4 kertaiset ikkunat vai 3 kertaiset

tosion rakentaja

Ikkunan valinta taloon ja suositusten noudattaminen on nykyisin surkuhupaisaa puuhaa.

Valittaessa 4 kertaisen ikkunan ja hyvän lämpöarvon niin osaa vuodesta ei näe asunnosta pihalle, kun ikkuna on paksussa huurteessa.

Valittaminen ei auta, kun ikkunan valmistajat ja rakennuksen lämpöarvoja ihannoivat sanovat huurtumisen kuuluvan nelinkertaisen ikkunan ominaisuuksiin ja huurtuminen pitää hyväksyä.

Yhtenä huurtumisen torjumisen keinona on esitetty asuinhuoneitten lämpötilan nostoa. No, se nelinkertainen on valittu energian säästämiseksi, miten se epäkohta korjataan energian kulutusta nostamalla?

Yhtenä mahdollisuutena on energian säästämisen lisäämiseksi edellyttää ikkunattomien talojen rakentaminen. Kamerat vain ulos ja vähän kuluttavat näytöt sisälle niin näkee tarvittaessa talon ympäristöön.

10

4933

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vamraa

      hyvät ikkunat tuovat lisää neliöitä :), pystyy laittamaan/pitämään (ja tietysti myös istumaan) esim. sohvan ikkunan edessä! pieni ero arvoissa on iso senteissä :D, toki myös hinnassa mutta voihan sitä tehdä sitten vähän pienemmän mökin kun neliöitä pystyy käyttää!

    • 11+19

      Suosittelen unohtumaan pääosin avattavat ikkunat kokonaan. Kiinteät ikkunat ovat 3 lasisia ja u-arvolta parhaita mitä löytyy. Lisäksi pesu on ylivoimaisen helppoa ja ulkonäkö parempi. Varmaan myös halvempia kuin vastaavan kokoinen avattava.

      Toki tuo ulkopuolen huurtuminen/jäätyminen vaivaa myös kiinteitä ikkunoita.

      • näin se menee

        WattiEko on markkinoiden paras ikkuna.


      • niimpä joo
        näin se menee kirjoitti:

        WattiEko on markkinoiden paras ikkuna.

        just


    • jgfjtdzeju

      ota 2 kertanen

      • Muurattu aukko

        Huonojen sisätiivisteiden takia vanhojen ulkolasien sisäpintaan tiivistyi kosteus.
        Hankittiin uudet ikkunat. Nyt kosteus kertyy ulkolasin ulkopintaan ja ulosnäkeminen jälleen pulmallista.
        Siltä osilta asumismukavuus kuin sodanjälkeisellä pula-ajalla.
        Lisäksi fenestran sivuilla ilmoitetaan, että heidän sisäikkunat eivät ole tiiviitä- sama lienee muillakin valmistajilla?
        Umpeenmuurattu ikkuna-aukko ja paikalle tauluteevee on energiatehokkain ratkaisu.
        Energiasäästö nimike ja lasin hyvä U-arvo lienee harhaanjohtava myyntikikka.
        Netistä löytyy totuuksia esim. hyvän ikkunan laatuvaatimukset


    • 3x4x

      Hei "tosion rakentaja"!
      Voisitko ystävälliseti heittää jonkun nettiosoitteen noista ikkuna-asiosta. Harkitsen kolmen ikkunan vaihtoa vanhaan taloon, mutta, täytyy myöntää, en ole ajatellut 4-lasia ikkunoita tai niihin liittyviä hyötyjä taikka etuja.

      • korjaan: sorry

        4-lasia ikkunoita
        korjaan: 4-lasi-ikkunoita


    • tosion rakentaja

      Nykyisin ikkunanvalmistajat kehittäneet kaikenlaisia lukuja jotka harhauttavat ikkunoitten ostajia.

      E = laskennallinen vuotuinen energiankulutus (kWh/m2/a)
      Uw = ikkunan lämmönläpäisykerroin (W/m2K)
      Ug = lasin lämmönläpäisykerroin (W/m2K)
      LT = näkyvän valon läpäisy (%)
      TST = aurinkoenergian kokonaisläpäisy (%)

      Eihän tuollainen tietoisku ikkunan mainostamisessa kerro tavalliselle rakentajalle mitään.

      Vanhojen 3 kertaisten ikkunoitten (2 lasinen elementti) vaihtaminen ei tuo rakennuksen lämmityskustannuksissa tarvittavaa hyötyä sijoitettuun rahamäärään nähden.

      Vanhojen tiivisteiden vaihtaminen ja uusien ikkunaverhojen osto on huomattavasti edullisempaa puuhaa.

      Avaa sisäikkuna ja laita paperisuikale tiivisteen päälle, jos ikkunan sulkemisen jälkeen paperin vetää kitkaa tuntematta pois on syytä tiivistää ikkuna uudelleen.

      Ikkunan tiivistäminen

    • Vuotokohta

      Uuden tai vanhan ikkunan tiiviste- karmilitos- lasi/puiteliitos- ja lämpöeristeen ilmavuodoista saat luotettan ja varman tuloksen: lasermittarilla tai B&D lämpöilmaisimella. Hinnat alle 50 €.
      Samalla mittarilla voit mitata myös talon muut liitosrakenteet esim: katto/seinä, nurkkaliitokset, lattia/seinä jne.
      Kun tiedät liitosten lämpövuotokohdat, voit sen mukaan suunnitella korjaustoimet.
      Pieniin ilmavuotokohtiin tiivistyy huoneen lämpöinen ja kostea ilma, aiheuttaen pinta- ja rakenteissa kosteusvaurioita.
      Ilmavuotokohdasta poistuu huoneesta lämpöä ja tulee kylmää ulkoilmaa.
      Muista huolehtia että huonetilassa on toimiva ja hallittu ilmanvaihto.
      Vanhoihin ikkunoihin voi myös asentaa lämpölasin, on halvempi tapa kuin uudet ikkunat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6809
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      1209
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1022
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      881
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      814
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      59
      804
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      774
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      771
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      716
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      713
    Aihe