Mittailun aloitusapua!!!

Saan tänään mittarin jolla seuraan verensokereita. Mutta kun tuossa on nyt tuo 10 liuskaa vain, niin miten mittailen siis.
Tänäänkö esim, iltaruoan jälkeen, milloin lopetuksesta? Paljonko ne normaalit arvot on?
Ja aamulla paasto-arvo? Paljonko normaaliarvot?

Ja mitä kertoo jos menee ali tai yli - mä oon ihan pihalla tän kanssa, mutta ajattelin eka kattoo ite ja jos on jotain häikkää ni sitten tilata lekuriajan.
5107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eikö sinulle annettu mittarin antamisen yhteydessä ohjeita, milloin ja miten mitataan?

Mittaustiheys ja ajankohta riippuu suuresti siitä, onko diabetes jo todettu vai ei ja onko se 1- vai 2-tyyppiä.

Äänestä

Ostin mittarin itse ja ajattelin ensin seurailla kotioloissa.
Mutta eikö niitä katsota aamulla (paasto) ja syönnin jälkeen yleensä...
no, täytyy googllettaa jos täältä ei tuu vastauksia.

Mutta siis miten se mittailu riippuu siitä onko 1 vai 2-tyyppiä?

Äänestä

No, mittaa nyt vaikka huomenna aamulla kun heräät. Sitten 2 tunnin kuluttua aamiaisesta. Sitten ennen lounasta ja taas 2 tunnin kuluttua.

Ennen ateriaa sokerien pitäisi olla 4-6 ja aterian jälkeen 6-8. Jos ovat, niin enempää ei tarvitse mittaillakaan kuin ehkä puolen vuoden päästä uudelleen tai joskus jos on outo olo ja haluat tarkistaa ettei se johdu liian alhaisesta tai korkeasta verensokerista.

1-tyypin diabeetikot joutuvat mittaamaan monta kertaa päivässä ja suhteuttamaan ruokansa ja insuliinin määrän mittaustuloksiin, se vaatii jo vähän enemmän opettelua.

Äänestä

Ok, kiitos - noin ajattelin tehdäkkin. Mutta muuten mä en jotenkin tajuu tätä kuvioo...
mitäs jo on aamulla alle tai reippaasti yli tuon viitearvon?
Entäs jos ruokailun jälkeen on alle tai yli, niistäkö jo titää kumpi tyyppi on kyseessä?

Ja ilmeisesti kannattaa heti soittaa perjantaiksi aika jos isot poikkeamat tulee?
Olo kun on tosi huono ollu jo pitkään ja oireet kyllä sopii kun listaa katsoo ja mulla on jo muitakin autoimmuunisairauksia takana.

Mutta siis millon mennään koomaan, millon ketoosiin...onks se niin että jos menee rajusti sokerit alas - kooma. Ja jos liian korkeelle sokerit ni ketoosi???
Ja tuohon liian korkeella olevaan on insuliinihoito?

Mä googlettelin ja oon entistä enempi sekasin :(

Äänestä
  • Verensokerit eivät mene yleensä koskaan liian alas paastossakaan ellei ole diabeteslääkityksellä. Silloinkin yleensä vasta insuliinihoito ja liian suuri insuliiniannos syötyyn ateriaan verrattuna voi pudottaa verensokerin liian alas. Liian alhaiset verensokerit oireilee kyllä aika selvästi ennen koomaa.

    Mittaa nyt ensin muutaman kerran aamulla heti herättyä ja 12 h paastonneena niin saat jo aika luotettavan kuvan onko diabetesriskiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hukasssssa kirjoitti:

Saan tänään mittarin jolla seuraan verensokereita. Mutta kun tuossa on nyt tuo 10 liuskaa vain, niin miten mittailen siis.
Tänäänkö esim, iltaruoan jälkeen, milloin lopetuksesta? Paljonko ne normaalit arvot on?
Ja aamulla paasto-arvo? Paljonko normaaliarvot?

Ja mitä kertoo jos menee ali tai yli - mä oon ihan pihalla tän kanssa, mutta ajattelin eka kattoo ite ja jos on jotain häikkää ni sitten tilata lekuriajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu