Keskenmeno, ei kai :-(?

Kaunokki84

Mulla on nyt viikkoja kertynyt 9 6 ja viime viikon keskiviikkona tuli hieman vaaleanpunaista valkovuotoa. La ja su iltana rusehtavaa vuotoa tuli vähän enemmän, mutta välissä on ollut myös päiviä kun minkäänlaisia vuotoja ei ole ollut. Neuvolasta ja terveyskeskuksesta lohduteltiin, että vuodot voi olla ihan normaaleja alkuraskaudesta, mutta aloin nyt kauhulla miettimään että minulla ei ole useampaan viikkoon ollut enää minkäänlaisia raskausoireita. Ei pahoinvointia, väsymystä tavallista enempää tai rintojen arkuutta. Viikonloppuna mulla oli vähän vatsa kipeä, mutta en enää muista minkälaista kipu oli.

Mulla on eka neuvola torstaina, mutta sielä ei ole ultravehkeitä, ja kuulemma sydänääniäkään ei välttämättä saada näillä viikoilla kuulumaan.

Kokemuksia vastaavasta, pitääkö minun odottaa pahimmillaan np-ultraan saakka että saan tietää onko vauva elossa?

2

252

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kristel

      Toivon parasta, voi olla vaaratonta, mutta voi kyllä olla myös keskeytynyt km, eli sikiö kuollut jo aiemmin ja vuodot alkaa myöhemmin, tai vasta tyhjennyslääkkeiden avustuksella.

      Mulla alkoi molemmat keskeytyneet km (alkio oli menehtynyt rv 6 ja 8 ) tosi niukalla ruskealla vuodolla ja välillä oli päiviä jolloin ei tullut mitään vuotoa. Raskausoireet ehkä vähän hävisi, mutta mulla oli molemmissa niitä muutenkin niin vähän (ei esim. mitään pahoinvointia), etten osannut kiinnittää asiaan huomiota. Keskenmenot todettiin vasta viikkoja myöhemmin, ensimmäinen varhaisultrassa ja toinen niskapoimussa. Ekassa ruskea vuoto alkoi hetikohta ultran jälkeen, toisessa pari päivää ennen.

      Jos vuoto yltyy viikon sisällä, voi hyvin olla keskenmeno. Toivottavasti ei! Itse menisin mielenrauhan takia omakustanteiseen ultraan.

    • Kaunokki84

      Kävin äsken neuvolassa, ja vauvan sydänäänet saatiin kuulumaan. Että kyllä sielä joku on elossa :-). Verta valuu tosin vieläkin iltaisin, mutta ehkä se todellakin on sitä normaalia vuotoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1308
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      96
      920
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      844
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      652
    6. 32
      645
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      578
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      486
    Aihe