Olen googlettanut vaikka kuinka kauan eri hakusanoilla mutten ole löytäny vastausta. Haluaisin muokata jokseenkin tälläiseksi: http://fotokremma.blogspot.com/2012/03/some-flowers.html
Ainakin kontrastia pitäisi säätää, mitä muuta..? Kiitos jos joku jaksaa vaivautua auttamaan.
Miten pystyy muokkaamaan kuvat "vintage"tyyliin?
12
981
Vastaukset
- mannnnniina
Lataappa esim Gimp (=ilmainen netistä saatava kuvankäsittely ohjelma) ja säädä sitä kautta kontrasteja yms
- oldiegoldieboldie
ja noissa lienee haettu miedosti cross-process -tyyliä.
- oldiegoldieboldie
Siis ihan kurveja säätämällä saa noi sävyt.
- pica
oldiegoldieboldie kirjoitti:
Siis ihan kurveja säätämällä saa noi sävyt.
Picasa 2:n on ihan hyvä tuollaiseen. Itse olen tehnyt paljon sillä ja hyvää tulee.
On helppo käyttää ja ladata. pica kirjoitti:
Picasa 2:n on ihan hyvä tuollaiseen. Itse olen tehnyt paljon sillä ja hyvää tulee.
On helppo käyttää ja ladata.Ei taida enää Picasa 2 olla jaossa vaan Picasa 3 on tullut tilalle monipuolisempana. Kannattaa ladata sinunkin "pica"!
- huonoja kuvia
Miksi tuollaista haluat? Nuohan on vain oikein huonoja kuvia.
- J©B
Lataa kuvat Lightroomiin ja valitse sopiva ”vintage” Lightroom Presets-valikosta.
—se on siinä— - photossshop
Hienoja kuvia ovat!
Mutta jos Photoshop on käytössä, itse olen kokeillut 'exposurea', sillä saa aika hyvin värit vanhannäköisiksi, jonka jälkeen lisää kontrasteja ym. Muuten en osaa neuvoa.
Olen myös kuullut Lightroomin olevan helppo vaihtoehto. - marjapirtelö
"Miten pystyy muokkaamaan kuvat "vintage"tyyliin?"
Absintti siihen auttaahttp://sixrevisions.com/photoshop/22-professional-photoshop-image-enhancing-tutorials/
http://www.1stwebdesigner.com/tutorials/vintage-retro-photoshop-tutorials/
http://designmodo.com/vintage-retro-photo-effect-tutorials/
http://webdesignledger.com/freebies/80-photoshop-actions-for-giving-your-pictures-a-vintage-look
http://www.hongkiat.com/blog/40-incredibly-inspirational-retro-vintage-photoshop-tutorials/
Ihan käsittämätöntä muuten, kuinka huonoja nykyisin on ihmisten tiedon haku.
"photoshop vintage image tutorial" ja reilu 13 milj tulosta- :D:DD:D:D:D
sfinski80 kirjoitti:
http://sixrevisions.com/photoshop/22-professional-photoshop-image-enhancing-tutorials/
http://www.1stwebdesigner.com/tutorials/vintage-retro-photoshop-tutorials/
http://designmodo.com/vintage-retro-photo-effect-tutorials/
http://webdesignledger.com/freebies/80-photoshop-actions-for-giving-your-pictures-a-vintage-look
http://www.hongkiat.com/blog/40-incredibly-inspirational-retro-vintage-photoshop-tutorials/
Ihan käsittämätöntä muuten, kuinka huonoja nykyisin on ihmisten tiedon haku.
"photoshop vintage image tutorial" ja reilu 13 milj tulostaJa äidin_kielen_taito yhdys_sanoja kirjoittaessa.
- Corelissa on
Tuo aikakone tehoste ja sillä saa jotain vanhempia tyylejä esille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675911Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,625400Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515293Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072343Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41241Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko45996