Viikko sitten söin antibioottikuurin ja nyt on alapää kuiva ja siellä on pieniä haavoja. Välillä kutiaa.. (Minulla ei ole ikinä hiivaa ollut, joten en tiedä onko tämä sitä vai jotain muuta..) Onko kellään mitään vinkkejä tuohon kuivuuteen yms.. Olen yrittänyt rasvailla, mutta ei tunnu auttavan :(
Kutinaa ja kuivuutta
apuja kaipaileva
376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
99-prosenttisen varmasti se on hiivatulehdus. Sinulla on klassiset hiivatulehduksen oireet ja ihan kunnolla se tulehdus on jo päällä, kun kerran haavaumiakin on. Mars lääkäriin varmistamaan asia, kun sinulla ei kerran aiemmin ole hiivaa ollut. Muistitko syödä maitohappobakteereja samanaikaisesti antibioottikuurin kanssa? Niillä voi ehkäistä elimistön bakteeritasapainon heilahtamista kuurin vuoksi ja näin ollen ehkäistä myös hiivatulehduksen saamista.
Kiitos paljon neuvosta! En tosiaan syönyt maitohappobakteereja, en tiennyt, että ne auttaisivat.. Tästä edespäin pitää muistaa :)
Juu, kannattaa muistaa ne aina antibioottikuurin kanssa. :) Hiivaa pois häätäessä voi myös vähentää valkoiset jauhot ja sokerin minimiin, sokeri nimittäin ruokkii hiivatulehdusta. Toivottavasti sait avun tulehdukseen!