Yksinhuoltaja/karenssi/työtarjous

Miten toimin?

Hei!

Olen kahden lapsen yksinhuoltaja.Saadessani työtarjouksen kolmivuorotyöstä ja jättäessäni hakematta,saan tietysti karenssin.

Miten tulee toimia tilanteessa jossa saan työpaikan tätä hakiessani?Lapset ovat kunnallisessa päivähoidossa normaalilla päiväpaikalla.Jos joudun ottamaan työt heti vastaan niin miten käy lastenhoidon?Kunnalliselta puolelta sain vastauksena,että huvin vuoksi ei 3-vuoropäiväkotiin paikkoja jaella jos ja kun 3-vuorotyö ei ole vielä varmaa.Jos saan kolmivuorotyön,työsopimusta näyttämällä siirryn jonoon ja viimeistään 2 viikon kuluessa heidän tulee osoittaa lapsilleni hoitopaikat 3-vuoropäiväkodistani,olenhan yksin lasten kanssa ja hoitoapua ei ole.

Miten asia hoituu käytännössä?Työpaikasta ei voi kieltäytyä karenssin uhalla,en voi jaella sääntöjä ja sanoa työkkärissä hakevani vain päivätyötä..Ja jos työpaikan joudun 3-vuotoisesti ottamaan vastaan niin otanko lapset työpaikalle mukaan tuon ensimmäisen 2 viikon ajaksi ennenkuin kunta on velvollinen tarjoamaan sen tarvitun 3-vuoropaikan päiväkodissa?

7

644

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 33

      Oletetaan, että saat sen paikan.

      -Haet paikkaa
      -Teette työsopimuksen johon merkitsette työn alkavaksi 2-3 viikon kuluttua.
      -jne.

    • Bolse

      Luuletko että joku työnantaja ottaa kahden lapsen yksihuoltajan kolmivuorotyöhön : ) Hae kuule huoletta vaan. Ja mitäs...jos saat paikan niin kunta on VELVOLLINEN järkkäämään lapsillesi asianmukaisen hoitopaikan. Ei se ole sen kummempaa.

    • nettineuvvo

      Joillain paikkakunnilla huomioidaan työnhakijan toiveet eli pienten lasten yh:lle tuo 3-vuorotyö ei olisi ensimmäinen hakukohde.

      Nyt teet niin, että haet paikkaa. Heti ei kannata lyödä hanskoja tiskiin, vaan vitkastale.

      Haastattelijoita on kahta eri tyyppiä: Osa ilmoittaa välittömästi työkkäriin, jos vinkaisetkaan siihen suuntaan, ettei työ vastaa toiveitasi. Osa huomioi innokkuutesi laimeuden ja jättää sinut valitsematta.

      Epäilen, ettei sinua valita, koska olet potentiaalinen kotiinjääjä lasten sairastumistapauksissa. Tuskin paikkakunnallasi on HUUTAVAA työvoimapulaa.

    • alkuperäinenn

      Työ alkaa heti työhön valitulla eli en voi missään nimessä edes kuvitella vaativani mitään aloitusta 2-3 viikon päähän.Ja ei ole vara vaatia ettei ilmoitella työkkäriin hakijan möhlineen itse työnpaikan.Karenssihan siitä tulee!

      "Luuletko että joku työnantaja ottaa kahden lapsen yksihuoltajan kolmivuorotyöhön : ) Hae kuule huoletta vaan. Ja mitäs...jos saat paikan niin kunta on VELVOLLINEN järkkäämään lapsillesi asianmukaisen hoitopaikan. Ei se ole sen kummempaa"

      KAHDEN VIIKON sisällä kunta on velvollinen järjestämään paikan kuten jo yllä kirjoitin.Näin minulle sanoi päiväkodista johtaja ja totesi paikkatilanteen olevan nyt niin täysi,että ilman työsopimusta paikkaa tuskin aukenee kun lapsilla on päivähoitopaikka kuitenkin olemassa.Jonossa on 3-vuoropaikoille paljon työtä tekevien lapsia joten sinne ei kiilata ellen itsekkin saa työsopimusta.

      Työhaastatteluun on huomenna mentävä.Juuri soitin ja vastasin työTARJOUKSEEN.Saapi nähdä miten käy?

      • Näin

        Lain mukaan sinulle on annettava kohtuullinen aika päivähoidon järjestämiseksi. Käytännössä tuo yleensä tarkoittaa kahta viikkoa. Sinulle ei voida antaa karenssia, jos et lastenhoitovaikeuksien vuoksi voi heti paikkaa vastaanottaa.

        Tuo on suora lainaus työttömyysturvalaista:

        Työnhakijalle on työtä tai koulutusta tarjottaessa varattava kohtuullinen aika lastenhoidon järjestämiseen sekä kulkuvaikeuksien ja muiden vastaavien rajoitusten poistamiseen.


    • ugtugugkigk

      Ok,kiitos tiedosta!

    • ......

      Ota karenssi.
      Minäkin otin kun lapseni olivat 3 ja 5 vanhoja, minulle tarjottiin työvoimakoulutusta 60 - kilometrin päästä.
      Kurssi alkoi 2 - vuotta sitten tammikuussa ja olisin joutunut ajamaan autollani vaarallisessa säässä, kantaen nukkuvat lapseni autoon klo. 6.00 päivähoitopaikkaankin olisi ollut matkaa 7 - kilometriä.
      Mutta jokainen tekee päätöksensä itse, karenssi vain auttaa heitäkin huomaamaan että ei työttömiä riepotella jokapaikkaan ja tilasto ei kaunistu kun henkilö on karensissa.

      Nyt teen osaaikatyötä ja se sopii kahden pienen lapsen äidille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      368
      848
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      625
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      576
    8. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      134
      569
    9. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      550
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      547
    Aihe