Onko tässä Maran tytöllä turvavyö???

http://martina.seiska.fi/2012/03/aidin-tytto/

Eikös tuo auto liiku...? Alle 3-v on oltava turvaistuimessa lain mukaan ja aina oltava turvavyö???? Meidän 6-v istuu yhä turvaistuimessa.
13539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Eikö toi lapsi ole kuitenkin vöillä sidottu alaruumistaan, ikäänkuin kidutuskoneessa? Aivan ihmeellinen trapetsiviritys. Nyt ollaan menty jo äärimmäisyyksiin. Hymyilee, mutta onko tekohymyä kyynelten läpi. Ei ole kuitenkaan mikään 6-vuotias vesipää, joka istuu yhä turvaistuimessa päivät pitkät, vaan varmaan ihan normaali lapsi, joka osaa kyllä katsoa kameraan.

Äänestä

Ei se ikää katso. Lain mukaan KAIKILLA oltava turvavyö. Mutta laithan eivät koske maraa tai sen kakaraa...

Äänestä

Joo näin on, kyllä pitää olla. Vyöt ja vaipat. Laki on sellainen. Vyö- ja vaippalaki koskee yhtä hyvin marsuja ja mursuja, kuten meitä palstalaisiakin. Avaajallakin on aina vaipat. Yöllä vaan täti vaihtaa...

Äänestä

Jos auto on todellakin liikkeessä ja muksu ilman turvaistuinta ja turvavyötä... ei voi muuta kuin ihmetellä äidin edesvastuuttomuutta.

Äänestä
  • Näin on. Ja onko sen miehen työsuhdeauto, jolla ajellaan vapaa-aikana ja muun kuin haltijan toimesta? Ei työsuhdeautolla voida ajaa vapaa-ajanmatkoja, se on tarkoitettu ainoastaan työajoihin. Sen tietää jokainen, jolla jonkinlainen työsuhdeauto on. Mitähän mieltä verottaja olisi tästäkin asiasta? Miten voi joku olla niin pönttö, että ei tiedä tällaista perusasiaa.

    Tuollainen vaippaikäinen kovin helposti vielä lirauttaa takapenkille ja jälleenmyyntiarvo laskee. Liising yhtiö tuskin tästä pitää. Ei ole tarkoitettu sihauttelevien lasten kuskaamiseen, vaan työajoihin. Näyrttää vaikeudet kasaantuvan joka hetki.

    Äänestä

Kuvat ovat niin suttuisia, ettei niistä voi päätellä yhtään mitään. Miksi tuollaisia yleensäkään lataa nettiin, eikö firmalla ole kunnon kameraa?

Äänestä
  • Ehkä on juuri tahallaan käsitellyt kuvia suttuiseksi, ettei jää selkeää todistusaineistoa siitä, että turvavyöt ei ole asianmukaisesti kiinni. Luulee, että täällä ei sitä muka huomata.

    Kuvakulma on ihan selkeästi tahallaan kännetty sellaiseksi, että takapenkin sotkut ei näy. On halunnut esittää taas SUPER siistiä auto-onnea, jossa lapsonen on niin mallikkaasti, vaikka todennäköisesti pissa lainetii leasing auton plyyshipenkillä. Mahtaa mies saada raivarin kotona, kun auton pesulalasku putoaa postilaatikosta. Muksujen sotkut on pahinta, mitä voi saada edustusautolle aikaan.

    Lapsia ei pitäsi yksinkertaisesti päästää leasing auton sisätiloihin. Se on kaiken lisäksi laitonta siinä mielessä, että työsuhdeauto on vain työajoja varten. Tuntuu tosiaan kaikki mahdollinen skeida kasautuvan tuo naisen plakkariin.

    Äänestä

  • Tietäähän sen... kirjoitti:

    Ehkä on juuri tahallaan käsitellyt kuvia suttuiseksi, ettei jää selkeää todistusaineistoa siitä, että turvavyöt ei ole asianmukaisesti kiinni. Luulee, että täällä ei sitä muka huomata.

    Kuvakulma on ihan selkeästi tahallaan kännetty sellaiseksi, että takapenkin sotkut ei näy. On halunnut esittää taas SUPER siistiä auto-onnea, jossa lapsonen on niin mallikkaasti, vaikka todennäköisesti pissa lainetii leasing auton plyyshipenkillä. Mahtaa mies saada raivarin kotona, kun auton pesulalasku putoaa postilaatikosta. Muksujen sotkut on pahinta, mitä voi saada edustusautolle aikaan.

    Lapsia ei pitäsi yksinkertaisesti päästää leasing auton sisätiloihin. Se on kaiken lisäksi laitonta siinä mielessä, että työsuhdeauto on vain työajoja varten. Tuntuu tosiaan kaikki mahdollinen skeida kasautuvan tuo naisen plakkariin.

    Taidat nyt kuiten ainakin hiuuukan kärjistää? :)

    Äänestä

"Näin on. Ja onko sen miehen työsuhdeauto, jolla ajellaan vapaa-aikana ja muun kuin haltijan toimesta? Ei työsuhdeautolla voida ajaa vapaa-ajanmatkoja, se on tarkoitettu ainoastaan työajoihin. Sen tietää jokainen, jolla jonkinlainen työsuhdeauto on. Mitähän mieltä verottaja olisi tästäkin asiasta? Miten voi joku olla niin pönttö, että ei tiedä tällaista perusasiaa."

Hei haloo!! Kuka on pönttö?? Työsuhdeautolla saa ajaa työmatkoja ja vapaa-ajan matkoja. Sitä ei tosin ehkä tiedä työtön, ajokortiton ja pummilla julkisilla matkustava juoppo.

Äänestä

kyllä o´n

Äänestä

Tätä touhua huvittuneena toisinaan seuranneena minusta on alkanut tuntumaan siltä, että te kuvittelette että Marttiina on tyhmä. Mutta totuus taitaakin olla niin, että Marttiina vetää teitä, kun pässejä narussa. Se tekee ton tahallaan, koska se on varma tie lööppeihi, kansa hulluna ostaa seiska päivää yms. paska lehtiä ja Marttiinalla koittaa taas tilipäivä. Ne kotisivutkin osu ja uppos kiitettävästi.
Eikö Marttiinalla ole ihan omakin auto? Ainakin joskus oli se Lantikka. Jos tuo on jonkun työsuhde auto, niin kyllä niillä vain saa ajaa vapaa ajallakin. Mutta ei vaan mene työajoina verotukseen vapaa-ajan ajot!

Äänestä
  • Totta kai äMmä tekee temppuja lööppeihin päästäkseen, mutta saattaa sillä oikeaakin avuttomuutta tavisaskareissa ilmetä.

    Joskus olen silti itsekin ihmetellyt sitä, ettei opettele oikeinkirjoitusta, vaikka on kokenut blokkaaja, että onko sekin sitä vedätystä, kun antaa itsestään typerän vaikutelman.

    Äänestä

Supernamskis

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tähhh....? kirjoitti:

http://martina.seiska.fi/2012/03/aidin-tytto/

Eikös tuo auto liiku...? Alle 3-v on oltava turvaistuimessa lain mukaan ja aina oltava turvavyö???? Meidän 6-v istuu yhä turvaistuimessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu