Millainen laituri?

Mökkirantamme on matala pitkälle järvelle. Pohja on pehmeää, mutta 20 sentin mudan alla on kova sora. Pitäisi rakentaa melo pitkä laituri, noin 10-15-metrinen. Millaista ratkaisua suosittelisitte? Kannattaisiko alkuun tehdä jokunen metri paalulaituria ja jatkaa siitä ponttoniosuudella?
1176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Paalulaiturissa on olemassa ,lyhyessäki, se riski ,että jäät särkee sen huonolla tuurilla joka vuosi . Minä olen tehnyt laiturin ,ensin laituriponttoonien päälle, nyt olen vaihtamassa ne ,muovitynnyreiksi joitten varaan kyllästetystä terassilaudasta elementit niin pitkinä osina että jaksaa kantaa talveksi pois .Keinumisen estämiseksi jouduin tekemään laiturin päähän T. muotoisen osan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tolppa ja ponttoni? kirjoitti:

Mökkirantamme on matala pitkälle järvelle. Pohja on pehmeää, mutta 20 sentin mudan alla on kova sora. Pitäisi rakentaa melo pitkä laituri, noin 10-15-metrinen. Millaista ratkaisua suosittelisitte? Kannattaisiko alkuun tehdä jokunen metri paalulaituria ja jatkaa siitä ponttoniosuudella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu