Mieheni 4 vuotias tytär muutti meille puolivuotta sitten.Omia lapsia meillä on sen lisäksi 1,poikavauva joka on puolivuotias.(Eli syntyi samoihin aikoihin kun isosiskopuoli muutti meille).Tytär on melko toimelias,kuten ikään varmasti kuuluukin,kokoajan "kimpussa".Toisiaan se on suloista,mutta esimerkiksi silloin kun väsyttää tai haluaa vaikkapa seksiä miehen kanssa,se on melko rasittavaa.Tottakai ymmärrän,että tilanne on uusi tytölle ja siksi tyttö kaipaa kovasti huomiota.Ja jos joskus saa pikkuneidiltä rauhan ja olis aikaa puuhiin,niin eikös jo toinen ala huutamaan tissiä tai märkää vaippaa.Pari kertaa olemme vieneet lapset viikonlopuksi mummolaan,ja näin olemme saanut yhteistä aikaa.en tiedä mistä arkisin repisin aikaa seksiin,ennen vauvaa harrastimme normaalisti 3-4kertaa viikossa.Tässähän menee kohta hermot.Miten siis näinkin luonnollisen asian saa järjestymään vai pitääkö vain odottaa hermot kireänä?
Miten järjestätte seksin miehenne kanssa?
Äiti
61876
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siihen saat tottua, että lapset häiritsee yhteisiä hetkiä siihen saakka kun ovat kotona, eli seuraava 20 vuotta. Ei muuta kuin pitää käyttää mielikuvitusta ja koittaa nukuttaa ne ennekuin ite simahtaa. Takuulla kuitenkin kuulevat omituisia ääniä vanhempien makkarista jossain vaiheessa, eli saattavat heittää kysymyksiä yms.
Ei muuta kuin tenavat nukkumaan jne...
kai se 4vuotias yöllä nukkuu?
eikö silloin ole hyvä harrastaa seksiäkin?kyllä meidänkin 10kk tytteli välillä herää kesken unien mutta ehdimme harrastaa seksiä melkein joka yö,miten nyt aina itseä kiinnostaa
Ymmärrän varsin hyvin tilanteesi. Teille on tullut samoihin aikoihin 2 eri ikäistä lasta. Muutos on etenkin sinulle aika suuri, koska sinulla ei ole aikaisempaa kokemusta pienten lasten äitinä olemisesta. Usko tai älä, mutta siinä auttaa parhaiten kun yrittää vain sopeutua, ja kun alat pikku hiljaa sopeutumaan tilanne alkaa samaa vauhtia myös helpottamaan vauvan kasvaessa. Tulee tietysti toisenlaisia ohgelman poikasia, mutta se on Elämää isolla EE:llä.
Onkos sitä seksiä pakko harrastaa joka hetki, ei seksin mielestäni pitäisi pääasia olla. Valituksesi tissin pyytämisestä etc. laukaisi heti minussa mielikuvan ettet oikein sovi äitiksi.
Minun saadessani meidän nuppusen seksielämämme rauhoittui huomattavasti (eikä se ole vieläkään vähäistä) ja molemmat hyväksyimme mieheni kanssa että emme kumpikaan kuole jos lapsi menee edelle näissä kuvioissa.
Hillitse vähän tunteitasi ja yöt aikaamme on..
Hei. Yksi lausekko sai sinut vakuuttuneeksi siitä, ettei toinen oikein sovi äidiksi? VOI TAIVAHAN TALIKYNTTILÄT !!!
Käsi sydämelle ja rehellinen pohdinta, oletko itse joskus kyllästynyt ainaisiin vaatimuksiin, kun olet väsynyt? Sinänsä normaalia ja ymmärrettävää, ELÄMÄÄ!!
Samainen ongelma (kuten varmaan useimmilla vanhemmilla) on ollut meillä. Keinona oli oikeastaan ajatus, että ei sen niin väliä ole, jos vaikka lapset joskus sattuisivat yllättämään. Kerran vain päätimme, kun oli niin hurjat halut kummallakin, että nyt kyllä vaikka tulisi koko naapuruston lapset katsomaan. No ei onneksi tullut. Muutaman kerran ollaan kyllä ns. jääty kiinni. Reagointimme ei ole ollut paniikki tai suuttumus, vaan selitys, että "ei isillä ja äidillä mitään hätää ole, me vain tehdään sitä, mitä vanhemmat tekee, ja josta syntyy lapsia". Vanhemman tytön vastaus oli suoruudessaan aika huvittava "saaksmä kattoo" No ei kyllä saanut. Suuseksistä olemme kyllä pidättäytyneet, jos kiinnijäämisen riski on liian suuri. Kerran jouduin selittämään, että äiti hukkasi kännykän sinne peiton alle, ja sitä hän vain etsi.
Eli rennosti vaan; ei se niin vakavaa ole, vaikka lapset yllättäisivät.
Tietysti, jos siskopuoli toisessa kodissansa alkaa kertoa mitä ne isi ja isin uusi vaimo puuhaa, niin ymmärrän sen olevan hieman noloa.