun keskustassa Nautikulma ja Raisiossa venesatamaa lähellä oleva Kea sekä siis Meredin, mutta vähän eri miehityksellä
Itse olen asioinut Meredinissä sen jälkeen kun Captain's shop lopetti. Siellä on hyllyssä hyvä valikoima aina saatavilla, mutta palvelusta ja takuuasioista on tällä palstalla valiteltu. Keassa on hyvä palvelu ja edulliset hinnat, mutta valikoima on suunnattu pienempiin moottoriveneisiin. Jos tarvitsee vaatteita, sinne kannattaa mennä katsomaan. On hyviä alennuksia ympäri vuoden. Nautikulmasta olen saanut niin huonona palvelua, että en enää astu ovesta siihen liikkeeseen jos ei ole aivan pakko. Uusista yrittäjistä ei ole vielä kokemusta. - KaitsuL
Olen asioinut Marinestoressa ja Turun lukossa (kuten edellinen mainitsikin Turun lukko on lopettanut venetarvikemyynnin) . Molemmista olen saanut hyvää asiantuntevaa palvelua.
- Rappe
Turussa on tosiaan tullut uusia yrittäjiä, ja kokemusta niistä ei ole vielä varmaan monellakaan, eli ehkä kannattaa lähteä pienelle kiertoajelulle turkulaisiin venetarviliikkeisiin
Itse olen käynyt näissä kahdessa.
Molemmissa tällä hetkellä ainakin vaatteista hyvät alennukset.
http://www.kea.fi/fin.htm
http://www.marinestore.fi/www/- 17
Marinestore/Baltic Rautatehtaankadulla on hyvä kunnostustarvikkeissa ja perusvarusteissa. Hviä tarjouksia ja palvelu pelaa.
- Jaskajolla
Turun lukossa minäkin olen käynyt ja nyt tuli näköjään myymälän vaihto. Pieni kiertoajelu on näköjään edessä.
- .,mmnn
Bilteman ja Motonetin tarvikkeilla varustaa ja huoltaa venettä melko hyvin. Loppu pikkuhilpe löytyy Meredinistä. Kalliimmat postissa kulkevat tavarat saa järkevimmin netistä. Nautikulmalle pisteet järkihintaisista purjevenepukeista.
- Abaoensis
Lisäisin tuohon sarjaan vielä Bauhausin ja Clas Ohlsonissakin on jotain veneeseen menevää tavaraa. Venemaaleja löytyy maalikaupoistakin.
- 17
Abaoensis kirjoitti:
Lisäisin tuohon sarjaan vielä Bauhausin ja Clas Ohlsonissakin on jotain veneeseen menevää tavaraa. Venemaaleja löytyy maalikaupoistakin.
Vaatetuspuoli on ehkä Lauttasaaressa paremmin, muuten Turusta löytyy kaikki oleellinen. Kunnon köysitalo ja venesähköihin erikoistunut palvelu huonommalla kantilla.
- 20+9
Abaoensis kirjoitti:
Lisäisin tuohon sarjaan vielä Bauhausin ja Clas Ohlsonissakin on jotain veneeseen menevää tavaraa. Venemaaleja löytyy maalikaupoistakin.
halvimmat myrkkymaalit löytyy marinestoresta
- VillePekka
Biltemassa ei ole halvempia hintoja vaikka joku outo käsitys ihmisillä on siitä. Tietenkin sieltä voi ostaa jos ei tarvitse palvelua.
- Frgf
Ainakin tässä, sama impelleri Meredin 109€, Captain's Shop 88,50€ Biltema 32,50€ enpä miettinyt sekuntiakaan mistä hain. Sama materiaali ja laatu kuin Jabscon omassa.
- 17 ja 7
Sen jälkeen kun Turun Lukko lopetti venetarvikekaupan, on vähän huonosti ollut vaihtoehtoja.
Itse olen ensin etsinyt netistä, sitten tarpeen, asian ja aiheen mukaan liikkeistä, jotka eivät varsinaisesti ole just niitä venetarvikeliikkeitä, vaan ovat erikoistuneet kuka mihinkin, oman alansa asiaan. Niitähän on vaikka kuinka paljoin.
Yksi asiallisista hankintalähteistäni on ollut radan Varissuon puoilella Kupittaan asemaa vastapäätä firma, josta näkyy suuri teksti että TOOLS.. jos nyt en väärin muista.
Vanha herra P. Siltala Nautikulmassa, Nautikattiensa illansuuloisteessa jaksaa vielä olla asiassa mukana. Motiiveistaan en tiedä, ehkä vain haluaa vielä muistella menneitä, tekee kauppaakin, mutta jotenkin ulkokohtaisesti; osta jos ostat, sama mulle.. - lkjlkjkljlkjlkjlk
Impellerit, polttoaine- ja öljynsuodattimet, tiivistesarjat jne. kannatta hankkia US-Partsista! Ainakin Volvo Penta -koneisiin...
- Kallekippari*
Itse olen käynyt 'ennen vanhaan' vuosia Turun Lukossa ja kun se lopetti suositeltiin Marinestorea. Sieltä olen käynyt hakemassa köysiä, maalia ja muutama vaate on tarttunut myös mukaan.
Monessa paikassa on vähennetty valikoimaa, ja olen huomannut, että monessa nettikaupassakin toimitusaika on aika pitkä eli varastotilanne on varmaan aika huono.
Kuten joku mainitsi, ihmisillä on yleensä ihan väärä kuva, että biltemassa tms olisi halvempaa, se ei kyllä pidä läheskään aina paikkaansa. Vertailu kannattaa ja se laatu on kaiken a ja o. - Anonyymi
Onko Turussa yhtään Jäljellä Venetarvikekauppaa, siis muitakin kuin Biltema tms isoja myymälöitä?
- Anonyymi
Nautikulma
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nautikulma
On nykyään piispamristin risteyksessä, turussta tultaessa vasemmalla heti.
Pena rules, jos vielä mukana! - Anonyymi
Marinestore on ainakin vielä hengissä.
Just tilasin heidän nettikaupasta ja noudin myymälästä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Marinestore on ainakin vielä hengissä.
Just tilasin heidän nettikaupasta ja noudin myymälästä.Marinestore taitaa olla ainoa liike nykyisin joka myy venetarvikkeita Turussa siis pieni myymälä
- Anonyymi
Turun seudulta löytyy myös uusi venetarvikkeiden verkkokauppa https://duckandsail.com/ joka tuo etelä-Euroopasta venetarvikkeita. Jos noin parin viikon toimitusaika ei haittaa niin hinnat on aika kohdallaan! Liikettä heillä ei ole.
- purjehtija -
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832234
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1711965Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451904- 1281614
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641469Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1891460Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771211Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P311064- 711053
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni721021